Fotbollssäsongen är igång även på damsidan. I solskenet på klassiska vallen spelade GSBK/IFK Lindesberg 1-1 mot Adolfsberg. Det gav en viktig premiärpoäng för det hopslagna laget, som hoppas inspirera den lokala flickfotbollen.
– Det blir lite krampaktigt så här i den första matchen. Vi hade väl ganska bra intentioner, sen studsar bollen ifrån oss lite för mycket idag. Annars så är det skönt att få med sig en poäng, vi hade inte så många vassa chanser och det var bra att Josefine kunde sätta dit den, summerar tränaren Petter Carlsson.
Med avspark 15.00 öppnade GSBK/IFK Lindesberg på måndagen fotbollssäsongen 2017. Laget ingår i damernas division 4, där Adolfsberg stod som den första uppgiften med match på Stadsskogsvallen. Väderförutsättningarna var perfekta med strålande sol, även om planen var något mer svårspelad. Det märktes också på matchbilden och lagen fick slita med tekniken.
Spelmässigt var det jämnt i stora delar av den första halvleken, där Adolfsberg gjorde det enda målet efter ett friläge i slutskedet. GSBK/IFK samlade sig i halvtid och kom ut piggt till andra. Kvitteringen dröjde heller inte länge, för via ett nytt friläge skickade Josefine Eriksson in 1-1 via stolpen. Det blev också slutresultatet för Bergslagstjejerna.
– Sen orkar vi inte riktigt i 90 minuter, och det visste vi om. Är man trött blir spelet därefter, konstaterar Petter Carlsson och fortsätter.
– Det var inget skönspel från något av lagen idag, med svåra förhållanden och första 90 minuterna för året. Båda lagen var relativt nöjda med en poäng. Vi får bygga vidare på det vi har tränat på under våren.
Vill sprida damfotbollen: ”Våra dörrar står öppna för alla”
Tränarparet med Petter Carlsson och Jonas Bernström lät samtliga sina uttagna spelare få tid på planen. I dagsläget består GSBK/IFK Lindesberg av en stabil trupp, men laget kan vid behov också kompletteras med spelare från ungdomsleden. Dessutom väntas ytterligare förstärkning inom kort av tjejer som studerat och arbetat på annan ort.
Laget är en sammanslagning av Guldsmedshyttan/Stråssa BK och IFK Lindesberg. Klubbarna har gjort gemensam sak för att skapa möjligheter för damfotbollen att bedriva en A-lagsverksamhet, något man ser som mycket viktigt. Truppen består i år av ungefär lika många spelare med Guldsmedshyttan och Lindesberg som hemort.
– Spelarmaterialet just nu ger inte möjligheten till mer än ett lag i de här två föreningarna. Därför slog vi oss ihop för att kunna få till något bra, och framförallt för att våra U-tjejer att kunna blicka fram emot någonting. Har man inget damlag slutar många yngre med fotbollen, förklarar Petter Carlsson.
– Målet är ju att båda föreningarna ska ha representationslag på sikt. Jag hoppas att det ska bli lite ringar på vattnet, att vi kan ha lag i spel och samtidigt bredda trupperna ytterligare med fler som är sugna på fotboll. Våra dörrar står öppna för alla oavsett vilken motivationsnivå man har.
Seriespelet för GSBK/IFK Lindesberg går redan till helgen vidare. Då väntar bortamatch mot Tillberga, en chans för Bergslagstjejerna att säkra säsongens första seger.
Matchfakta GSBK/IFK Lindesberg-Adolfsberg:
Resultat: 1-1 (0-1)
Mål GSBK/IFK: 1-1 Josefine Eriksson
Tabellen från Örebros Fotbollsförbund:

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.