Chanserna att nå positivt kvalspel även den här våren börjar allt mer rinna LIF Lindesberg ur händerna. Det kanske är lika bra att acceptera att man är för ojämna och påbörja ett analysarbete.
Det är nog dags att sluta leva på hoppet och inse fakta. Säsongen 16/17 är LIF Lindesberg ett halvmediokert mittenlag i handbollens allsvenska. På sin höjd.
Kanske är det rent av så att det är just ett sådant gäng man är även om man ser till den större bilden. Att bilden där kvalet uppåt ständigt hägrar som finns lite här och var är lite av ett självbedrägeri.
För handen på hjärtat, ska det vara relevant att drömma om kval, då måste man över tid prestera bättre än vad brandgult gör. Då kan man inte hålla på och vara bländande vassa ena dagen för att vara bedrövligt slarviga och dåliga den andra.
Efter helgens matcher har laget åtta poäng upp till den sista kvalplatsen. Med nio omgångar kvar av serien innebär det 18 poäng kvar att spela om. Ett tufft men kanske ändå inte helt omöjligt läge för ett lag som prickat storformen och kan rada upp segrar. Men nu är det ju inte riktigt det LIF Lindesberg är.
Den fina insatsen mot Önnered tände ett hopp, men följdes upp med en ny fadäs, precis så där som det sett ut hela säsongen. Brandgult lyckas helt enkelt inte upprepa en topprestation flera gånger i rad.
Krassa fakta är att man bara lyckats vinna två matcher i rad vid ett enda tillfälle under hela säsongen. Mot VästeråsIrsta och IFK Tumba i oktober.
Jag ska inte fortsätta tråka ut er med svulstigt filosofmummel om skillnaden på att spela hemma och borta och orimligheten i att det skiljer så mycket som det gör. Jag konstaterar istället att LIF Lindesberg är ett uselt bortalag.
Brandgult har vunnit en av nio bortamatcher. Samtidigt som man lyckas hålla ihop det ganska bra bakåt i sin egen hemmaarena har man bara vid ett enda tillfälle släppt in färre än 30 mål på bortaplan (24 mot VästeråsIrsta i omgång 3).
Det är för ojämnt helt enkelt. Bländande insatser som hemma mot Önnered (som man ju faktiskt gjort två starka matcher mot) och Hallby blir mindre värda när de blandas upp med bottenlös avgrund som mot OV Helsingborg eller svaga poängtapp som mot Rimbo och Tyresö.
Laget ger sig helt enkelt inte själva chansen att vinna mark i tabellen när insatserna pendlar så fasligt i nivå.
Nio omgångar kvar. 18 poäng att spela om. Fler hemma- än bortamatcher kvar på schemat. Den obotlige optimisten kan fortfarande hitta skäl nog att drömma. Men i realiteten måste Skånela, Hallby, Tyresö och Varberg samtliga börja vackla å det grövsta samtidigt som brandgult träffar århundradets formtopp för att det ska finnas någon chans.
Kanske är det lika bra att vara realistiska och redan nu börja fila på konsekvensanalysen varför det är så in i helsike ojämnt och varför det spelarmaterial man förfogar över inte växer mer än vad det gör trots kontinuitet och en erfarenhetsbank som hela tiden blir större.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.