Efter en heroisk kämpainsats som utvecklade sig till en makalös rysare där lagen följdes åt i hela andra halvlek så drog LIF det längsta strået. Det kändes som en slutspelsmatch och man förstod hur viktig matchen var för båda lagen. Det kämpades, slets, svettades och skreks vid varje avblåsning.
Matchen hade en härlig intensitet och slutet var dramatisk. 26-26 med trettio sekunder kvar, domaren blåser straff. Konrad Rasmussen kliver fram och är iskall, 27-26. Varberg gör ett desperat försök, men Peter Carlsson räddar.
En härlig match som hade det mesta och det var mycket jag gillade. Satt bakom LIF:s bänk i första halvlek och det var en märkbar skillnad mot tidigare matcher. Där man har sett allt för många gamnackar och hängbjörkar när det har gått emot, ser man idag en helt annan glöd, energi och kämpavilja. Det spelar ingen roll om man tittar på spelarna på planen eller de på bänken, det är ett grymt drag. Ska bli intressant om denna seger också kan lyfta laget vidare mot nya höjder. Idag var det bra målvaktsspel, bra skytte och snygga inspel till matchens lirare Fatlum Ahmeti som är grymt effektiv inne på linjen.
Vi kan konstatera att när Falum och Konrad gör många mål, då vinner LIF. Tio senast på båda, nio idag på båda. Lindesberg är fortfarande obesegrade 2013, vad mer finns att säga än gott nytt år LIF Lindesberg!
Han gjorde nio mål och blev vald till matchens bästa lirare, hur kändes det Fatlum Ahmeti?
– Tack, det kändes bra, speciellt bra när vi vinner! Fast egentligen spelar det ingen roll att jag blev vald, viktigast ar att vi vann, säger Fatlum.
Vad tycker du om matchen, var det tufft därute?
– Man kan se att båda lagen kämpar för poängen, det är viktiga poäng. Det är aldrig någon ledning med fem bollar utan det är jämt hela tiden, så det var lite nervöst. Vi gör en bra match, bra försvar och anfall, vi gör en bra laginsats.
Det känns som att det skillnad ¨på energin i laget?
– Så är det, det är annorlunda mot förrut. Spelarna på bänken, ledarna och publiken kämpar för segern, det är inte bara spelarna på planen som gör det.
En som fick göra debut på hemmaplan och som också är obesegrad med LIF var nyförvärvet från Guif Sebastian Hammar, är det din förtjänst att laget börjat vinna?
– Jag tar inte på mig så jättemycket, men det är jättekul att vinna och vi spelar bra också, säger Sebastian.
Hur har det funkat att komma in i det här laget?
– Jag har en jättebra känsla. Det är jättesköna grabbar i laget, bra träningar och allt runt omkring verkar bra, så jag är bara positiv just nu.
Hemmapremiär för dig, har du spelat här förrut?
– Ja det har jag, ett antal gånger. Det är en jättefin arena, bra stämning här idag.
Hur upplever du stämningen i laget?
– Jag tycker att vi krigar på hela matchen och är man starkare då vinner man sådana här matcher, avslutar Hammar.
Matchfakta:
Slutresultat: 27-26 (13-13)
Publik: 950
Straffar: LIF 6/3 Varberg 3/3
Målskyttar LIF: Konrad Rasmussen 9, Fatlum Ahmeti 9, Jacob Nelson 3, Sebastian Hammar 2, Ricky Nordahl 1 Gashi Bashkim 1, Gustav Ekström 1, Albin Järlstam 1
Målskyttar Varberg: Albin Lagergren 12, Joseph Davis 5, Tobias Bengtsson 5, Michael Kant 2, Alex Erixon 2,
Utvisningar: LIF 3, Varberg 2
Resultat övrig match omgång 16:
IF Hallby HK-OV Helsingborg HK 20-28
Tabell från everysport.com
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.