Daniels gym blåste nytt liv i övergiven biograf

Det har nu gått tolv år sedan gymmet i Frövi öppnade dörrarna för första gången. Vad som började med en liten lokal på källarplan har utvecklats till en modern och populär träningsanläggning på hela 1100 kvadratmeter, där både träning och socialt umgänge står i centrum.
– Jag känner att Folkets Hus har fått tillbaka sitt värde, folk rör sig här i huset igen, säger ägare Daniel Andersson glatt.

Det var när Daniel och hans dåvarande sambo återvände till Frövi, efter att ha varit bosatta i Örebro, som de insåg att det saknades ett gym i samhället. Eftersom att Daniel var en hängiven träningsentusiast krävdes en lösning – så de satte sig vid köksbordet och började planera. Kort därefter började resan. Våren 2013 öppnade gymmet, som då gick under namnet Tränografen.

– I början var det många som trodde att gymmet bara var för stora kroppsbyggare, men vi ville att alla skulle känna sig välkomna. Vi hade fasta maskiner som fungerade för alla. Det var en utmaning att jobba bort den känslan hos invånarna. När den här lokalen blev ledig så bestämde vi oss för att bygga in den och göra en ny entré på långsidan mot Järnvägsgatan och ge gymmet ett fräschare utseende, berättar Daniel.

Gymmet fick ett lyft med den nya entrén som vetter mot Järnvägsgatan i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

För tre år sedan blev Tränografen We Are Gymmo, med ny entré och ny skepnad och kort därefter genomgick Gymmo den största förvandlingen. Med en investering på omkring 3,6 miljoner kronor omvandlade man den gamla biografens lokal till en luftig och toppmodern del med ny maskinpark, spinningsal och gruppträningsrum.

– Från början hade jag inte hjärta att riva biografen, den var så fin och det gjorde verkligen ont i själen av att tänka på att göra det. När jag var liten såg jag själv Jurassic Park där för första gången, säger Daniel nostalgiskt och förklarar vidare:

– Biografen har tyvärr stått oanvänd i många många år och det tycker jag är ovärdigt en sådan lokal. Folketshus har ett signalvärde för alla som är uppvuxna i Frövi, det symboliserar en samlingsplats där man bygger relationer. Kanske hittade man sin kärlek här en gång i tiden. Jag kände att med det nya konceptet så följer nya tider och nu känner jag att det åter har fått sitt värde, folk rör sig här i huset igen. Det blev precis som jag tänkte när jag startade gymmet från början, reflekterar Daniel glatt.

 

I den gamla biograflokalen har man skapat en ny del av gymmet. Biografscenen rymmer numera gruppträningsrum samt ett spinningrum ovanför.

 

Även om lokalen inte längre används som biograf har man valt att behålla många av detaljerna från eran. Den rosa färgen på väggarna är original från 1955 och har varit en inspiration för Daniel när han omsorgsfullt har designat hela gymmet.

– Vi har bevarat mycket av lokalens känsla, den rosa färgen är dessutom grunden till vår nya logga som är lite 80-tals inspirerad. Även scenen i biografen är kvar men har fått en ny funktion, den rymmer både gruppträninsrum och ett spinningrum ovanför, berättar Daniel.

Utöver en ny tjusig kostym har gymmet även fått en hel del nya maskiner – något som bland annat har lockat 19-åriga Maja Moberg till den nya delen av gymmet. Hon är på gång att söka en fysiskt utmanande utbildning och tränar cirka 3 gånger i veckan för att bygga upp styrkan.

– Det är ett väldigt bra gym och speciellt efter den nya renoveringen. Det är många nya och spännande maskiner att använda. Sedan ligger det väldigt bra till mitt i Frövi, säger Maja.

Maja Moberg tränar flitigt tre gånger i veckan. Foto: Jennie Einarsson

Idag har anläggningen vuxit till hela 1100 kvadratmeter och rymmer de flesta bekvämligheter man behöver. Här finns utöver gym även duschrum, bastu, solarium, behandlingsrum och när du ändå har varit och tränat – varför inte fixa frisyren samtidigt hos barberaren?

– Det är min vän Demiri Naima från Fellingsbro som driver Frövi Barbershop i källarlokalen några dagar i veckan. Det är verkligen lyckat, han har fått ordentlig snurr på det hela, vilket är väldigt roligt, säger Daniel.

Daniel uppgraderar frisyren hos Demiri. Foto: Privat

Gymmet lockar en hel del besökare med en stor spridning på åldrarna. Daniel berättar att den största ökningen av medlemmar är från den yngre generationen, men att det även är många pensionärer som fått upp ögonen för Gymmo.

– Vi har vuxit med cirka 20 procent varje år, träning är ju så i ropet nu. Jag tror att folk har en annan syn på träning i allmänhet, det tycker jag vi ser i vår medlemspool. Det senaste halvåret har den största ökningen varit i gruppen 15-21 år, och ungdomarna håller dessutom i träningen. Vi ser att trenden är att man hellre går till gymmet än ut på krogen, det känns som att vi har gjort ett avtryck på den generationen. Sedan har vi märkt att många pensionärer som börjat träna har börjat tajma in varandras träningstider för att få umgås, berättar Daniel med ett stort leende.

Under fyra års tid åkte Daniel till gymmet varje dag för att låsa upp dörrarna klockan 04:30 och låsa igen klockan 23:00. Idag är allting automatiserat, allt från lås, belysning, medlemskapsregistrering till musiken som strömmar ut i lokalerna.

– Jag har byggt upp hela anläggningen med strukturen att det i stort sätt ska sköta sig självt. Det är lite som ett självspelande piano idag, allt är helt digitaliserat. Kunder löser medlemskap på nätet och får nyckeln direkt i telefonen. Jag kan styra hela anläggningen från min telefon. Sedan är anläggningen också helt kameraövervakad för allas säkerhet.

Det är full fart i gymmets alla träningsrum. Foto: Jennie Einarsson

Det som en gång började som en hobby vid sidan av Daniels ordinarie arbete vid Sveriges riksdag, har med åren vuxit till en självgående verksamhet. I utvecklingen har man låtit medlemmarna vara delaktiga, det är något Daniel tror har varit en stor del av framgångssagan, men betonar att framgången inte bara handlar om gymmets utveckling, utan också om det fantastiska teamet som jobbar där.

– Jag har jättebra personal, man måste omge sig med de man känner förtroende för och som själva känner en stolthet för anläggningen. Jag har investerat mycket i min personal för att de ska känna att jag ser och tror på dem. Jag har även många ungdomar som jobbar här, det är viktigt för mig att ge dem en plats där de känner att de kan få ta eget ansvar och utvecklas. Idag är vi är 6 personer som hjälps åt och ställer upp för varandra. Vi har ett väldigt bra arbetsklimat och vi har framförallt väldigt roligt tillsammans här, avslutar Daniel.

Publicerad 23 januari 2025 klockan 11:33

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Tortyrmördaren från Aspa nekas tidsbestämt straff

Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.

3 juni 2025 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Näringsliv, Budget, Politisk cirkus och Industritekniska programmet

INSÄNDARE/DEBATT: Som de flesta nog har läst så vann oppositionens budget på tisdagens ...

Därför stängs gångtunneln under järnvägen i två veckor

Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag ...

Snart klart för start i Trollrallyt

På nationaldagen är det återigen dags för ett gäng snabba lådbilar med modiga förare att göra upp om titlarna i å...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.

30 maj 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mhabat Hasso är ny ägare till konditoriet Wiener i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Hon tar över anrika konditoriet: ”Har alltid varit en dröm”

Tankarna på att driva ett eget bageri har funnits med henne länge, och när tillfället dök upp tog Mhabat Hasso chansen att förverkliga sin dröm. Lördagen den 31 maj slår hon upp dörrarna till konditoriet Wiener, som har fått ett ordentligt lyft i samband med ägarbytet.
– De senaste två åren har jag kämpat för att kunna uppfylla min dröm, och det här blev det perfekta tillfället. Nu får jag ägna mig åt något jag verkligen brinner för, säger Mhabat entusiastiskt när LindeNytt kommer på besök.

30 maj 2025 klockan 11:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Angående storskalig vindkraft i Bergslagen
Politikernas främsta uppgift är att tillvarata invånarnas intressen. Har detta infriats? Absolut inte enligt mig!
30 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: ”En bra vecka”
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad ...
30 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SPOT-teamets livsviktiga arbete: ”Vi fyller ett tomrum”
Den 16 juni 2023 stängdes den psykiatriska vårdavdelningen på Lindesbergs lasarett, för att ersättas med ett mobilt så kallat SPOT-team. En vå...
29 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hög stämning bland både besökare och utställare. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

28 maj 2025 klockan 17:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lokala rockbandet B.Roots på scenen under Vårskrik 2024. Foto: Christer Pilblad

20 år av skrik firas i dagarna tre på Hillstreet

Idag, onsdag, inleds 2025 års upplaga av Hillstreets tredagarsfestival Vårskrik, som dessutom firar 20-årsjubileum i år. Förutom ett fullspäckat spelschema med 13 artister, bjuds det – precis som förra året – på flera intressanta föreläsningar. I år ligger fokus särskilt på utvecklingspotential.
– Det här är något som kan vara bra att ta lärdom av för att utvecklas som musiker, förklarar Christer Pilblad på Hilstreet.

28 maj 2025 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Räddningstjänstens kamp för nödställd ko fick lyckligt slut

Räddningstjänsten fick under tisdagskvällen rycka ut till en nödställd kossa som gått ner ...

Det efterlängtade badet på Loppholmen blir inte av

INSÄNDARE: Efter många försök står det idag klart - Den efterlängtade badplatsen på Loppholmen blir ...

Oppositionens budget vann – fick stöd av Mehtäläinen

Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen röstades ett nytt förslag till budget för 2026 ...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bildspecial: Stråssa DGF:s vårshow möttes av arenajubel

Inför en jublande publik intog Stråssa DGF Lindesberg Arena på söndagen och bjöd på en färgsprakande vårshow, där föreningens dans- och gymnastikgrupper visade upp en fartfylld föreställning fylld av imponerande prestationer från de allra yngsta deltagarna – till de mest rutinerade.

26 maj 2025 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varför dominerar ondskan?

INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där ...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

FotoFredag: Från morgon till kväll

För några dagar sedan så åkte jag och min vän ut på en rejäl fotorunda. Dagen startade redan vid klockan 03.30 och ...

Jag frågade Chat GPT om kommunens vision – här är svaret

INSÄNDARE/DEBATT: Med ett jäklar anamma kan Lindesbergs kommun skapa det storslagna i det ...

Laddat för stadsfest i ”Sveriges minsta stad”

Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när...

Tom Persson (SD) föreslås bli ny ordförande i socialnämnden. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Han nomineras till ny ordförande för socialnämnden

Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.

21 maj 2025 klockan 15:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lägg inte ner tågen genom Bergslagen – utveckla dem i stället!
INSÄNDARE/DEBATT: Nu ifrågasätts återigen persontrafiken på godsstråket genom Bergslagen, med hänvisning till låg resandestatistik. Men ...
21 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolbuss har kört av vägen: ”Lindrigt skadade”
En skolbuss med ett tiotal passagerare körde på onsdagsmorgonen av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall flera personer ha ådragit sig ...
21 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-18

2025-05-18

2025-05-17

2025-05-16

2025-05-15

2025-05-15

2025-05-14

2025-05-13

2025-05-13

2025-05-13

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-06-04 01:47