Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Behåll Lasarettet i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Det ekonomiska problemet är lätt att lösa.
Tillgången av sjukvård är central för ett samhälles funktion. Behovet ökar medelåldern. Andelen invånare 65 år och äldre är i Örebro län 18,6, Lindesberg 25,7, Nora 28,0, Hällefors 29,5 och Ljusnarsberg 32,5 procent. Vi var därför många som tyckte att det lät bra med nära vård som regionen började med 2022. Nära vård är ett invecklat begrepp men sammanfattningsvis flyttar man både vård, hälsa och omsorg närmare invånarna.

Äldre drabbas ofta av akuta insjuknanden eller försämringar. Långa reseavstånd kan då vara extra besvärligt. Kanske har man, eller anhörig, inte kvar sitt körkort eller bil. Kanske har man samtidigt en demenssjukdom. Att nattetid beställa taxi i Bergslagen är svårt. Vägavståndet mellan Hörken och Örebro är 10 mil.

Nu vill regionens hälso- och sjukvårdsdirektör lägga ner akutkirurgin i Lindesberg. Han vill dessutom stänga specialistmottagningarna där. Sökande från den norra länsdelen måste då fara till Karlskoga eller Örebro för vård som de tidigare fått i Lindesberg.

I ett vidare perspektiv är tillgången till akut kirurgi även ett stort behov, och därför önskemål, för företagen i den norra regiondelen. Om Hälso- och sjukvårdsdirektörens förslag accepteras återstår av det nuvarande akutsjukhuset endast den medicinska kliniken liksom röntgenkliniken. Då har vi närmast bilden av en utvidgad vårdcentral.
Lasarettets organisation är i dag inte enhetlig. Den medicinska kliniken tillhör tillsammans med primärvården och specialistläkarmottagningarna något som benämns Område Norr.

Sjukhuset i Lindesberg är av patienter och läkarstuderande mycket uppskattat. Vid en mätning av patientnöjdheten 2018 var Lindesbergs lasarett bäst i Sverige.

Sveriges Yngre Läkares Förening (SYLF) genomför varje år en enkät och låter At-läkarna sätta betyg på utbildningen. År 2018 låga Lindesberg på femte plats av landets sjukhus med det sammanvägda betyget 5,50. I år var placeringen 44 med betyg 4,45. Örebro har i år placering 57 med betyg 4,00 och Karlskoga 64 med betyget 3,09. Om vi inte har kvar den akuta kirurgin i Lindesberg är det tveksamt om vi kan ha kvar At-läkarutbildningen där.

Nu tycks personalens omhändertagande och kunnande inte ha någon betydelse. Sjukhuset bara ska lägga ner.

Även vårdcentralerna drabbas enligt förslaget. På en del kan viss vård läggas ner och de sökande hänvisas till en central någon annan stans. Tillgängligheten kan komma att variera.

Nedläggningen av Lindesbergs lasarett tog sin början i december 1979. Fram till dess hade allmänkirurgerna svarat för de kejsarsnitt som behövde göras på förlossningen. Men när vi då behövde anställa nya kirurger hade de inte utbildning för dessa operationer. Att anställa extra gynekologer för detta ansågs i Lindesberg inte ekonomiskt rimligt. Därför lades förlossningen ner.

Situationen var exakt lika i Karlskoga. Men, sa det landstingsråd vi talade med, företagarna i Karlskoga har en starkare ställning. Därför vågar vi inte lägga ner förlossningen där. Fler gynekologer anställdes. I dag fungerar, som bekant inte förlossningen, men politikerna har lovar att den ska öppnas igen. Under åren har förslag till nedläggningar av diverse arbetsområden i Lindesberg flera gånger varit på tapeten. Men det har kunnat förhindras.

Frågan är om hälso- och sjukvårdsdirektören har dålig kännedom om regionens sjukvård. Det finns ju ett fjärde sjukhus – Läkargruppen – Capio. Det är privat men varifrån kommer pengarna? Remisser till regionens specialistläkarmottagningar fördelas på de fyra sjukhusen. Patienter kan läggas in på Capio för operationer. Den som opererar måste rimligtvis vara i någon form av beredskap dygnet efter när patienten ligger inne. Det är för oss självklart att inga indragningar i Lindesberg får göras innan den del av Capio som finansieras av Regionen har lagts ner. Även om vi unnar Karlskogafolket deras förlossning måste vi acceptera att den inte öppnas om det efter nedläggningen av Capio fattas några miljoner.

Ingemar Engstrand; läkare
Peter Jilke; läkare
Reidar Johansson; PRO
Jerry Elvin; PRO
Peter Larsson; företagare

Publicerad 22 september 2023 klockan 10:18

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.

16 september 2025 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. D...

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisö...

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott

En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: Blodmåne

I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.

12 september 2025 klockan 15:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jobben borta med vinden?
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med ...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. ...
11 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
11 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nils Detlofsson (L). Foto: Liberalerna

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.

11 september 2025 klockan 11:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.

9 september 2025 klockan 15:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lå...

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur

Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Emil Asserholt Lundin placerade sig som topp-5 under Däckbytar-SM. Foto: Privat

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM

Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.

5 september 2025 klockan 12:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset fä...
4 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny regnvarning – risk för skyfall
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan...
4 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet ...
3 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-09-16 21:58