Det blir en fortsättning i Lindlöven för Filip Bergmark, som förnyat sitt avtal med moderklubben. Löven bekräftar samtidigt att tre spelare lämnar – däribland en mycket viktig backpjäs.
– Första tanken är att Lindlöven satsar hårdare och hårdare för varje år som går. Det känns som att allt blir noggrannare, även fast jag bara varit tillbaka här i en säsong. Det känns som en stor förbättring mot tidigare år, säger Filip Bergmark om sitt nya kontrakt.
För efter en säsong tillbaka i moderklubben väljer 21-åringen att krita på för en fortsättning i Löventröjan. Filip har tidigare tillhört Örebro Hockey och gjort tre matcher i SHL, samt spelat i HockeyAllsvenskan med Vita Hästen. Våren 2015 vände han hem till Bergslagen och där blev det förra säsongen 30 matcher och nio poäng för backen.
– Filip är en bra tvåvägsback som har stor potential till att bli en riktig toppback i HockeyEttan. Han har utvecklats mycket under förra året och det var synd att han blev skadad i mitten av AllEttan, kommenterar Jussi Salo för Lindlövens hemsida.
– Jag är jätteglad att Filip har bestämt sig att stanna hos oss minst ett år till.
Ingen fortsättning för Henrik Warman
Lindlöven har under tisdagen även meddelat att tre spelare lämnar laget. Det handlar om forwarden Wille Ylitalo, som gjort två säsonger i klubben, samt backduon Hampus Moberg och Henrik Warman. Just Warman har varit en mycket central pjäs i Lindlöven under tre års tid och har varit så pass framträdande att han fått chansen i HockeyAllsvenskan.
Nu går alltså den offensiva backens karriär vidare. Det betyder ett större ansvar för bland annat Filip Bergmark, som tillsammans med David Berg, Sam Perstedt och Dick Ahlström är klara på backsidan för tillfället. Filip berättar att han lockas kvar av Lövens häftiga satsning där tränaren Jussi Salo gått i bräschen det senaste året.
– Det känns seriöst, med bättre träningar och upplägg. Vi har också bättre folk runt omkring laget som försöker att pusha på, berättar Filip som ser intressant på lagbygget.
– Det känns bra, speciellt att få hit de nya spelare som jag har sett. Det visar också att de som kommer hit tror på Lindlöven och vill framåt.
Klara Lindlövenspelare till nästa säsong:
Albin Gunnarsson
André Astley Rydberg
David Berg
Dick Ahlström NY
Emil Rooth
Felix Lundqvist
Filip Bergmark
Filip Ullgren NY (tryout)
Max Lalander
Sam Perstedt
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.