Medias roll som nyhetsförmedlare är kluven. Speciellt när det handlar om misstänkta personer i brottssammanhang. Ena stunden är en person helig, i nästa kan vissa medier utan minsta tvekan binda fast personen vid skampålen för allmänhetens beskådan. Detta trots att personen i fråga endast är misstänkt, inte dömd för brottet. I vissa fall är det något medier är skyldiga att göra. Allmänheten har rätt att få reda på sanningen. Men media ska göra skillnad på privatperson och offentliga personer. Lokalt kan tänkas lämpligt att med bild och namn hänga ut vårt kommunalråd om denne skulle trampa rejält i klaveret. Dock är det mindre lämpligt att göra så om personen i fråga inte är en maktfaktor i samhället. Bild och namn är då inte lämpligt att publicera med hänsyn till den misstänktes integritet och privatliv.
Vid den så kallade Jansson-härvan är det många som har undrat hur en lokaltidning av Bergslagspostens dignitet kan få agera som de har gjort sedan hösten 2002. Cirka 20 artiklar, ofta med stor fet förstasidesrubrik innehållande den misstänktes namn, har publicerats gång på gång sedan den misstänkta bedrägerihärvan uppdagats. Bara några dagar efter att misstankarna om brott blivit kända publicerades namn på Bengt-Göran Jansson, som idag sitter häktad i väntan om åtal väcks mot honom. Vid ett antal tillfällen har bild på den misstänkte publicerats i artiklarna.
Ett annat uppmärksammat fall i Lindesberg var den otäcka historien i Aspa. En kvinna torterades till döds under flera plågsamma månader innan hon slutligen brändes upp i en bil. I ett sådant fall är det naturligt att media lägger stor vikt på nyhetsbevakningen. Namn och bild är oftast regelrätt i artikeln. Anmärkningsvärt är dock att Bergslagsposten i detta fall tagit mer hänsyn till den misstänkte mördaren än vad som gjorts i fallet Jansson. Tidningens egna bilder på den misstänkte mördaren togs i vinklar som inte gjort mannen identifierbar på samma sätt som vid t ex ett passfoto. Mördarens integritet togs hänsyn till. Den nu bedrägerimisstänkte Jansson har inte fått en lika mild behandling. Snarare har Bp:s reporter förföljt honom på ett sjukligt och närmast besatt sätt. Innehållet i artiklarna har inte varit det viktigaste, väldigt få nya uppgifter har kunnat publicerats. Dock var det i rubrikform viktigt att få med namnet på den misstänkte för att ytterligare stärka läsarnas intryck av honom som en kriminellt belastad person, en fara för allmänheten. Rätt eller fel?
Om det visar sig att Jansson är oskyldig till det han nu misstänks för eller att rätten anser att det är ett ringa brott, hur ska då Bp kunna ge honom upprättelse – och går det överhuvudtaget? Är det rätt eller fel att hänga ut misstänkta personer, oavsett hur ringa eller grovt brottet är? Är den personliga integriteten inte längre värd något? Debattera om medias roll och agerande>>
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.