Det nya året fick en dyster start för LIF Lindesberg. Efter en tung första halvlek hamnade brandgult efter med sex mål borta mot IFK Tumba, något laget aldrig reste sig ifrån. Slutsiffrorna skrevs till 30-27 och cementerade LIF:s plats i mittenskiktet.
– Det är alltid tungt att förlora, suckar Herman Arenvang efter matchen.
Tränaren rullade med sitt LIF Lindesberg på onsdagen till Stockholm för möte med IFK Tumba. Matchen var den första sedan juluppehållet, ett uppehåll som LIF gått till med fin form. Men ganska tidigt stod det mot Tumba klart att den formen inte följt med laget ut på planen.
LIF hamnade tidigt i underläge och siffrorna rann snabbt iväg. Tumba skaffade sig en stabil ledning som växte alltmer, mot ett brandgult som inte alls kunde få stopp i defensiven. Halvtidssiffrorna vittnade om ett övertag på 18-12 till Tumba och rejäl uppförsbacke för LIF. Arenvang förklarar vad som gick snett.
– Det börjar direkt när vi tappar bollen. Oavsett om det är en felpass, en räddning eller ett mål så får de bollen och vi hinner inte formera oss. Vi är inte så fokuserade som vi behöver vara och då straffar de oss mycket.
Efter paus ökade Tumba på ledningen till hela sju mål, men sedan började LIF att äta sig ikapp. Man stängde igen bakåt och med några snabba mål var underläget plötsligt 21-23. Närmare än så kom dock inte laget. Tumba ryckte ifrån inför de avslutande minuterna och LIF föll med 30-27.
”För dåliga i första halvlek”
– Vi är för dåliga i första halvlek. Vi kommer inte upp i nivån bakåt och släpper in för mycket mål, det blir 18 innan paus. Det är inte tillräckligt bra och då får vi en tuff uppförsbacke hela andra halvlek, summerar Arenvang nederlaget.
Förlusten var LIF:s sjunde för säsongen och satte stopp för den fina trend man visat upp före jul. Några positiva besked fick laget dock med sig från Tumba. Sebastian Hammar gjorde ett piggt inhopp och Fatlum Ahmeti stod för sju nya mål, samtidigt som Arenvang menar att laget i stort visade moral i andra halvlek.
– Vi försöker alltid att ta med oss det som är bra. Framåt är det bitvis bra, men vi har en nivå till. Även utöver spelet i andra halvlek.
Resultatet innebär att LIF står kvar på 15 poäng och man riskerar därmed att tappa sin sjätteplats i tabellen. Näst på tur väntar tabelltvåan OV hemma i Arenan, en riktig utmaning medger Arenvang.
– Det är en tuff match, oavsett kvällens resultat. Men vi ska analysera det här och ta med oss det som vi kan. Vi slog OV borta och vet hur de spelar, så vi ska ge dem en jädra omgång igen.
Matchfakta IFK Tumba-LIF Lindesberg:
Resultat: 30-27 (18-12)
Publik: 476
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 7, Jesper Nilsson 5, Oskar Erixon 4, Jacob Nelson 4, Bashkim Gashi 2, Sebastian Hammar 2, Joakim Bååk, Jesper Jakobsson, Gustaf Ekström
Tabellen från Svensk Handboll:

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.