LIF Lindesbergs herrlag i division-4 tar sig för en kväll ut ur skuggan av kamraterna i Allsvenskan och bjuder på en extra festlig handbollskväll.
Målet är att sätta ett nytt publikrekord för division 4. I vanliga fall lockar laget ett 70-tal åskådare men på fredag kväll hoppas man på minst 500.
Man spelar på fullstor plan, med speaker och presentation av alla spelarna precis som man gör vid A-lagets matcher. Dessutom kommer Arenan att vara fylld med olika aktiviteter. Det blir godisregn och musikunderhållning i pausen.
-Det ska bli riktigt kul. Alla i laget känner sig extra laddade inför den här matchen, säger tränaren Jonatan Jeppson.
-Några av oss har ju tidigare spelat på elitnivå, men det har varit i andra klubbar så för de flesta blir det första gången vi spelar på fullstor plan i Arenan.
LIF tar emot VästeråsIrsta som är ett av de två topplag som ligger före LIF i tabellen. Så det är en viktig match som vid vinst innebär att LIF närmar sig den absoluta toppen i divison 4.
Satsningen har också lockat extra många sponsorer och förhoppningen är att man ska kunna dra in en rejäl summa pengar som ska användas till utbildning, kläder och annan utrustning till alla som jobbar gratis inom föreningen.
-Det känns bra att kunna göra något för alla som ställer upp och ger så mycket till handbollen i Lindesberg, säger Jonatan.
LIF:s division 4-lag tränar varje onsdagskväll och spelar match på fredagarna.
– Många av oss är småbarnsföräldrar så det är en nivå som passar oss bra.
Laget gör inte heller någon speciell toppning inför fredagens match. Men man hoppas förstås att en rekordpublik ska kunna lyfta spelarna till en extra hög nivå denna afton.
Matchen börjar klockan 19.30. Men innan dess kan man lyssna på uppsnacket med lagledarna på Kryddan, ta med barnen till lekhörnan eller prova på hur hårt man kan kasta en handboll.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.