En vinst och en förlust. Båda två femsetare, Linde har varit med i de enda två matcherna hittills som inte slutat 3-0. Under morgondagen är det dock dags att plocka fram den första trepoängaren. Sollentuna ska denna säsong vara ett lätt byte för alla lag utom möjligtvis RIG Falköping.
Vi fick det tajta och långa derbyt som vi hoppats på mellan Linde och Örebro. Som Lindesbergsbo kan man alltid sörja över att resultatet inte gick Lindes väg men ett Örebro som håller denna nivå ger hopp om en spännande volleybollframtid för regionen. Som jag tidigare skrivit så finns elitidrotten till för åskådarna och inget är mer spektakulärt än ett hett derby.
I min senaste krönika skrev jag att matchen mot Örebro inte skulle handla om att vinna eller förlora utan att Lindes mål just nu måste vara att hitta ett jämnt och stabilt spel utan några större formsvackor. Det verkar även som om Teemu Sarna gjort samma analys. Serve- och servemottagningsspelet var mycket bättre mot Örebro än mot RIG Falköping, Linde gjorde allt som allt en bättre match mot ett mycket bättre motstånd. Resultatet hade sedan kunnat gått åt vilket håll som helst, vilket alltid är fallet när det i slutändan endast handlar om en poäng. Det enda jag måste se som en besvikelse från matchen är de ynka 200 åskådarna som satt på läktarna. Visserligen är det fortfarande tidigt på säsongen men Linde-Örebroderbyna brukar locka mer folk än så.
Imorgon är det Sollentuna som ställer upp som motståndare. Ett Sollentuna som denna säsong har ett av dem sämsta lagen de haft på många år. De har förlorat båda sina matcher och har hittills inte vunnit ett set, har faktiskt inte ens varit nära att göra så. Problemet för Sollentuna är att de inte har någon riktig startsexa eller i varje fall inte någon fulländad sådan. De har spelare så det räcker till antalet men har inte spelare på alla positioner. Framförallt är det på högern som det brister. Hittills har man fått flytta runt både passare och centrar för att kompensera för denna brist.
Detta är en match som Linde bara måste vinna. Mot Sollentuna ska det vara tre poäng utan större svårigheter. Det är läge för Lindesberg att visa att man har den stabilitet som krävs för att vara med i toppen. För även om Linde spelar på sin lägsta nivå hela matchen igenom så ska man kunna vinna. Har man en lägstanivå som är under Sollentunas högsta så har man ingenting i toppen av Elitserien att göra. Kan Linde inte snabbt säkra tre poäng mot Sollentuna så bör Sarna antingen köpa in nya spelare eller ställa in sig på att åka på en del storstryk under resten av säsongen.
Tålamod kommer att vara en nyckel i matchen. Linde har så pass mycket anfallskraft att Sollentuna inte kan sätta emot. Linde vinner anfallsdullerna på samtliga positioner. Sollentuna kommer kanske kunna gräva upp några av Lindes bollar i försvar men de kommer inte att ha mycket de kan komma med tillbaka. Kan Linde bara ha tålamod när Sollentuna lyckas med sitt försvar och anfalla igen utan att försöka sig på något nytt så kommer man kunna promenera hem en seger. Sollentuna har inte nivån att ta sina egna poäng mot ett lag som Linde vilket betyder att så länge Linde inte missar så kommer Sollentuna få det väldigt svårt.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.