Lions Club Kristina Lindesberg har under två månaders tid varit runt och besökt Lindesbergs äldreboenden. De vill sätta en ”guldkant” på de äldres tillvaro, vilket också var namnet på det fina arrangemanget. Med musik, samvaro och fika gladde de mångas sinne och hjärta.
Det var i början av oktober som Lions Club Kristina påbörjade sin planering. De skulle besöka Lindesbergs olika äldreboenden för att få sätta en extra guldkant på de boendes tillvaro. På Ågården gick startskottet och de besökte de olika avdelningarna under flertalet tillfällen, därefter fortsatte man till Källgården i början av den här veckan för att sedan idag, fredag, avsluta på Tallåsens avdelningar.
– Vi har under de här månaderna besökt boenden och bjudit på kaffe och fikabröd och musikunderhållning framfört av Lasses Svängiga Gäng. Vi har träffat ungefär hundrasjuttiofem personer vid sex olika tillfällen, och idag är det sjätte tillfället. Vi jobbar för att samla in pengar, nyligen hade vi julklappslotteriet på skyltsöndagen och sedan det här. Under Vinterspåret har vi också kakbuffé och fiskedamm på stadsbiblioteket. Vi vill ge lite tillbaka och Lions Club vill göra gott för de gamla, berättar Birgitta Wiberg.
Det hela började med att man fick mottaga ett arv där testatorns önskan var att en summa pengar skulle gå till de äldre, för att ge dem en guldkant. Självklart nappade Lions Kristinor på detta och planer smeds.
– Några i klubben har varit i kontakt med boenden och personalen där för att planera tillsammans. De äldre har ju olika sorters fysisk och psykisk ohälsa, så vi har försökt att lägga upp det på det mest lämpliga sättet, säger Birgitta och fortsätter:
– Vi dukar tillsammans med personalen och ser till att de boende kommer till musikunderhållningen, sedan hjälper vi även till att servera. Vi tror att det har varit väldigt uppskattat och det är musik som passar de äldre. Nu är det mycket med jultema, men också sådant som spelades när de var i sina krafts dagar. Det har känts väldigt bra, vi har blivit så varmt mottagna. Vi har fantastiska äldreboenden här i Lindesberg där vi varit. Det känns som att vi gjort något väldigt meningsfullt.
De boende sitter samlade runt Lasses Svängiga Gäng som spelar ”En månskenspromenad” och ”Rudolf med röda mulen”, även en danslåt från 1940 får vara med som någon i publiken känner igen. Det är lugnt och fridfullt, alla lyssnar koncentrerat. Någon kommer med rullatorn för att slå sig ner och närvara, några andra har fått hjälp in i sin rullstol. Inger Österberg, enhetschef på Tallåsen, tittar förbi och är med en stund.
– Det är helt fantastiskt! På förmiddagen var de på de andra avdelningarna och det blev jätteuppskattat, inte bara att de samlas såhär, utan också att de piffat till med blommor och fika. Ja, det blev jättegod respons. Och nu inför jul är det speciellt för dem att få höra levande julmusik såhär. Det brukar annars vara underhållning ett par gånger i månaden, men nu är det ju en hel liten orkester och det blir ju verkligen lite extra!
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?