Lindesberg Volley vänder hem från cuphelgen i Borås som silvermedaljörer. Söndagen inleddes med en enkel semifinalseger, via 2-0 i set mot Tönsberg Volley. Men i finalen tog det sedan stopp mot Elitserie-rivalen Gislaved.
Via tre raka vinster avancerade Lindesberg Volley igår vidare till slutspelet i Knallecupen. På söndagsförmiddagen ställdes man mot Tönsberg Volley i semifinal. Lagen möttes redan i gruppspelet, där Linde vann med 2-1 i set.
Denna gång blev det inte alls så dramatiskt. Med två raka setvinster, 25-18 och 25-15, säkrade Linde både segern och en plats i finalen. Där väntade dock ett klart tuffare motstånd, i form av Elitserie-rivalen Gislaved.
Smålänningarna visade sig även vara en svår nöt att knäcka och Linde tappade ett tight första set med siffrorna 25-23. Andra set blev lika jämnt, men till slut var det Gislaved som avgjorde till 26-24. Därmed slutade finalen 2-0 och en silverplats i Knallecupen för Linde.
– Gislaved spelade bra. De hade en bra serve och vi hade problem med mottagningarna, det avgjorde tycker jag. Men jag vill samtidigt inte överanalysera matchen, säger Teemu Sarna.
”Behöver ha matcher där vi måste kämpa”
Linde-tränaren fokuserar inte alltför mycket på själva resultatet, Istället menar Sarna att mötet med Gislaved gav laget en viktig upplevelse.
– Det här är exakt vad vi behöver få känna på i spelet. Vi behöver ha matcher där vi måste kämpa. Lördagen och söndagsmorgonen var okej matcher, men många av poängen kommer enkelt.
Inför cupspelet i Borås hade Linde endast hunnit med en träningsmatch. Nu har man avverkat fem matcher på bara två dagar, något som gett spelarna viktig matcherfarenhet.
– Absolut, nu har vi kunnat se vad vi klarar av. Varje gång vi spelar så lär vi oss mer och mer, menar Sarna och blickar mot torsdagens bortamatch mot Örebro Volley.
– Nu har vi en ny match mot Örebro, där vi måste ta nya steg. Men vi har en lång väg kvar att gå.
Lindes slutspelmatcher:
Semifinal:
Lindesberg Volley-Tönsberg Volley 2-0 (25-18, 25-15)
Final:
Gislaved-Lindesberg Volley 2-0 25-23, 26-24)
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.