Det sitter inte i väggarna

När Lindlöven i fredags inför glädjande stor derbypublik (963 personer) sköt sex mål och utklassade Arboga innebar det inte bara tre viktiga poäng. Det visade också att ineffektiviteten inte sitter i väggarna på Lindehov.

För handen på hjärtat, Lindlöven har haft problem. Inte bara med motstuds, utan för att man inte varit skickliga och hungriga nog för att verkligen få in trissan i kassen.
Det var en vanligt förekommande scen förra säsongen. Trots stundtals stora spelövertag hade Lindlöven förtvivlat svårt att få in pucken och vad som borde ha slutat med ganska solklara segrar slutade istället i bedrövande nederlag.
Hemma mot Grästorp förra söndagen var det samma visa igen. Lindlöven bombade iväg 37 skott mot Grästorps kasse, men förlorade med 3-1 mot ett lag som man egentligen var bättre än så väl på papperet som på isen. I onsdags förlorade man mot Mariestad trots att man var väl så bra som sin motståndare.
Inte konstigt att tränare Daniel Eriksson varit konfunderad.
När jag talade med honom efter Grästorps-torsken radade han upp ett flertal ytterligare matcher mot starkt motstånd under seriens första halva där han tyckte att hans lag antingen spelat jämnt eller till och med varit bättre, men där laget ändå hamnat i tunga underlägen och där utfallet trots detta blivit noll eller ynka en poäng.
Det som skiljer Lindlöven från en betydligt bättre tabellposition och dagens blygsamma nionde-placering är helt enkelt effektiviteten.
Känns det igen?
Visst har vi hört den förut, men tränare Eriksson är inte skrockfull och ville inte kännas vid att det är ett återkommande problem som över de senaste säsongerna blivit lite av en symbol för Lindlöven.
– Jag vägrar tro att det sitter i väggarna, det är mitt jobb att hitta en lösning på det här, slog han fast med eftertryck när vi språkades efter matchen mot Grästorp.
På fredagskvällen slog Lindlöven med sin starka insats fast att det är just så det ligger till. Med en stark kollektiv insats och stor vilja kommer också målen.
Ännu mer positivt var naturligtvis att de sex målen gjordes av sex olika personer. För även om Fabian Ilestedt med sina åtta fullträffar (vilket är ett riktigt vasst facit) hittills är den enda som utmärkt sig positivt i målligan saknas det inte målskyttar i laget. Det finns ett flertal lirare som borde ha potentialen att hänga minst lika många kassar som unge herr Ilestedt. Det har bara inte hänt än.
Eriksson efterlyste efter torsken mot Grästorp fler som gick i bräschen, fler som verkligen utmärkte sig, fler som kastade sig på kassen för att döda situationerna och jag är fullständigt övertygad om att det är där problemet sitter eller har suttit för Lindlöven.
Medstuds är något man förtjänar, inte något som kommer per automatik. Medstuds är något man skapar om man befinner sig mitt i situationerna, där det gör ont och där man riskerar att få blåmärken.
Tränare Eriksson sa det inte ordagrant rakt ut, men Lindlöven behöver bli mer desperata. Att äga matcher och skjuta mängder av skott hjälper föga om dessa avlossas från bekväma lägen och om ingen är beredd att offra en tand eller två för att vara inne framför kassen där det bränns och där returer uppstår.
Det är dags att lägga undan finliret och ta på blåstället.
Ineffektiviteten är ingenting som sitter i Lindehovs väggar. Lindlöven behöver helt enkelt bara kriga ännu hårdare för att verkligen få in pucken.
Därför var fredagsmötet med Arboga extra upplyftande. Mål och hårt arbete går hand i hand och det var naturligtvis extra kul att trendbrottet kom när så mycket folk kom för att se matchen.
Förhoppningsvis fick bonuspubliken mersmak. Förhoppningsvis fortsätter publiktillströmningen vara lika stor som Lindlövens krigarinsatser i matcherna.
Då kommer vi snart kunna glömma allt vad snack om ineffektivitet som sitter i väggarna heter.
Publicerad 10 november 2014 klockan 09:19

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-04 19:52