Semestergolfen drar vidare ute vid golfbanan. Igår spelades Golfresan en tour, ett tvålagsspel som handlar mycket om att båda i laget bidrar lika mycket. Med den tävlingen avverkad kan golfveckan sätta punkt för sin första halva.
I söndags öppnade Lindesbergs Golfklubb upp årets version av Semestergolfen. Den mycket uppskattade golfveckan drar alltid till sig ett stort antal anmälningar, så även i år. När man igår gick in på sin tredje speldag gjorde man det med 112 svingande golfare ute längs banan.
Precis som i söndags var det dags för lagtävling, denna gång under namnet Golfresan on tour. Lagen bestod av två man och det fanns totalt 56 lag anmälda till den parvisa tävlingen.
– Tävlingsformen kallas för greensome. Det betyder att båda spelarna slår ut och att man sedan väljer vilken boll man vill spela på. Därefter slår man vartannat slag under hålet, förklarar tävlingsledaren Janne Jansson.
– Det är vad själva spelformen greensome innebär. Igår hade vi även att båda i laget var tvungna att bidra med minst sex utslag var.
Tävlingarna fortsätter imorgon
Vädrets makter har hittills under golfveckan inte riktigt varit till Golfklubbens favör. Måndagen bjöd på ett ihållande regn, och även om gårdagen var bättre fick spelarna både en och två stänk över sig.
– Det var mulet hela dagen och regnade lite fint till och från hela tiden, Det värsta vi kan råka ut för att det blir åska, för då blir det risker ute på banan. I måndags hade vi en liten åskkänning, men den här gången klarade vi oss, säger Janne Jansson.
Golfresan on tour kompletterade Semestergolfens första halva och nu väntar vila under onsdagen. Imorgon återupptas tävlingarna med Irish greensome, då med Janne Jansson som en av de tävlande. Även om han är rädd att vädret skrämt bort några deltagare ser han Semestergolfen som en riktig fest.
– Ja, det här är utan tvekan höjdpunkten. Det här är ju den vecka som drar mest folk och den vecka där det händer mest aktiviteter.
Topp 5 Golfresan on tour:
1) Klack/Lindberg (Lindesbergs Golfklubb) – 69,8
2) Leo/Stragnemyr (Lindesbergs Golfklubb) – 70
3) Swerkström/Welamsson (Lindesbergs Golfklubb) – 70,2
4) Eriksson/Eklöw (Lindesbergs Golfklubb) – 70,2
5) Hedin/Åkergren (Lindesbergs Golfklubb) – 71
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.