Foto: Ida Lindkvist

En guldkant på stans äldreboenden

Lions Club Kristina Lindesberg har under två månaders tid varit runt och besökt Lindesbergs äldreboenden. De vill sätta en ”guldkant” på de äldres tillvaro, vilket också var namnet på det fina arrangemanget. Med musik, samvaro och fika gladde de mångas sinne och hjärta. 

Det var i början av oktober som Lions Club Kristina påbörjade sin planering. De skulle besöka Lindesbergs olika äldreboenden för att få sätta en extra guldkant på de boendes tillvaro. På Ågården gick startskottet och de besökte de olika avdelningarna under flertalet tillfällen, därefter fortsatte man till Källgården i början av den här veckan för att sedan idag, fredag, avsluta på Tallåsens avdelningar. 
– Vi har under de här månaderna besökt boenden och bjudit på kaffe och fikabröd och musikunderhållning framfört av Lasses Svängiga Gäng. Vi har träffat ungefär hundrasjuttiofem personer vid sex olika tillfällen, och idag är det sjätte tillfället. Vi jobbar för att samla in pengar, nyligen hade vi julklappslotteriet på skyltsöndagen och sedan det här. Under Vinterspåret har vi också kakbuffé och fiskedamm på stadsbiblioteket. Vi vill ge lite tillbaka och Lions Club vill göra gott för de gamla, berättar Birgitta Wiberg. 

Det hela började med att man fick mottaga ett arv där testatorns önskan var att en summa pengar skulle gå till de äldre, för att ge dem en guldkant. Självklart nappade Lions Kristinor på detta och planer smeds. 
– Några i klubben har varit i kontakt med boenden och personalen där för att planera tillsammans. De äldre har ju olika sorters fysisk och psykisk ohälsa, så vi har försökt att lägga upp det på det mest lämpliga sättet, säger Birgitta och fortsätter:
– Vi dukar tillsammans med personalen och ser till att de boende kommer till musikunderhållningen, sedan hjälper vi även till att servera. Vi tror att det har varit väldigt uppskattat och det är musik som passar de äldre. Nu är det mycket med jultema, men också sådant som spelades när de var i sina krafts dagar. Det har känts väldigt bra, vi har blivit så varmt mottagna. Vi har fantastiska äldreboenden här i Lindesberg där vi varit. Det känns som att vi gjort något väldigt meningsfullt. 

De boende sitter samlade runt Lasses Svängiga Gäng som spelar ”En månskenspromenad” och ”Rudolf med röda mulen”, även en danslåt från 1940 får vara med som någon i publiken känner igen. Det är lugnt och fridfullt, alla lyssnar koncentrerat. Någon kommer med rullatorn för att slå sig ner och närvara, några andra har fått hjälp in i sin rullstol. Inger Österberg, enhetschef på Tallåsen, tittar förbi och är med en stund. 
– Det är helt fantastiskt! På förmiddagen var de på de andra avdelningarna och det blev jätteuppskattat, inte bara att de samlas såhär, utan också att de piffat till med blommor och fika. Ja, det blev jättegod respons. Och nu inför jul är det speciellt för dem att få höra levande julmusik såhär. Det brukar annars vara underhållning ett par gånger i månaden, men nu är det ju en hel liten orkester och det blir ju verkligen lite extra! 
Publicerad 5 december 2014 klockan 18:25

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i ...

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. ...
9 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
8 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-18 06:45