Igår omkom 38-årige Patric Fernqvist från Vedevåg i den svåra masskrocken på R50 i höjd med Mogetorp. I sorgen efterlämnade Patric sig sin sambo, Julia Nordqvist, som i tjugoåttonde veckan är gravid med tvillingar. Nu har vännen Kimberly Larsson startat en insamling via Facebookgruppen ”Hjälp Julia och hennes tvillingar” för att ge Julia och hennes barn det de behöver. Julia själv är mycket rörd över Kimberlys insats:- Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här!
I samband med snöovädret inträffade igår, onsdag, en stor trafikolycka på R50. Patric Fernqvist från Vedevåg var en av de inblandade i olyckan. Hemma väntade Julia Nordqvist, hans sambo, som är gravid med tvillingar i tjugoåttonde veckan. Hon säger om Patric:
– Patric var den bästa människan jag vet. Han var min stora stöttepelare som ställde upp i vått och torrt. Det gjorde han för alla. Han var otroligt godhjärtad och ställde upp för alla i sin närhet. Han hade humor och tyckte om att göra folk glada. Jag vet att han hade blivit världens bästa pappa till våra tvillingar, men jag vet att han kommer vara med oss och stötta oss hela tiden. Han kommer vaka över oss.
Julia jobbar som personlig assistent och i och med graviditeten orkar hon i det här skedet inte arbeta länge till. För att hjälpa Julia och de kommande tvillingarna, har Kimberly Larsson, en varm och omtänksam vän, startat en insamling på Facebook: ”Hjälp Julia och hennes tvillingar”. Kimberly berättar vad som fick henne att starta insamlingen:
– För att man ska! Det är bara uppenbart att folk ska hjälpa en kvinna som förlorat sin man när hon är gravid. Det känns helt konstigt att inte hjälpa!
Målet är att samla in 10.000 euro (ca 100.000 SEK) och man har hittills nått cirka tjugo procent. Pengar är det man främst önskar, men även annat finns på listan:
– Bebissaker går också bra, och eventuellt även mat, säger Kimberly.
Julia själv är väldigt tacksam för den insatsen som man gör. Hon säger:
– Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här. Kan inte riktigt förklara. Det är fruktansvärt uppskattat.
Här finns Facebooksidan Hjälp Julia och hennes tvillingar.
På Facebooksidan kan man läsa hur man skänker pengar, och vill man skänka något annat finns både adress och mobilnummer för vidare kontakt på Facebooksidan.
Här finns den huvudsakliga donationssidan: gofundme , man kan också swisha via numret 0760186817.
Banköverföring görs till Nordea,clearnr: 3300, kontonummer: 197609197400.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.