Lindlövens säsong är över och när jag summerar konstaterar jag att vi har fått se många snygga mål, spännande matcher och en attraktiv ishockey av Lindlöven. Klubben har gjort sin bästa säsong någonsin och på allvar fått visa framfötterna i hockeysverige.
Jag har pratat med några spelare som summerar säsongen så här.
– Jag tror inte folk inser hur bra div 1 och Allettan är. Jag hade hållit upp från ishockeyn nästan två år så det tog ett tag att komma in i spelet och få rätt tajming. Det har varit riktigt kul att få spela med Lindlöven, säger Marcus Jonasén, som gjorde comeback efter att tidigare spelat med Modo, Leksand och Örebro.
– Klart att man är lite besviken över den utveckling som Allettan fick, men det är inte bara besvikelse så här efteråt. Vårt stora mål för säsongen var att ta oss till Allettan, jag tror att vi hade svårt att ladda om efter det, säger kaptenen och snabbskrinnaren Niklas Nooni.
– Vi fick fler vinster under hösten, men det har absolut varit roligare i Allettan. Nooni kommenterar vilket som var roligast.
– Första halvan av säsongen var framgångsrik men andra halvan har vi fått kämpa lite i motvind för att försöka nå resultat. Det har varit ett stort och viktigt steg för laget och en bra läropeng inför kommande säsonger att vi lyckades gå till Allettan, säger kanadensiske backen Dustin Hatlelid.
– Jag har varit lite upp och ner i spelet själv och har fått kämpa. Jag är nöjd med andra halvan men hade hoppats på fler poäng personligen och fler vinster för laget, kommenterar Dustin sin egen insats.
– Fram till jul var det riktigt bra och vi klarade oss från skador fram till sista matchen innan uppehållet vilket jag tror var en bidragande orsak till framgången. Vi fick skador på både Niklas Ottosson, Patrik Säfström och Simon Jellvert, hela vår förstakedja som är viktiga för oss, så i Allettan gick det tyngre. Det går lite snabbare i Allettan och vi blev straffade hårt för våra egna misstag. Det är ett härligt gäng och i stort så tycker jag vi har gjort en riktigt bra säsong och spelat en attraktiv hockey, med full fart framåt, säger Daniel Olsson Fromell.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.