Ikväll har Lindlöven möjlighet att ta tredje raka segern när Borlänge kommer på besök i Lindehov. Efter helgens två segrar över Surahammar och Skedvi/Säter är det ett stärkt Löven som nu satsar på tredje raka segern.
På tisdagskvällens träning fokuserade tränarna Staffan Tholson och Tomas Östlund det mesta av tiden åt att träna avslut, power play och box play.
– Vi genomförde en mycket bra träning, vi har en bra harmoni i truppen och ett gäng grabbar med ett härligt engagemang, säger Tomas Östlund.
På träningen fanns även två nya spelare med, Viktor Liljesvahn och Dennis Eriksson. Två unga Lindekillar som nu får chansen att visa upp sig och vara med då skadeläget är fortsatt allvarligt i Löven.
– Både Viktor och Dennis gör det riktigt bra och det är jätteroligt, vi kommer få stor nytta av båda två i framtiden, säger Tomas Östlund.
Inför onsdagskvällens match så är inställningen solklar, vi kommer göra allt för att ta tredje raka segern, avslutar en hoppfull Tomas Östlund.
Matchguide:
Vad: Lindlöven – Borlänge i Hockeyettans omgång 9 av 27 innan jul.
Var: Lindehov, Lindesberg.
När: Ikväll onsdag kl 19.00.
Tabellen: Lindlöven ligger på en nionde plats och Borlänge är sexa.
Skadeläget: I Lindlöven är följande spelare fortfarande borta Felix Eriksson och Mattias Nilsson, båda hjärnskakning. Anton Magnusson, handen i gips. Emil Nalle Johansson, knäopererad. Linus Rundgren är sjuk. Tillbaka i laget är troligtvis de båda backarna David Berg och Magnus Rehnberg, David tillbaka efter hjärnskakning och Magnus tillbaka efter en fotskada.
Laget: Det blir troligtvis spel på sex eller sju backar och 10 forwards. Alexander Sahlin gjorde en bra match senast Skedvi/Säter och får fortsatt förtroende.
Nyckeln till vinst: Förvalta målchanserna och max fyra boxplay.
Håll ögonen på: Lindlövens nr 26 Alexander Kovalonok som trots att han bara varit på is i två veckor håller hög klass. I Borlänges lag återfinns Linde killen Dick Ahlström.
Tipset: Det blir tredje raka segern för Löven, 4-2, med det fjärde i tom bur.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.