Nu har korna på Sverkesta Gård fått sprungit ut på grönbete, detta gjordes inte diskret och i smyg, utan med stor påhejande publik runtom hagen. De första kossorna gjorde en något osäker entré, men när de förstod vad det handlade om var det med sparkar, glädjeskutt, en och annan kraftmätning och lyckligt råmande som de intog sommarens matiga hagar.
Sverkesta Gård ägs och drivs sedan två år tillbaka av paret Maria och Andreas Holmstedt. Gården har ungefär 70 stycken kor, och varannan dag kan mjölkbilen hämta upp 3500 liter mjölk. Sverkesta Gård har, som traditionen bjuder, kosläpp på vårkanten. Då är det dags för korna som stått inne under vintern att äntligen komma ut och göra sig hemmastadda i de gröna hagarna. Många var besökarna som idag kom till gården, och förutom att se på när korna lyckligt joggade ut ur ladugården, kunde man bland annat fika mjölk och bulle, titta på kalvar, hoppa i hoppborg och kika på den lilla marknaden i trädgården. Och i gårdens nyanlända mejeri, där man ska producera mjölk med gårdsnamnet som logga, kunde man titta in genom fönstret (läs mer om det i en tidigare artikel HÄR!).
Såhär kommer mjölkdunken att se ut! Foto: Ida Lindkvist
Men höjdpunkten är ändå när grindarna öppnas och korna skuttar ut; nyfikna, förväntansfulla och fulla med energi. Fyra små personer som sitter i gräset, väntandes, och ser fram emot kossornas entré är Simon Mossberg, 3 år, Julia Mossberg, 5 år, Anton Mossberg, 1 år, och Emma Molin 4 år. Simon, Julia och Anton bor nästan granne med gården, men Emma är här och hälsar på från Arboga.
Simon, Julia, Anton och Emma väntar på att korna ska komma ut. Foto: Ida Lindkvist
Anton som är yngst i skaran har, trots sin ringa ålder, redan hunnit vara med vid ett kosläpp föregående år, men från den gången minns han inte särskilt mycket. Någon som däremot vet hur det går till är Emma, som också har varit med när korna släpps förut.
– Då kommer de ut och springer överallt. Korna tror att de ska få komma ut i hagen, de är glada. Och så säger de mu!, berättar Emma glatt.
Runt hagens staket har man radat upp sig, såväl barn som vuxna. En del har passat på att lägga ut en picknickfilt och slagit sig ned, andra har hissat upp sina barn på axlarna för att få den bästa utsikten. Och så äntligen blir det dags, det som man har väntat på, både besökarna och kossorna. I högtalarna räknar man tillsammans ned från tio, och när siffran noll har ropats ut öppnar man grindarna. Nu är det fritt fram för korna att kliva ut och ta för sig. Men det dröjer en stund, kanske är de lite blyga. Men så snart de tre första modiga damerna tagit sig ut ur ladan och gjort entré hakar resten på. Att stå kvar själv därinne kan ju inte vara kul, bäst att följa med gänget. Publiken pekar och pratar om hur kossorna beter sig: de stångas och bestämmer vem som är störst och starkast och vem som har rätten att bossa i hagen. De sparkar bakut, åt sidan och hoppar rakt upp av glädje. Efter en liten stund lugnar det sig, och damerna inser att buffén ligger dukad framför deras fötter. Grönt, saftigt gräs att ta för sig av. Publiken avtar, och kossorna betar på i godan ro.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...