Grand Prix fick ett bittert slut när Lindesberg Volley föll ihop i bronsmötet. Rivalen Örebro Volley slog tillbaka Bergslagsgänget i tre raka set – något som innebar att Linde slutade utanför pallplats.
– Tankarna är att det är en väldigt stor besvikelse och frustration. Vi fick det helt enkelt inte att klicka, vi fick inte upp energin och gjorde inte det vi sagt, inleder Emilia Johansson sin analys av bronsmatchen.
Efter lördagens semifinalförlust mot Hylte/Halmstad spelade Lindesberg Volley om GP-bronset på söndagen. Motståndet var rivalen Örebro, som hade övertaget från dubbla segrar i serien tidigare på säsongen. Även denna gång skulle Örebro vara starkast mot ett Linde som inte riktigt nådde upp i nivå.
Ett tight första set, 21-25, följdes upp av mer klara förluster i set två och tre. I det avslutande tredje setet slogs Linde tillbaka med hela 12-25 och Emilia är inte nöjd med prestationen.
– Vi hade inget fokus, det kändes som att ingen var med riktigt. I början av matchen kändes det ändå som att vi var taggade på revansch, speciellt mot Örebro i ett derby. Sen tror jag att det blev lite hjärnspöken när båda våra proffs satt på bänken.
Trots förlusterna: ”Vi tar med oss väldigt mycket”
Tränaren Sebastien Bougeatre valde alltså att vila båda sina stjärnspelare i bronsmatchen. Anledningen var en säkerhetsåtgärd, då Denise Belcher precis hämtat sig från sin långa knäskada och Sarah Schmid själv fick problem med sitt knä i semifinalen. Utan sina profilspelare saknade Linde slagkraft för att mäta sig med Örebro. Grand Prixhelgen slutade därför med två raka förluster och nolla vunna set, men allt har inte varit dystert.
– Vi tar med oss väldigt mycket från Hyltematchen, för där gjorde vi många bra saker. Det känns på något sätt som att vi är mer samspelta. Vi har testat att spela med en ny libero och testat runt på olika positioner. Alla roller känns mycket tydligare nu, berättar Emilia Johansson.
Vinnare av GP-guldet blev Engelholm, som efter seger i finalen mot Hylte/Halmstad försvarade titeln från året innan. Nu vänder lagen tillbaka till seriespelet med en Elitserieomgång kommande helg. Där ställs Lindesberg mot Svedala på bortaplan. Med elva matcher kvar är Bergslagstjejerna åtta poäng bakom Örebro på fjärdeplatsen, Emilia vill också se Linde lyfte tabellmässigt.
– Örebro ligger inte alls alltför många poäng framför, det är dem vi jagar först och främst. Ettan och tvåan, Hylte och Engelholm, är nog lite för långt bort för att vi ska hinna ikapp dem. Men absolut ska vi försöka att klättra.
Matchfakta Örebro Volley-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-21, 25-17, 25-12)
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.