Fjärdeplats i tabellen med god marginal – trots formsvacka och tunga namn på skadelistan. Lindesberg Volley har gått på julledigt med ett Grand Prixspel framför sig. Tränaren Sebastien Bougeatre blickar tillbaka och summerar lagets höst.
Volleybollåret 2017 avslutas med en fjärdeplats i Elitserietabellen för Lindesberg Volleys del. Bergslagsgänget har gått genom en till stora delar stark höst, där resultaten under framförallt seriestarten imponerade. Linde vann sina sex inledande matcher, innan segerraden fick ett plötsligt stopp mot det regerande mästarlaget Engelholm (0-3 i set).
Bortsett från förluster mot just toppkonkurrenterna har Lindesberg gått rent resultatmässigt. Totalt har det blivit elva vinster på 15 spelade matcher, trots att det amerikanska nyförvärvet Denise Belcher gick sönder halvvägs in på hösten. I hennes frånvaro lockades Sara Malmlöv till en comeback i moderklubben. Vid sidan av planen har den under sommaren nytillträdde tränaren Sebastien Bougeatre övervakat utvecklingen – och coachen ger laget ett gott betyg.
– Jag är nöjd med lagets prestation under den första delen. Som vi planerade redan före säsongen slutar vi på en fjärdeplats. Och det efter att ha spelat bara tre av 15 matcher med två proffsspelare, vilket inte är mycket alls, resonerar Bougeatre och tillägger:
– Det är på grund av skador som vi haft på ”Grazi” (Graziele Ribeiro de Souza) och Denise (Belcher). Skador som varit tuffa för oss.
”Ska kunna gå in stärkta till andra halvan”
Belgaren har förfogat över ett ungt och orutinerat lag. Med sina tilltänkta toppvärvningar borta under stora delar av höstens seriespel har utmaningen varit ännu större för Bougeatre, som successivt byggt upp gruppkemin. Formen dippade visserligen en aning på slutet, bland annat med en förlustrad på tre matcher mot Örebro, Hylte/Halmstad och Örebro igen. Tillsammans med Engelholm är utgör dem trion som Lindesberg jagar i tabelltoppen.
– Vi känner verkligen att vi är nära topp trelagen. Men vi behöver först kunna utmana dem med full trupp, få mer tid till träning för att hitta den rätta känslan, förklarar Sebastien Bougeatre.
Inför julvilan skiljer fem poäng mellan Lindesberg Volley och tredjeplacerade Örebro. Avståndet nedåt är betydligt större och Bergslagstjejerna har sedan en tid tillbaka varit mer eller mindre klart för Grand Prix. Den årliga fyrlagscupen spelas i Uppsala i mitten på januari och Hylte väntar i semifinal för Linde, som hoppas kunna skrälla. Längre fram väntar även ett SM-slutspel och tränare Bougeatre tror att truppen kommer vara tills dess.
– Sett över hela hösten som gått flyter allting på fint. Vi ska kunna gå in stärkta till den andra halvan av säsongen och till slutspelet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.