Igår omkom 38-årige Patric Fernqvist från Vedevåg i den svåra masskrocken på R50 i höjd med Mogetorp. I sorgen efterlämnade Patric sig sin sambo, Julia Nordqvist, som i tjugoåttonde veckan är gravid med tvillingar. Nu har vännen Kimberly Larsson startat en insamling via Facebookgruppen ”Hjälp Julia och hennes tvillingar” för att ge Julia och hennes barn det de behöver. Julia själv är mycket rörd över Kimberlys insats:- Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här!
I samband med snöovädret inträffade igår, onsdag, en stor trafikolycka på R50. Patric Fernqvist från Vedevåg var en av de inblandade i olyckan. Hemma väntade Julia Nordqvist, hans sambo, som är gravid med tvillingar i tjugoåttonde veckan. Hon säger om Patric:
– Patric var den bästa människan jag vet. Han var min stora stöttepelare som ställde upp i vått och torrt. Det gjorde han för alla. Han var otroligt godhjärtad och ställde upp för alla i sin närhet. Han hade humor och tyckte om att göra folk glada. Jag vet att han hade blivit världens bästa pappa till våra tvillingar, men jag vet att han kommer vara med oss och stötta oss hela tiden. Han kommer vaka över oss.
Julia jobbar som personlig assistent och i och med graviditeten orkar hon i det här skedet inte arbeta länge till. För att hjälpa Julia och de kommande tvillingarna, har Kimberly Larsson, en varm och omtänksam vän, startat en insamling på Facebook: ”Hjälp Julia och hennes tvillingar”. Kimberly berättar vad som fick henne att starta insamlingen:
– För att man ska! Det är bara uppenbart att folk ska hjälpa en kvinna som förlorat sin man när hon är gravid. Det känns helt konstigt att inte hjälpa!
Målet är att samla in 10.000 euro (ca 100.000 SEK) och man har hittills nått cirka tjugo procent. Pengar är det man främst önskar, men även annat finns på listan:
– Bebissaker går också bra, och eventuellt även mat, säger Kimberly.
Julia själv är väldigt tacksam för den insatsen som man gör. Hon säger:
– Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här. Kan inte riktigt förklara. Det är fruktansvärt uppskattat.
Här finns Facebooksidan Hjälp Julia och hennes tvillingar.
På Facebooksidan kan man läsa hur man skänker pengar, och vill man skänka något annat finns både adress och mobilnummer för vidare kontakt på Facebooksidan.
Här finns den huvudsakliga donationssidan: gofundme , man kan också swisha via numret 0760186817.
Banköverföring görs till Nordea,clearnr: 3300, kontonummer: 197609197400.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.