Maria Lindstedt, informatör och Maria Gunnarsson, bitr utvecklingschef

Engagerad personal ökar patientsäkerheten och spar både tid och pengar

Vid Lindesbergs lasarett jobbas det intensivt med ett aktivt utvecklingsarbete, där förändring och förbättring av rutiner, arbetssätt och planering är något som berör alla 600 medarbetare.- Vårt utvecklingsarbete strävar efter att utveckla det goda sjukhuset där ledorden är bra patientsäkerhet och en vård med bra kvalitet, säger Maria Gunnarsson, biträdande chef vid sjukhusets utvecklingsenhet.

Vid utvecklingsenheten på lasarettet i Lindesberg jobbar tretton personer, varav sex på heltid, med bland annat utvecklings- och utbildningsfrågor. Maria Gunnarsson är biträdande chef och en av de ansvariga för bland annat det övergripande kvalitets- och utvecklingsarbete som bedrivs vid sjukhuset. Ett arbete som är systematiserat och strukturerat utefter beprövade metoder, som i delar påminner om den japanska industrin, kombinerat med egna utvecklingsmetoder. Mycket är reglerat i lag, men det är för patienternas bästa man arbetar och alltid måste ha i åtanke.

Därför jobbar utvecklingsenheten ständigt med att alla på sjukhuset, parallellt med sin ordinarie uppgift, också kontinuerligt jobbar med ett aktivt förbättrings- och utvecklingsarbete.

– Alla våra medarbetare ska ha blicken för det här förhållningssättet. Det skapar en förbättringskultur på arbetsplatsen, säger Maria Gunnarsson.

Maria Gunnarsson menar att det inte bara är de stora förändringarna som är viktiga och som gör nytta, utan det är lika viktigt att ta till vara även mindre förändringar. På sikt sparar också de små förbättringarna både tid och pengar. Gunnarsson ger ett exempel; letar du varje dag i tjugo minuter efter till exempel papper är det efter ett år lika med två veckors arbetstid.

– Vi vill förbättra vården och allt runt omkring och ta bort eller förändra sådant som inte har ett värde för patienten, säger hon.

Förbättringsarbete sker även inom administrationen där man strävar efter att ha samma struktur vid arkivering och sortering liksom en logisk mappstruktur i alla datorer på sjukhuset.

En viktig kugge i utvecklingsarbetet är också Maria Lindstedt, informatör i sjukhusledningen och ansvarig för att det som händer på sjukhuset kommer alla medarbetare, och i vissa fall också allmänheten, till del på ett ordnat sätt.

– Jag ser till att sprida de goda exemplen, säger Maria Lindstedt.

Förbättringsdagen
Som ett led i att sprida både den så viktiga förbättringsandan, som alla de goda idéerna har man en gång om året det man kallar Förbättringsdagen. Då får alla som lämnat in idéer på förbättringar visa upp sig och muntligt eller via affischer presentera sitt förslag. Tanken är att alla på sjukhuset ska få ta del av vad andra har gjort och samtidigt inspireras och ta med sig idéerna till sin arbetsplats.

– Delaktighet, engagemang och dialog är jätteviktigt. Vi jobbar för patienterna, betonar Lindstedt.

Ett av de exempel som visades under dagen är ett nytt sätt att på vårdavdelning 2 visa patientstatus när det gäller vem som har syrgas eller dropp, vem som äter en speciell medicin eller när någon är på väg att skrivas ut. Med hjälp av ett antal färgade magneter slipper man nu skriva om schemat på nytt vid varje förändring, nu flyttar man bara på en magnet.

– Att ta vara på de små förändringarna i vardagen, det vill vi bli ännu vassare på, säger Gunnarsson.

Annelie Andersson, avdelningschef och Benny Lekberg, sjuksköterska och projektledare för Akut förbättring som vann årets Förbättringspris vid Lindesbergs  lasarett. 
Vinnare vid årets förbättringsdag, för en sådan utsågs också, blev ett större projekt vars mål är att snabba på patientflödet på sjukhusets akutmottagning. Projektet har visat att det går att spara timmar i väntetid utan att försämra patientsäkerheten, bara genom en bättre planering och andra befogenheter. Ett exempel är att låta sjuksköterskan skriva remiss till handledsröntgen. En åtgärd som sparar över en timme i väntetid för patienten. Målet med projektet är att ingen ska behöva ha en längre väntetid än fyra timmar på akuten, oavsett orsak.

Projektet har också tagit fram en folder som alla som varit på akuten får med sig därifrån. I foldern har personalen fyllt i med information och noteringar om återbesökstid, röntgentid och annat av värde för patienten.

Patientsäkerhet, kortare väntetider och nöjda patienter är viktiga mål i förbättringsarbetet men det finns också ett ekonomiskt perspektiv.

– Vi måste värna om de skattekronor som kommer in, vi har inte råd att slösa med våra resurser. Vårt perspektiv är att få ut så mycket värde som möjligt ur varje skattekrona som kommer in, säger Maria Gunnarsson.

Publicerad 27 november 2013 klockan 10:23

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.

8 februari 2026 klockan 16:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
6 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika ...
5 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Irma Vallgren och Lowa Arvidsson visar upp musikalens omtalade tallrikar. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.

4 februari 2026 klockan 15:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-02-10 22:49