Bredbandsprojektet ”Klivet” har nått det sjätte steget i utbyggnaden av bredbandsnätet i Örebro län. För Lindesbergs del väntar nu en mycket mer driftsäker bredbandsanslutning som tål mycket mer stryk än dagens nät. Kommunens it-strateg Bosse Bäckman är mycket glad åt att Klivet 6 nu har sjösatts. Han menar att utbyggnaden är lika självklar som den är avgörande i ett samhälle där vi blir allt mer beroende av driftsäkra kommunikationer.
Sedan ADSL-tekniken lanserades i var mans hus och hem för cirka 7 år sedan, så har Lindesbergs kommuns it-strateg Bo Bäckman hela tiden strävat efter att följa utvecklingens våg framåt. Hans strävan har också gett mycket gott resultat under resans gång. Lindesbergs invånare kunde bland annat få tillgång till de snabbare bredbandsvalen långt före betydligt större städer och kommuner på andra håll i landet.
Idag är det visserligen inte så mycket snack om nedladdningshastigheter längre. Det går redan tillräckligt snabbt som det är. I det fortsatta utvecklingsarbetet har man därför koncentrerat sig mer åt att höja driftsäkerheten, kvaliteten samt tillgången på bredband.
Projektet Klivet har nu nått det sjätte steget och arbetet är redan påbörjat.
-Det vi gör nu är att binda oss samman med andra län, i detta skede är det Västra Götaland, Värmland och Dalarnas län vi knyter oss samman med. Denna utbyggnad innebär att vi inte längre blir lika sårbara och riskerna för avbrott minskar väsentligt, säger Bäckman.
På ren svenska innebär detta att kunden inte behöver drabbas av avbrott i samband med att en fiberkabel av någon anledning går av. Då finner signalen andra vägar förbi avbrottet istället.
Fick miljoner i gåva
Lindesbergs kommun samarbetar nu med sex andra kommuner i länet. Tillsammans har man en budget på 25 miljoner kronor att lägga i projektet – och nästan hälften av miljonerna kom som en mycket uppskattad och tidig julklapp.
-Det var Post- och telestyrelsen som skänkte oss 11 miljoner kronor för att visa att man verkligen uppskattade initiativet att utveckla bredbandskommunikationerna. Vi är väldigt tacksamma för gåvan.
Utbyggnaden planeras vara färdig någon gång under första halvåret 2007 och då kommer samtliga 120 stationer i länet att ha rustats med den nya fibern. Endast två stationer kommer fortsättningsvis att gå via den radiolänk man använder sig av idag.
-Dessa två stationer finns nere i Fellingsbro och den radiolänk man går via idag kommer att bytas ut mot fiber i ett senare skede istället, säger Bo Bäckman.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.