Nu har korna på Sverkesta Gård fått sprungit ut på grönbete, detta gjordes inte diskret och i smyg, utan med stor påhejande publik runtom hagen. De första kossorna gjorde en något osäker entré, men när de förstod vad det handlade om var det med sparkar, glädjeskutt, en och annan kraftmätning och lyckligt råmande som de intog sommarens matiga hagar.
Annons
Sverkesta Gård ägs och drivs sedan två år tillbaka av paret Maria och Andreas Holmstedt. Gården har ungefär 70 stycken kor, och varannan dag kan mjölkbilen hämta upp 3500 liter mjölk. Sverkesta Gård har, som traditionen bjuder, kosläpp på vårkanten. Då är det dags för korna som stått inne under vintern att äntligen komma ut och göra sig hemmastadda i de gröna hagarna. Många var besökarna som idag kom till gården, och förutom att se på när korna lyckligt joggade ut ur ladugården, kunde man bland annat fika mjölk och bulle, titta på kalvar, hoppa i hoppborg och kika på den lilla marknaden i trädgården. Och i gårdens nyanlända mejeri, där man ska producera mjölk med gårdsnamnet som logga, kunde man titta in genom fönstret (läs mer om det i en tidigare artikel HÄR!).
Såhär kommer mjölkdunken att se ut! Foto: Ida Lindkvist
Men höjdpunkten är ändå när grindarna öppnas och korna skuttar ut; nyfikna, förväntansfulla och fulla med energi. Fyra små personer som sitter i gräset, väntandes, och ser fram emot kossornas entré är Simon Mossberg, 3 år, Julia Mossberg, 5 år, Anton Mossberg, 1 år, och Emma Molin 4 år. Simon, Julia och Anton bor nästan granne med gården, men Emma är här och hälsar på från Arboga.
Simon, Julia, Anton och Emma väntar på att korna ska komma ut. Foto: Ida Lindkvist
Anton som är yngst i skaran har, trots sin ringa ålder, redan hunnit vara med vid ett kosläpp föregående år, men från den gången minns han inte särskilt mycket. Någon som däremot vet hur det går till är Emma, som också har varit med när korna släpps förut.
– Då kommer de ut och springer överallt. Korna tror att de ska få komma ut i hagen, de är glada. Och så säger de mu!, berättar Emma glatt.
Runt hagens staket har man radat upp sig, såväl barn som vuxna. En del har passat på att lägga ut en picknickfilt och slagit sig ned, andra har hissat upp sina barn på axlarna för att få den bästa utsikten. Och så äntligen blir det dags, det som man har väntat på, både besökarna och kossorna. I högtalarna räknar man tillsammans ned från tio, och när siffran noll har ropats ut öppnar man grindarna. Nu är det fritt fram för korna att kliva ut och ta för sig. Men det dröjer en stund, kanske är de lite blyga. Men så snart de tre första modiga damerna tagit sig ut ur ladan och gjort entré hakar resten på. Att stå kvar själv därinne kan ju inte vara kul, bäst att följa med gänget. Publiken pekar och pratar om hur kossorna beter sig: de stångas och bestämmer vem som är störst och starkast och vem som har rätten att bossa i hagen. De sparkar bakut, åt sidan och hoppar rakt upp av glädje. Efter en liten stund lugnar det sig, och damerna inser att buffén ligger dukad framför deras fötter. Grönt, saftigt gräs att ta för sig av. Publiken avtar, och kossorna betar på i godan ro.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.