På Björkhagaskolan har elever fått dansa loss riktigt ordentligt, detta efter att de sett en föreställning framförd av aliEn Dance Company, ett projektbaserat kompani som funnits sedan uppstarten 2009. De jobbar främst med dansföreställningar för barn och ungdomar, och även här på Björkhaga kom det att bli mycket uppskattat.
Först fick barnen se en föreställning som heter ”Drömmer jag?” som aliEn Dance Companys Hanna-Maria Albertsson, Elina Elestrand och Susanna Knutas framförde. Efteråt följde en dansant workshop som fick alla deltagare att riktigt vakna till liv.
– De bara sprudlar, ler Elina.
– I ”Drömmer jag?” så är det fokus dels på vad man drömmer om när man blir stor, men också drömmar efter att få ett djur eller resa någonstans. Sedan fick de vara med i en workshop och bland annat testa drömdansen som också är med i föreställningen, så först hade de sett den och sedan fick de prova själva. Det brukar vara väldigt populärt!, säger Elina när barnen droppat av efter workshopen.
– De får så fullt upp att då blir det faktiskt knäpptyst, tillägger Susanna.
Och det är precis såhär man inleder tillsammans med barnen, att prata om deras drömmar och framförallt vad de kan tänkas ha för något framtida drömyrke. Det är läkare, designer, tandläkare, polis, astronaut, konstnär och så många fotbollsproffs att de på egen hand skulle kunna bilda ett proffsfotbollslag. Upp på benen och dansa ”dansstopp” är det som följer. När musiken tystnar ska man stå blixtstilla och allra helst också vara tyst som en mus. Elina och Hanna-Maria försvårar leken lite grann, och när de pausar musiken ska barnen balansera på bara ett ben, eller båda benen i och en hand. Det leder till att ett par stycken ramlar omkull när balansen går förlorad, och det fnittras åt sig själv och åt varandra i salen.
Eleverna får lära sig drömdansen från föreställningen, och de dansar den snabbt, långsamt, med små rörelser, och med jättestora gester.
– Vad är tvärtemot pyttelitet? Jättestort? Precis!, säger Elina.
Också fröken får gå i sömnen. Foto: Ida Lindkvist
De delas upp två och två och ska få testa att gå i sömnen.
– Den som leder måste ha koll så ni inte går in i något, nu måste hjälpa till att styra. Sedan kommer vi att byta, instruerar Elina.
Man uppmanar barnen att styra långsamt, men det är för mycket energi i omlopp och de tuffar på som mindre expresståg, och det där med att vara tyst är förskräckligt svårt när man har så roligt tillsammans. Att det var en rackarns skojig workshop kan Molly Kinell och Läman Zenalli, som går i första klass, intyga.
– Det var kul! Det roligaste var att vi fick gå i sömnen och när man blundade, men nästan allting var roligast, säger Molly.
– Allting var kul men mest när vi dansade. Vi brukar dansa hemma hos mig, jag och min lillasyster. Vi brukar visa upp det för våra föräldrar och några andra, berättar Läman.
Även Molly är van att stå i rampljuset.
– Jag tycker det är så roligt med dans. Jag har uppträtt jättemånga gånger, och en gång var det typ 1000 personer där som tittade, det var typ hela Lindesberg och sådär.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.