Igår omkom 38-årige Patric Fernqvist från Vedevåg i den svåra masskrocken på R50 i höjd med Mogetorp. I sorgen efterlämnade Patric sig sin sambo, Julia Nordqvist, som i tjugoåttonde veckan är gravid med tvillingar. Nu har vännen Kimberly Larsson startat en insamling via Facebookgruppen ”Hjälp Julia och hennes tvillingar” för att ge Julia och hennes barn det de behöver. Julia själv är mycket rörd över Kimberlys insats:- Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här!
I samband med snöovädret inträffade igår, onsdag, en stor trafikolycka på R50. Patric Fernqvist från Vedevåg var en av de inblandade i olyckan. Hemma väntade Julia Nordqvist, hans sambo, som är gravid med tvillingar i tjugoåttonde veckan. Hon säger om Patric:
– Patric var den bästa människan jag vet. Han var min stora stöttepelare som ställde upp i vått och torrt. Det gjorde han för alla. Han var otroligt godhjärtad och ställde upp för alla i sin närhet. Han hade humor och tyckte om att göra folk glada. Jag vet att han hade blivit världens bästa pappa till våra tvillingar, men jag vet att han kommer vara med oss och stötta oss hela tiden. Han kommer vaka över oss.
Julia jobbar som personlig assistent och i och med graviditeten orkar hon i det här skedet inte arbeta länge till. För att hjälpa Julia och de kommande tvillingarna, har Kimberly Larsson, en varm och omtänksam vän, startat en insamling på Facebook: ”Hjälp Julia och hennes tvillingar”. Kimberly berättar vad som fick henne att starta insamlingen:
– För att man ska! Det är bara uppenbart att folk ska hjälpa en kvinna som förlorat sin man när hon är gravid. Det känns helt konstigt att inte hjälpa!
Målet är att samla in 10.000 euro (ca 100.000 SEK) och man har hittills nått cirka tjugo procent. Pengar är det man främst önskar, men även annat finns på listan:
– Bebissaker går också bra, och eventuellt även mat, säger Kimberly.
Julia själv är väldigt tacksam för den insatsen som man gör. Hon säger:
– Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här. Kan inte riktigt förklara. Det är fruktansvärt uppskattat.
Här finns Facebooksidan Hjälp Julia och hennes tvillingar.
På Facebooksidan kan man läsa hur man skänker pengar, och vill man skänka något annat finns både adress och mobilnummer för vidare kontakt på Facebooksidan.
Här finns den huvudsakliga donationssidan: gofundme , man kan också swisha via numret 0760186817.
Banköverföring görs till Nordea,clearnr: 3300, kontonummer: 197609197400.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.