Lions Club Kristina Lindesberg har under två månaders tid varit runt och besökt Lindesbergs äldreboenden. De vill sätta en ”guldkant” på de äldres tillvaro, vilket också var namnet på det fina arrangemanget. Med musik, samvaro och fika gladde de mångas sinne och hjärta.
Det var i början av oktober som Lions Club Kristina påbörjade sin planering. De skulle besöka Lindesbergs olika äldreboenden för att få sätta en extra guldkant på de boendes tillvaro. På Ågården gick startskottet och de besökte de olika avdelningarna under flertalet tillfällen, därefter fortsatte man till Källgården i början av den här veckan för att sedan idag, fredag, avsluta på Tallåsens avdelningar.
– Vi har under de här månaderna besökt boenden och bjudit på kaffe och fikabröd och musikunderhållning framfört av Lasses Svängiga Gäng. Vi har träffat ungefär hundrasjuttiofem personer vid sex olika tillfällen, och idag är det sjätte tillfället. Vi jobbar för att samla in pengar, nyligen hade vi julklappslotteriet på skyltsöndagen och sedan det här. Under Vinterspåret har vi också kakbuffé och fiskedamm på stadsbiblioteket. Vi vill ge lite tillbaka och Lions Club vill göra gott för de gamla, berättar Birgitta Wiberg.
Det hela började med att man fick mottaga ett arv där testatorns önskan var att en summa pengar skulle gå till de äldre, för att ge dem en guldkant. Självklart nappade Lions Kristinor på detta och planer smeds.
– Några i klubben har varit i kontakt med boenden och personalen där för att planera tillsammans. De äldre har ju olika sorters fysisk och psykisk ohälsa, så vi har försökt att lägga upp det på det mest lämpliga sättet, säger Birgitta och fortsätter:
– Vi dukar tillsammans med personalen och ser till att de boende kommer till musikunderhållningen, sedan hjälper vi även till att servera. Vi tror att det har varit väldigt uppskattat och det är musik som passar de äldre. Nu är det mycket med jultema, men också sådant som spelades när de var i sina krafts dagar. Det har känts väldigt bra, vi har blivit så varmt mottagna. Vi har fantastiska äldreboenden här i Lindesberg där vi varit. Det känns som att vi gjort något väldigt meningsfullt.
De boende sitter samlade runt Lasses Svängiga Gäng som spelar ”En månskenspromenad” och ”Rudolf med röda mulen”, även en danslåt från 1940 får vara med som någon i publiken känner igen. Det är lugnt och fridfullt, alla lyssnar koncentrerat. Någon kommer med rullatorn för att slå sig ner och närvara, några andra har fått hjälp in i sin rullstol. Inger Österberg, enhetschef på Tallåsen, tittar förbi och är med en stund.
– Det är helt fantastiskt! På förmiddagen var de på de andra avdelningarna och det blev jätteuppskattat, inte bara att de samlas såhär, utan också att de piffat till med blommor och fika. Ja, det blev jättegod respons. Och nu inför jul är det speciellt för dem att få höra levande julmusik såhär. Det brukar annars vara underhållning ett par gånger i månaden, men nu är det ju en hel liten orkester och det blir ju verkligen lite extra!
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.