Foto: Ida Lindkvist

En guldkant på stans äldreboenden

Lions Club Kristina Lindesberg har under två månaders tid varit runt och besökt Lindesbergs äldreboenden. De vill sätta en ”guldkant” på de äldres tillvaro, vilket också var namnet på det fina arrangemanget. Med musik, samvaro och fika gladde de mångas sinne och hjärta. 

Det var i början av oktober som Lions Club Kristina påbörjade sin planering. De skulle besöka Lindesbergs olika äldreboenden för att få sätta en extra guldkant på de boendes tillvaro. På Ågården gick startskottet och de besökte de olika avdelningarna under flertalet tillfällen, därefter fortsatte man till Källgården i början av den här veckan för att sedan idag, fredag, avsluta på Tallåsens avdelningar. 
– Vi har under de här månaderna besökt boenden och bjudit på kaffe och fikabröd och musikunderhållning framfört av Lasses Svängiga Gäng. Vi har träffat ungefär hundrasjuttiofem personer vid sex olika tillfällen, och idag är det sjätte tillfället. Vi jobbar för att samla in pengar, nyligen hade vi julklappslotteriet på skyltsöndagen och sedan det här. Under Vinterspåret har vi också kakbuffé och fiskedamm på stadsbiblioteket. Vi vill ge lite tillbaka och Lions Club vill göra gott för de gamla, berättar Birgitta Wiberg. 

Det hela började med att man fick mottaga ett arv där testatorns önskan var att en summa pengar skulle gå till de äldre, för att ge dem en guldkant. Självklart nappade Lions Kristinor på detta och planer smeds. 
– Några i klubben har varit i kontakt med boenden och personalen där för att planera tillsammans. De äldre har ju olika sorters fysisk och psykisk ohälsa, så vi har försökt att lägga upp det på det mest lämpliga sättet, säger Birgitta och fortsätter:
– Vi dukar tillsammans med personalen och ser till att de boende kommer till musikunderhållningen, sedan hjälper vi även till att servera. Vi tror att det har varit väldigt uppskattat och det är musik som passar de äldre. Nu är det mycket med jultema, men också sådant som spelades när de var i sina krafts dagar. Det har känts väldigt bra, vi har blivit så varmt mottagna. Vi har fantastiska äldreboenden här i Lindesberg där vi varit. Det känns som att vi gjort något väldigt meningsfullt. 

De boende sitter samlade runt Lasses Svängiga Gäng som spelar ”En månskenspromenad” och ”Rudolf med röda mulen”, även en danslåt från 1940 får vara med som någon i publiken känner igen. Det är lugnt och fridfullt, alla lyssnar koncentrerat. Någon kommer med rullatorn för att slå sig ner och närvara, några andra har fått hjälp in i sin rullstol. Inger Österberg, enhetschef på Tallåsen, tittar förbi och är med en stund. 
– Det är helt fantastiskt! På förmiddagen var de på de andra avdelningarna och det blev jätteuppskattat, inte bara att de samlas såhär, utan också att de piffat till med blommor och fika. Ja, det blev jättegod respons. Och nu inför jul är det speciellt för dem att få höra levande julmusik såhär. Det brukar annars vara underhållning ett par gånger i månaden, men nu är det ju en hel liten orkester och det blir ju verkligen lite extra! 
Publicerad 5 december 2014 klockan 18:25

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.

4 september 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-09-11 08:14