LIF Lindesbergs segerrad växer sig bara längre och längre. På lördagen säkrade laget sin fjärde raka tvåpoängare, efter att ha besegrat Tyresö på bortaplan. Segersiffrorna skrevs till 33-27 och håller LIF kvar på rätt sida om kvalstrecket.
Formen pekar fortsatt spikrakt uppåt för LIF Lindesberg. Lagets vinstsvit är nu uppe i fyra matcher, sedan man besegrat Tyresö med sex bollar på lördagen. Bortafighten började dock tufft för LIF, som visserligen tog ledningen men sedan fick se motståndet gå förbi.
Med en kvart spelad var ställningen 7-5 till Tyresö, som så långt hade lyckats stänga ner LIF. Men brandgult, som kom till spel utan en skadad Joakim Bååk, skulle växla upp de offensiva motorerna. På sex minuter spelade LIF 7-1 och tack vare det gick laget till halvtidsvila i en sexmålsledning.
– Vi är under där i början, men vi jobbar på bra tycker jag. Men det är lite knivigt att leda med fem-sex mål. De stretar emot rätt bra och det blir ingen lugn resa, förklarar Herman Arenvang.
LIF-tränaren fick sedan se sitt lag behålla avståndet genom hela den andra halvleken. Som mest var ledningen uppe i åtta bollar, samtidigt som Tyresö aldrig lyckades krypa närmare än fyra. I slutskedet kunde LIF bevaka sitt trygga övertag och Jacob Nelson fastställde segersiffrorna till 33-27. De många gjorda målen satt givetvis skönt i det brandgula lägret.
– Det som vi gör bäst är anfallsspelet. Vi producerar mål hela tiden och skapar lägen. Vi gör 16 i första och då har vi ändå fyra tekniska misstag i kontring, konstaterar Arenvang.
Gör ett ryck till kvalstrecket
Vinsten var LIF:s fjärde i rad och laget stormar för närvarande fram genom serien. När han blickar tillbaka på segern över Tyresö finner Arenvang likheter med höstens match mot Vinslöv. Nu precis som då spelade LIF borta mot ett bottenlag, med skillnaden att man den här gången tog hem de två poängen.
– Vi är tillräckligt ödmjuka för att jobba vidare och tar det situation för situation. Det var vi inte på samma sätt i höstas, menar Arenvang och utvecklar sitt resonemang.
– Då blev vi pressade och stressade, det gjorde att vi tappade ledningar. Nu är vi mycket stabilare som lag. Jag tror att det gör oss mycket jobbigare att möta.
Bland de spelare som utmärkte sig denna dag var Jesper Nilsson, som i ”Jocke” Bååks frånvaro stod för sju mål. Dessutom pushar Arenvang för den nyttige duon Gustaf Ekström och Jesper Jakobsson. Vinsten gör att LIF nu skapar en lucka på tre poäng ner till kvalstrecket, med endast fem omgångar kvar att spela. Näst på tur kommer ett hemmamöte med VästeråsIrsta och Arenvang vet vad som väntar.
– Självklart är det en tuff match. Det ska bli jättekul att få den uppgiften när vi satt oss i den här bra sitsen. Det är alltid ”goa” matcher mot Västerås.
Matchfakta Tyresö-LIF Lindesberg:
Resultat: 27-33 (10-16)
Publik: 151
Mål LIF: Jesper Nilsson 7, Jacob Nelson 7, Oskar Erixon 5, Fatlum Ahmeti 4, Bashkim Gashi 4, Sebastian Hammar 4, Albin Järlstam, Jesper Jakobsson
Övriga resultat från Allsvenskan:
Varberg-OV Helsingborg 26-27
Country-Rimbo HK 27-30
IFK Ystad-Vinslöv 32-22
Tabellen från Svensk Handboll:

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.