För 22 år sedan kom Gun Andersson på idén att starta en secondhandbutik i Lindesberg. Det är tack vare henne som butiken Erikshjälpen finns i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Erikshjälpen i Lindesberg firade 22-årsjubileum
I år fyller butiken Erikshjälpen i Lindesberg 22 år och det uppmärksammades med ett stort firande i Kristinakyrkan på onsdagen. På plats fanns Gun Andersson för att berätta om historien kring hur det gick till när hon kom på idén att starta en secondhandbutik i Lindesberg.
Samlingssalen i Kristinakyrkan fylldes till bredden av aktiva, tidigare volontärer och anställda vid Erikshjälpen i Lindesberg när det var dags för det efterlängtade jubileet som på grund av pandemin blivit uppskjutet. Därför blev det tänkta 20-årsjubileet istället ett 22-årsjubileum.
Butikschef Lotta Sunvisson och David Fiske, pastor på Kristinakyrkan, var dagens värdpar och tillsammans berättade de om sitt samarbete. Därtill fanns även Erikshjälpens regionchef Dianna Hylan samt HR Specialist Jonas Ankarberg på plats för att berätta om organisationens arbete kring en miljömässig hållbar utveckling.
Dianna Hylan regionschef för Erikshjälpen. Foto: Jennie Einarsson
– Det är så kul att vara här och fira 22-årsjubileet tillsammans med er, jag är verkligen imponerad, inledde Dianna Hylan.
Erikshjälpen är Sveriges ledande second hand-kedja. I Sverige och Norge finns ett 60-tal butiker med 500 anställda, 1000 personer i praktik eller arbetsträning och c:a 1 300 volontärer.
– Det är så fantastiskt att så många är med och praktiserar och arbetstränar hos oss, men det som är ännu mer fantastiskt är alla volontärer som kommer och hjälper till, det är värt en stor applåd, sade Dianna Hylan när hon presenterade en sammanställning för aktiva inom hela organisationen.
Hylan berättade vidare om vikten av den miljömässiga hållbarheten. Under 2021 såldes över 10 miljoner artiklar i Erikshjälpens butiker, av dessa var 1 187 321 sålda klädesplagg. Detta sparade över 12 000 ton koldioxid jämfört med om man skulle ha tillverkat nya klädesplagg.
– Vi vill tacka för allt ni gör varje dag för barnen och världen de drömmer om, avslutade Dianna.
Med hjälp av David Fiske så visade Gun Andersson upp kort tagna genom åren som gått och delade med sig av berättelsen kring hur butiken startade. Foto: Jennie Einarsson
Det var 22 år sedan som Gun Andersson från Lindesberg kom på idén att starta en secondhandbutik. Dels för att sälja begagnade saker men också ge plats för arbetslösa och de som har svårt att komma in i arbete samt att ge pigga pensionärer en meningsfull sysselsättning.
– Jag ringde Erikshjälpen och frågade om de ville starta en secondhand butik här i Lindesberg. Det ville de gärna och de ville ha församlingen som samarbetspartner, det var ju precis det jag ville.
Efter ett år av planering var de redo att öppna men då kom det stora bakslaget som var nära att stoppa butiken.
– Jag tog tjänstledigt från lasarettet som jag jobbat på i 30 år och allt var klart för öppning. Då kom kommunen på att vi inte fick vara i den lokalen för att det klassades som industriområde, men det slutade så bra att det var en hög tjänsteman inom kommunen som höll invigningstalet. Det var väl en bra lösning!, säger Gun med ett skratt.
Kristinakyrkans pastor David Fiske och Lotta Sunvisson butikschef för Erikshjälpen i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Pastor David Fiske berättade om samarbetet mellan Kristinakyrkan i Lindesberg. En del av vinsten från Erikshjälpen går till projekt som kyrkan är engagerade i. Just nu är det bland annat ett projekt för barns rättigheter i Asien, idrottsskola i Kongo, skolor i Palestina för barn med inlärningssvårigheter och sjukhus i Nepal.
– Under de här 22 åren så handlar det om mycket pengar som lindesbergarna har bidragit med till de här projekten.
Avslutningsvis bjöds det på smaskig smörgåstårta, men innan detta så passade David Fiske och butikschef Lotta Sunvisson på att rikta ett stort tack till alla som bidragit till Erikshjälpen.
– Det har varit helt fantastiskt vad alla har gjort mycket, stort tack också till dagliga verksamheten som är med oss 5 dagar i veckan. Ni som inte längre är aktiva eller de som är med och hjälper till ibland vill jag också tacka, ni ska veta att ni är en stor del av vår verksamhet i Lindesberg det får ni aldrig glömma, sade Lotta innan hon delade ut en blomma till var och en av deltagarna som en tacksamhetsgest.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...