Lindlöven har skaffat sig matchboll, smashläge eller straffspark för att ta sig till playoff. Kalla det vad ni vill, men det doftar mer och mer succé om den här säsongen. På onsdag kan laget slå spiken i kistan.
Helgen som gick ser extremt välregisserad ut om man väljer att sätta på sig Lindlöven-glasögonen när man tittar tillbaka på den.
Först och främst gjorde Lindlöven naturligtvis sin egen del med beröm godkänt. Att åka till Forshaga är ingen lätt match den här säsongen. Det kanske har varit så tidigare, men i år har Jörgen Jönsson lyft det värmländska raggargänget till en högre nivå än de lyckats hålla tidigare och det är allt annat än en slump att de faktiskt haft häng på en playoff-plats.
Haft skriver jag. För det där playoff-hoppet försvårade Lindlöven ganska ordentligt via sin starka 6-3-seger. Forshaga har fortfarande möjligheten genom att slå ut andra lag, men Linde-krigarnas vinst och tre friska poäng innebär att man lämnade Forshaga sju poäng bakom sig i tabellen. En poängdifferens som innebär att man inte ska behöva oroa sig för det hotet längre.
Det var med andra ord en väldigt viktig seger och en styrka att man med sådant besked klarar av att leverera i den här typen av viktiga matcher. Jag har skrivit det förr och jag skriver det igen, det hade inte förra årets lag klarat av.
Men inte nog med den egna insatsen. På söndagen fick man dessutom oväntad hjälp när de två andra toppkonkurrenterna som är med och krigar om plats i playoff (dit ju seriens två främsta når) föll. Enköping hemma mot Surahammar (3-4) och Skövde borta mot Arboga (2-4).
Det innebär att det som inför omgången var en ganska jämn toppstrid plötsligt ser väldigt gynnsamt ut för Lindlöven. Hastigt och lustigt är det fyra poäng ner till serietvåan Enköping och sex poäng ner till Skövde precis under det förhatliga strecket. Välregisserat som sagt.
Och faktum är att det blir ännu bättre. På onsdag kommer just Enköping till Lindehov. Där har Lindlöven alla möjligheter i världen att kratta för att den där playoff-platsen ska bli helt säkrad.
En seger i den häftiga matchen innebär att man som allra sämst har en marginal på sju poäng till strecket med nio pinnar kvar att spela om och chansen att det blir seger är, måste man säga, med hänsyn till hur väl Lindlöven presterar för tillfället riktigt stor.
Det säger sig självt, ett bättre läge än så här får man inte. Det är straffsparksläge att ta sig till playoff.
Det börjar lukta succé.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.