På Kungsgatans BIIA Linde ReDesign fanns idag alla möjligheter att byta grejer med varandra, eller åtminstone kläder. Trött på den där blusen som inte riktigt är din färg, eller dags att göra sig av med den där koftan som egentligen är rätt snygg, men inte används? Då passade det utmärkt att packa ner kläderna i en påse och ge sig av till butikslokalen för att byta in plagget mot något annat.
På Linde ReDesign arrangerades det den här lördagen en klädbytardag. I grund och botten är det Naturskyddsföreningen som står för idén och i år sker klädbytardagen över hela norden.
– Så då har vi det i Lindesberg också. Vi hade det för första gången i fjol, konstaterar Margareta Garp som startade upp Linde ReDesign här i stan.
Upplägget är okomplicerat och Margareta berättar:
– Man kommer in med kläder som vi tar emot och så får man lappar tillbaka, max fem stycken, men man får lämna in fler plagg om man vill förstås. För lapparna kan man sedan byta till sig nya kläder. Det är jättebra, alla hittar någonting annat att ta med sig hem.
På andra ställen delas den här klädbytardagen upp på två; en dag när man lämnar in och tar emot kläder, och en dag när man väljer ut sina byten. Men i och med att ReDesign bedriver loppisverksamhet i vanliga fall, fanns redan ett startkapital att använda sig av.
– Så våra grejer är med också. Men en del som inte skulle vara med har vi lagt undan, berättar Margareta.

Margareta håller ordning och reda på bordet. Foto: Ida Lindkvist
Naturskyddsföreningen har också bidragit med en klädquiz som man kan göra efter man bytt till sig lite kläder. Hembakat fika finns också att köpa, och det är flera som passar på att slå sig ned en liten stund efter att fynden är avklarade. Det har även inkommit önskemål om att anordna ytterligare en klädbytardag framåt höstkanten.
– Då vill man ha med vinterkläder, så ja, absolut, varför inte, tycker Margareta.
Kristina Matsson har sin väninna från Garpenberg på besök. Det var väninnan som tipsade om klädbytardagen, så damerna hoppade in i bilen för att ge det ett besök.
– Det är första gången som jag är in här, jag kom för 10 minuter sedan, men det är bra. Bra att kunna lämna in sådant som man inte använder och kanske hitta något annat. Jag har hittat en tröja här i alla fall, säger Kristina och fortsätter att bläddra koncentrerat bland tröjorna som hänger uppradade på en klädställning.
Vid elva-tiden, en timme innan man ska stänga för dagen, har butiken haft ett trettiotal besökare. Men de allra flesta hängde på låset redan vid förmiddagens öppning.
– När vi öppnade vid 10 var det många som kom. Förra året var det ungefär 50 stycken som kom och bytte kläder, så det blir nog som förra året. Det droppar ju inte hela tiden, säger Margareta.
Fotnot: På Naturskyddsföreningens hemsida kan man läsa att klädbytarna föregående år bytte omkring 32 500 plagg med varandra. Förutsatt att de bytta plaggen ersatte inköp av nya plagg bidrog alla klädbytare med en enorm resursbesparing, nämligen: 22 ton kemikalier, 122 ton koldioxid och 81 000 kubikmeter vatten.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.