Säsongen levde in i det sista för WSK Lindesberg – men laget lyckades inte nå hela vägen fram till division 1. I returmötet med Skälby hamnade WSK tidigt i underläge och laget föll slutligen med 3-7, sammanlagt 7-13.
– Vi räcker inte riktigt till, vi är inte riktigt där än. Så enkelt är det. Sen gör vi en bra match idag, summerar Kent Svensson.
Det var pressat läge redan på förhand för tränaren och hans WSK Lindesberg. Förra helgens första kvalmöte hade slutat i förlust med 4-6, något som gav motståndet Skälby två bollar att gå på inför returen. Det var med andra ord upp till WSK att gå framåt i Västerås, men det började tungt för Bergslagskillarna som tidigt halkade efter.
Med drygt sju minuter spelat öppnade Skälby målskyttet och laget utökade även till 2-0 innan den första periodens slut. WSK hade svårt att komma upp i toppnivå menar Svensson, som i andra tvingades se underläget växa till fem bollar. Mattias ”Palten” Pettersson reducerade för WSK, men slaget var redan förlorat. I en stark slutperiod lyckades ändå Bergslagsgänget spela oavgjort mot Skälby som vann med 7-3 och 13-7 totalt.
– En väldigt bra erfarenhet att ha med det här kvalspelet i bagaget för framtiden. För de här killarna är i början av sin karriär, många av dem är fortfarande juniorer, resonerar tränare Svensson som på samma gång givetvis känner besvikelse.
– Sen är det kanske lite för nära matchen idag att göra en utvärdering. För man vill ju alltid vinna, precis som man alltid blir grinig när man förlorar. Men ser man det med någon mer dags perspektiv kommer jag att berömma killarna för allt fint de gjort den här säsongen.
Tror stenhårt på klubbens satsning: ”Ge oss ett par år till”
Tränaren upplever att anspänningen var något för stor bland de många unga spelarna i WSK-truppen. Samtidigt stod laget för en fullt godkänt insats, men Skälby var en nivå för tuffa att rå på och Kent Svensson tror verkligen på Västeråslaget.
– Skälby är ett bra lag. De kommer kanske inte klara sig som topplag, men blir garanterat ett lag för mitten i division 1. Det har varit en stark värdemätare och vi känner att vi har något på gång.
Samtidigt som Skälby avancerar uppåt i seriesystemet spelar WSK Lindesberg vidare i division 2 till hösten. Laget tränar vidare i ytterligare en vecka och tar sedan ett kortare uppehåll, innan försäsongen drar igång redan efter påsk. Arbetet för nästa säsong kommer att vara stenhårt lovar Svensson. WSK har över flera år haft en långsiktig målsättning som involverar klubbens egna talanger, men frågan är hur chanserna ser ut för att behålla laget?
– Goda chanser, sen har jag ett gäng yngre killar som är på gång också. Så jag är jättepositiv till framtiden. Ge oss ett par år till så kommer vi att ha ett slagkraftigt lag, det är bara att ha tålamod och träna som gäller, förklarar Svensson som riktar ett budskap till sina spelare.
– Jag vill tacka alla grabbar! Jag är väldigt positiv till alla framsteg som vi har gjort under säsongen.
Matchfakta Skälby-WSK Lindesberg:
Resultat: 7-3 (2-0, 3-1, 2-2)
Publik: 410
Mål WSK: 5-1 Mattias Pettersson, 6-2 Thomas Einarsson, 6-3 Pontus Hellsing
Total ställning i kvalet: 13-7 till Skälby
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.