Igår omkom 38-årige Patric Fernqvist från Vedevåg i den svåra masskrocken på R50 i höjd med Mogetorp. I sorgen efterlämnade Patric sig sin sambo, Julia Nordqvist, som i tjugoåttonde veckan är gravid med tvillingar. Nu har vännen Kimberly Larsson startat en insamling via Facebookgruppen ”Hjälp Julia och hennes tvillingar” för att ge Julia och hennes barn det de behöver. Julia själv är mycket rörd över Kimberlys insats:- Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här!
I samband med snöovädret inträffade igår, onsdag, en stor trafikolycka på R50. Patric Fernqvist från Vedevåg var en av de inblandade i olyckan. Hemma väntade Julia Nordqvist, hans sambo, som är gravid med tvillingar i tjugoåttonde veckan. Hon säger om Patric:
– Patric var den bästa människan jag vet. Han var min stora stöttepelare som ställde upp i vått och torrt. Det gjorde han för alla. Han var otroligt godhjärtad och ställde upp för alla i sin närhet. Han hade humor och tyckte om att göra folk glada. Jag vet att han hade blivit världens bästa pappa till våra tvillingar, men jag vet att han kommer vara med oss och stötta oss hela tiden. Han kommer vaka över oss.
Julia jobbar som personlig assistent och i och med graviditeten orkar hon i det här skedet inte arbeta länge till. För att hjälpa Julia och de kommande tvillingarna, har Kimberly Larsson, en varm och omtänksam vän, startat en insamling på Facebook: ”Hjälp Julia och hennes tvillingar”. Kimberly berättar vad som fick henne att starta insamlingen:
– För att man ska! Det är bara uppenbart att folk ska hjälpa en kvinna som förlorat sin man när hon är gravid. Det känns helt konstigt att inte hjälpa!
Målet är att samla in 10.000 euro (ca 100.000 SEK) och man har hittills nått cirka tjugo procent. Pengar är det man främst önskar, men även annat finns på listan:
– Bebissaker går också bra, och eventuellt även mat, säger Kimberly.
Julia själv är väldigt tacksam för den insatsen som man gör. Hon säger:
– Jag kan inte med ord förklara hur jag känner inför insamlingen, jag blir så rörd av alla människor som stöttar mig och tvillingarna i det här. Kan inte riktigt förklara. Det är fruktansvärt uppskattat.
Här finns Facebooksidan Hjälp Julia och hennes tvillingar.
På Facebooksidan kan man läsa hur man skänker pengar, och vill man skänka något annat finns både adress och mobilnummer för vidare kontakt på Facebooksidan.
Här finns den huvudsakliga donationssidan: gofundme , man kan också swisha via numret 0760186817.
Banköverföring görs till Nordea,clearnr: 3300, kontonummer: 197609197400.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.