Ikväll har Lindlöven möjlighet att ta tredje raka segern när Borlänge kommer på besök i Lindehov. Efter helgens två segrar över Surahammar och Skedvi/Säter är det ett stärkt Löven som nu satsar på tredje raka segern.
På tisdagskvällens träning fokuserade tränarna Staffan Tholson och Tomas Östlund det mesta av tiden åt att träna avslut, power play och box play.
– Vi genomförde en mycket bra träning, vi har en bra harmoni i truppen och ett gäng grabbar med ett härligt engagemang, säger Tomas Östlund.
På träningen fanns även två nya spelare med, Viktor Liljesvahn och Dennis Eriksson. Två unga Lindekillar som nu får chansen att visa upp sig och vara med då skadeläget är fortsatt allvarligt i Löven.
– Både Viktor och Dennis gör det riktigt bra och det är jätteroligt, vi kommer få stor nytta av båda två i framtiden, säger Tomas Östlund.
Inför onsdagskvällens match så är inställningen solklar, vi kommer göra allt för att ta tredje raka segern, avslutar en hoppfull Tomas Östlund.
Matchguide:
Vad: Lindlöven – Borlänge i Hockeyettans omgång 9 av 27 innan jul.
Var: Lindehov, Lindesberg.
När: Ikväll onsdag kl 19.00.
Tabellen: Lindlöven ligger på en nionde plats och Borlänge är sexa.
Skadeläget: I Lindlöven är följande spelare fortfarande borta Felix Eriksson och Mattias Nilsson, båda hjärnskakning. Anton Magnusson, handen i gips. Emil Nalle Johansson, knäopererad. Linus Rundgren är sjuk. Tillbaka i laget är troligtvis de båda backarna David Berg och Magnus Rehnberg, David tillbaka efter hjärnskakning och Magnus tillbaka efter en fotskada.
Laget: Det blir troligtvis spel på sex eller sju backar och 10 forwards. Alexander Sahlin gjorde en bra match senast Skedvi/Säter och får fortsatt förtroende.
Nyckeln till vinst: Förvalta målchanserna och max fyra boxplay.
Håll ögonen på: Lindlövens nr 26 Alexander Kovalonok som trots att han bara varit på is i två veckor håller hög klass. I Borlänges lag återfinns Linde killen Dick Ahlström.
Tipset: Det blir tredje raka segern för Löven, 4-2, med det fjärde i tom bur.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.