Det finns bra handbollslag och så finns det vinnare. LIF Lindesberg är ett bra handbollslag – men inte någon vinnare.
Det är ett faktum som blir ack så tydligt om man ger sig på att analysera helgens förlustmatch hemma mot HIF Karlskrona. En motståndare som inte bara är ett bra handbollslag, utan som dessutom är just en vinnare.
Att förlora mot vad som är seriens förmodligen bästa lag, en motståndare som spänner musklerna och rusar mot Elitserien, är ingen skam. Snarare skulle man väl kunna påstå att LIF Lindesberg gjorde det väldigt bra som höll gästerna stången så länge och faktiskt hade chansen på seger långt in i matchen.
Men det blev väldigt tydligt vilka skillnader det var på lagen när HIF Karlskrona växlade upp i andra halvlek och visade vilka det är som bestämmer. Vilka som är vinnare.
För faktum är ju sådant att LIF Lindesberg hade en ledning på fem mål. 19-14 med mindre än halva matchen kvar att spela. En riktig vinnare hade inte släppt det greppet. En riktig vinnare hade oavsett om spelet började hacka eller motståndaren höjde sig hittat en väg att med näbbar och klor hålla undan och säkra de två poängen. Men LIF Lindesberg orkade inte.
När Karlskrona la i en extra växel och visade upp en förmåga att vända tuffa underlägen som hemmalaget knappt varit i närheten av den här säsongen fanns det inget att sätta emot. Det visar vilken vinnare HIF Karlskrona är. Laget har det där lilla extra som gör att inget underläge är omöjligt. De plockade fram en extra dimension när det som bäst behövdes på ett sätt som hemmalaget inte klarade av att göra. Det är därför man parkerar längst upp i tabellen medan de brandgula mer och mer tappar mark under ett annat streck längre ner i tabellen.
LIF Lindesberg gjorde en till stora delar väldigt bra prestation, men gick tomhänta av banan.
Exakt där ligger skillnaden på de som har det där lilla extra och de som inte har det.
Man kan prata om att göra skillnad på prestation och resultat och att det förstnämnda är det enda man kan påverka hur mycket man vill.
Goda prestationer kommer inte att ta LIF Lindesberg till något kval. Det är det bara vinster, det vill säga goda resultat, som kan göra.
Men för att nå dit måste man ha det där lilla extra. Det hade man inte i söndags.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.