Det har gått två år sedan den senaste upplagan av LindeDagen kunde genomföras, men nu har arrangören satt ett datum för när 2022 års arrangemang ska gå av stapeln. Onsdagen den 18 maj klockan 16.00 kan man redan nu skriva in i kalendern, och LindeDagen 2022 invigs av ingen mindre än Landshövding Maria Larsson.
– Nu jobbar vi stenhårt för att det ska genomföras, säger Leif Ohlsson, före detta president i Lindesbergs rotaryklubb.
Efter två års frånvaro på grund av pandemin ser arrangören Lindesbergs Rotaryklubb onekligen fram emot att kunna bjuda in lindesbergarna till den folkfest som evenemanget brukar vara. Arbetet med att genomföra LindeDagen 2022 pågår för fullt, och man har nu fått klartecken från Landshövding Maria Larsson som kommer att inviga festligheterna.
– Vi har ju fått skjuta upp det ett par gånger, men nu tror och hoppas vi att pandemin ska klara sig eftersom så många har vaccinerat sig, så vi tycker att allting talar för det, säger Leif.
LindeDagen lockar varje år tusentals nyfikna besökare som får lära sig mer om de föreningar och företag som visar upp sina verksamheter. Under 2019 års upplaga fanns bland annat Bergslagens Sparbank, Lions och Kriminalvården med bland utställarna, och inte att förglömma polis, brandkår och ambulans som fick många små ögon att tindra lite extra.
Nu har man öppnat anmälan för utställare och en arbetsgrupp är tillsatt för att se över alla detaljer inför den 18 maj.
– Vi måste söka nytt tillstånd hos polisen, men också titta praktiskt på renoveringen av broarna, hur området kommer se ut och hur vi kan planera. Så nu var det läge att ta itu med de här sakerna och satsa för att det ska kunna bli av den 18 maj, avslutar Leif glatt.
LindeDagen 2022 genomförs onsdagen den 18 maj, mellan klockan 16.00 och 19.00, då festligheterna avslutas med underhållning.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.