Sharon Almström minglar med Gunilla Åkerlind, en av de över 100 besökare som besökte Lindesbergs Bio när operan Porgy and Bess visades. Foto: Lotta Persdotter
Första gången för Sharon: Det blir flera operabesök!
För Sharon Almström var det opera-premiär. Efter runt fyra timmar på Lindesbergs Bio är hennes svar på frågan om att gå på opera igen utan tvekan:
– Absolut!
Sharon Almström är ansvarig för Lindesbergs Bio, som tillsammans med Lindesberg Arena och Badhuset Energikällan ingår i det kommunala bolaget Besök Linde AB. Visst har hon varit på bio här, men det är första gången som hon ser och hör opera.
– Jag tycker det var en fin och mäktig föreställning. Sångarna hade otroliga röster, säger hon.
Föreställningen sänds från New York och Lindesbergs-tittarna, liksom åskådare i många länder, får som extra bonus se intervjuer med sångare och andra medverkande.
– Man får ju följa med, så det känns som att befinna sig på Metropolitan. Man blir förvånad, när man kommer in i biosalongen, säger Sharon Almström. Innan undrade jag hur det här skulle gå, att det skulle vara svårt och komplicerat – men det är svensk text, handlingen är ganska enkel, även om det är tungt och sorgligt med otrohet, mord och beroende, så fanns här också kärlek och trygghet, säger Sharon.
Det var fullt i foajén när Porgy and Bess visades. Foto: Lotta Persdotter
Den här kvällen kom det 115 besökare och det är en bra publiksiffra, som gladde Sharon Almström. Porgy and Bess är ju också en känd folkopera med melodier som Summertime och My man is gone now. Hon tycker att man ska än mer berätta när det är lättare föreställningar som lockar fler – kanske fler yngre. Själv laddade hon ner låtar som fanns i föreställningen, t ex Summertime – den här gången med Louis Armstrong och Ella Fitzgerald.
Som en av de ansvariga för Lindesbergs Bio jobbar Sharon Almström också för att få fler och nya grupper av besökare. Det har varit specialvisningar på biografen för dem som bor på gruppboende och 1 mars kom Pappa Kapsyl med Melodinosariefestival.
Den flygande holländaren är den opera som blev stilbildande för Richard Wagners fortsatta sätt att skriva. Foto: Metropolitan
Den 14 mars är det opera igen på Lindesbergs Bio – den här gången med ”Den flygande holländaren” en opera av Richard Wagner. Inte en folkopera men ständigt på repertoaren.
– Opera kan vara som att äta ostar, man lär sig vartefter. Nu gillar jag mögelostar, säger Sharon Almström med en blinkning.
”Den flygande holländaren” berättar om sjöfararen som är dömd att alltid segla och bara en trogen kvinna kan rädda honom. Richard Wagner ville att hans verk skulle vara totalkonstverk och den här föreställningen beskriver Metropolitan som ”en enorm oljemålning”.
Opera på Bio
Den flygande holländaren.
Richard Wagner.
Lördag 14 mars kl 19.00.
Speltid 2 tim. 25 min.
Lindesbergs Bio.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
29 september 2025 klockan 09:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
26 september 2025 klockan 08:54 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Kvinna häktad misstänkt för mordbrand
Strax innan klockan 16 på torsdagen larmades polis och räddningstjänst till en adress i Rockhammar, strax söder om Lindesberg, där en villa brann...
Kalle Söderlund: Vad vill de?
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 8 september skulle en viktigt fråga avgöras: Vedevågs skolas framtid. Vad hände egentligen med ...