För den oinvigde må champagne bara vara en La Garonne som haft ett kärleksfullt möte med en Sodastreamer, men oavsett hur det stod till med kunskaperna hos de 40-talet som satt sig till bords på lördagskvällens exklusiva champagneprovning, såg vinimportören Mats Barlow till att berika gästerna med såväl smak som fakta kring detta klassiska bubbel.- Jag älskar Champagne och mousserande viner och tycker precis som Winston Churchill att en Champagne skall vara kall, torr och gratis, skrattar Barlow.
Efter succén i vintras följde den grekiska restaurangen Gencos upp med ytterligare en vinprovningsafton arrangerad i lördags. Precis som tidigare fyllde man med lätthet lokalen när Champagne och mousserande vin stod på menyn. Även den här gången hade restaurangen bjudit in vinimportören Mats Barlow att hålla i smakresan.
– Det var riktigt trevligt och det verkade som att alla fann stort intresse i att höra vad jag hade att berätta om det som serverades i glasen, säger Mats Barlow.
Fyra sorters Champagne och ett mousserande vin från Toscana hade Mats med sig till gästerna.
– Som de flesta vet får Champagne bara kallas Champagne om det kommer från detta distrikt i Frankrike, allt annat kallas mousserande vin även då tillverkningen sker på exakt samma sätt. I korthet handlar det om att framställa ett vitt vin som sedan får genomgå en jäsningsprocess, säger Barlow.
En Champagne skall vara torr och serveras kall, cirka 10 grader är optimalt. Att det sedan inte riktigt stämmer överens med Winston Churchills klassiska citat om vad som gör det till en god Champagne, behöver inte betyda att smakupplevelsen blir uddlös.
– Jag tycker precis som Winston Churchill att en Champagne skall vara torr, kall och gratis även om det sällan händer att den är gratis. Men så länge den är riktigt torr och håller en temperatur på 10 grader eller i närheten så smakar det som allra bäst. Så mycket hade Churchill i alla fall rätt i, ler Barlow.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.