Det finns bra handbollslag och så finns det vinnare. LIF Lindesberg är ett bra handbollslag – men inte någon vinnare.
Det är ett faktum som blir ack så tydligt om man ger sig på att analysera helgens förlustmatch hemma mot HIF Karlskrona. En motståndare som inte bara är ett bra handbollslag, utan som dessutom är just en vinnare.
Att förlora mot vad som är seriens förmodligen bästa lag, en motståndare som spänner musklerna och rusar mot Elitserien, är ingen skam. Snarare skulle man väl kunna påstå att LIF Lindesberg gjorde det väldigt bra som höll gästerna stången så länge och faktiskt hade chansen på seger långt in i matchen.
Men det blev väldigt tydligt vilka skillnader det var på lagen när HIF Karlskrona växlade upp i andra halvlek och visade vilka det är som bestämmer. Vilka som är vinnare.
För faktum är ju sådant att LIF Lindesberg hade en ledning på fem mål. 19-14 med mindre än halva matchen kvar att spela. En riktig vinnare hade inte släppt det greppet. En riktig vinnare hade oavsett om spelet började hacka eller motståndaren höjde sig hittat en väg att med näbbar och klor hålla undan och säkra de två poängen. Men LIF Lindesberg orkade inte.
När Karlskrona la i en extra växel och visade upp en förmåga att vända tuffa underlägen som hemmalaget knappt varit i närheten av den här säsongen fanns det inget att sätta emot. Det visar vilken vinnare HIF Karlskrona är. Laget har det där lilla extra som gör att inget underläge är omöjligt. De plockade fram en extra dimension när det som bäst behövdes på ett sätt som hemmalaget inte klarade av att göra. Det är därför man parkerar längst upp i tabellen medan de brandgula mer och mer tappar mark under ett annat streck längre ner i tabellen.
LIF Lindesberg gjorde en till stora delar väldigt bra prestation, men gick tomhänta av banan.
Exakt där ligger skillnaden på de som har det där lilla extra och de som inte har det.
Man kan prata om att göra skillnad på prestation och resultat och att det förstnämnda är det enda man kan påverka hur mycket man vill.
Goda prestationer kommer inte att ta LIF Lindesberg till något kval. Det är det bara vinster, det vill säga goda resultat, som kan göra.
Men för att nå dit måste man ha det där lilla extra. Det hade man inte i söndags.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.