På tre framgångsrika år har Jörgen Nelsäter byggt upp Elkedjan i Lindesberg från en anställd till sju stycken. Kunderna strömmar till och affärerna går bra. Men nu väljer han att trappa ned och den expansiva firman är till salu. Hälsan måste få gå först.- Det är både en sorg och en lättnad, säger Jörgen Nelsäter. Jag kommer att sakna personalen och mötet med kunderna. Men för mig personligen kommer det att bli bra med ett lugnare liv framöver – där mina intressen för hundar och jakt får ta större plats.
Det var under 2011 som Jörgen Nelsäter tog över ägarskapet för gamla Bergslagens El & Kylservice. Med trettio år som elektriker och med många olika företagsbefattningar kändes övertagandet som en realistisk och spännande utmaning. Flytten från Stockholm, tillsammans med sambon, hade inneburit en livsomställning från ett hektiskt storstadsliv till, var det tänkt, ett lugnare och mer kvalitetsinriktad boende.
– Att bygga upp Elkedjan från start har varit spännande och utmanande, berättar Jörgen Nelsäter. Vår affärsidé är att erbjuda elinstallationer tillsammans med en butik. Företaget har gjort det till en hederssak att hålla en hög servicenivå.
Elkedjan ingår som en del i en större koncern och har idag 200 butiker men 2000 elektriker i Sverige, placerade på mindre orter. Varje butiksägare är delägare i Elkedjan och man är specialiserad på elistallationer. Butikerna säljer i stort sett alla vitvarumärken som finns på marknaden.
Kunderna verkar ha uppskattat bemötandet på Elkedjan i Lindesberg och företaget har växt ordentligt under dessa tre år. Idag arbetar fyra elektriker, två butiksanställda, en administratör och Jörgen själv i firman. Ironiskt nog har det gott så pass bra att de ursprungliga planerna Jörgen Nelsäter hade, om ett stilla liv med mindre jobb, istället har blivit tvärtom.
– Men nu har jag tagit ett beslut att lämna över till någon annan. Min hälsa måste få styra i första hand och jag hoppas i framtiden kunna jobba mindre än idag. Jag drömmer om att få ägna mer tid åt mina intressen som jakt och hundar och kanske köpa en gård framöver.
Jörgen Nelsäter betonar att företaget nu drivs vidare precis som vanligt och alla garantier och presentkort gäller även fortsättningsvis. Han hoppas att nästa ägare av Elkedjan i Lindesberg kommer att driva firman i samma anda som idag.
– För oss är kundernas krav och deras uppskattning av vårt jobb det viktigaste. Jag önskar att Elkedjan i Lindesberg även i framtiden skall ha samma goda renommé som firman har idag
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.