Svenska Ammotrack har signat på för att bidra med en drös feta ackord när rockfestivalen Rockviken 2014 öppnar i sommar.
Skövdebandet Ammotrack, bildat 2005, gör debut i Melodifestivalen i år. Den 22 februari deltar man i den fjärde deltävlingen, arrangerad i Örnsköldsvik, och man har redan lovat att leverera något utöver det vanliga.
”Det vi kommer göra har aldrig gjorts tidigare” lovar gänget i en intervju på SVT:s Melodifestivalssajt.
Något bandet faktiskt har gjort tidigare, är att spela för hårdrocksfans i Lindesbergs kommun. Bandet har ganska flitigt styrt kosan mot Lindes krogscener under årens lopp och har alltid levererat duktigt. Ett ihärdigt arbete har också lett till framgångar för Ammotrack, bland annat har de fått nöjet att värma publiken åt klassiska band som Hardcore Superstar och Mustasch med flera. Vid sidan av turnerandet har deras låtar också spelats flitigt i radio, även detta med framgång som framröstad lyssnarfavorit på Bandit Rock och Sveriges Radio P3.
Nu står det alltså klart att man ännu en gång skrivit in Lindesbergs kommun i turnéplanen, närmare bestämt Frövi och festivalen Rockviken som i sommar arrangeras över två dagar med totalt 25 band.
Fotnot: Ammotrack kommer även att spela på Sweden Rock Festival i sommar.
Under 13 års tid har Roland Hellsing verkat som ordförande för Manskören Harmoni. Nu har det dock blivit hög tid att lämna över ansvaret till näste man – Christian Kokvik, som har varit vice ordförande under Hellsings tid.
Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Under rungande applåder klev Ulf Lundell upp på scenen under lördagskvällen i Lindesberg Arena för att göra sin sista spelning under sin allra sista sommarturné. Det resulterade i en magisk afton som lockade publik från hela Norden och även så långt bort som Tyskland för att få uppleva vad som kanske kan komma att bli Ulf Lundells sista livespelning. LindeNytt fanns på plats under kvällen för att kunna bjuda på ett bildspecial.
Under en timmeslång stekhet debatt i tryckande värme lyftes flera av de mest aktuella frågorna inom sjukvården i Regionen på lördagsförmiddagen. Bland annat debatterades möjlighet att kunna ha en fast läkarkontakt, akutmottagningen i Lindesberg och hur man ställer sig till privata vårdgivare.
Det färska SM-vinnande laget Ystads IF gästade Lindesberg Arena under onsdagskvällen, för en match inom Svenska Cupen. Ett roligt besök där många nog redan på förhand, trodde att Division 1-laget LIF Lindesberg skulle få svårt att hänga med. Så blev det däremot inte. Efter en otrolig andra halvlek så slutade matchen med uddamålsseger till hemmalaget!
Natten till torsdag har företaget Hyrmaskiner i Lindesberg drabbats av en grov stöld. En minigrävare med tillhörande släp efterlyses nu av företaget.
På lördag gästar en av landets absolut största artister, Ulf Lundell, scenen i Lindesberg Arena. Konserten som är det sista stoppet på hans stora sommarturné kan även komma att bli en av Lundells sista livespelningar, något som eventstrateg Jeanette Andersson hoppas kunna locka storpublik.
– Han har själv sagt att det här är hans absolut sista sommarturné, och vi är det sista stoppet, säger hon till LindeNytt.
I slutet av maj turnéöppnade det Lindesbergsbaserade rockbandet Stew på Riff Musik Bar tillsammans med det rutinerade stockholmsgänget Lugnet. Nu förbereder sig killarna i Stew på ytterligare en spelning med samma arrangörer, då Kopparbergsfestivalen anordnas till helgen.
– Det ska bli skitkul, det är första festivalspelningen för oss i år, säger Nicklas Jansson.