Den Allsvenska premiären är bara en vecka bort för LIF Lindesberg. Men redan den här helgen har Christoffer Thor en viktig match att spela. LIF-talangen har fått chansen i A-laget på försäsongen, något han nu belönats för med en plats i det finländska ungdomslandslaget.
Igår samlades Finlands ungdomslandslag för pojkar födda 98-99. Med vid det finländska idrottscentret Solvalla finns Christoffer Thor, en 17-åring med Lindesberg som hemort. Christoffer har finskt påbrå på sin mors sida och nu väntar landslagsuppdrag i blåvit mundering.
– Ja, det ska bli roligt. Jag har varit där en gång tidigare, det var förra säsongen. Det var en trevlig upplevelse och de i laget är ganska sköna killar, säger Christoffer.
Beskedet om att han var uttagen kom för en månad sedan. Igår flög han på egen hand till grannlandet, där han anslöt till den övriga truppen. Några av spelarna har han stött på i matcher med LIF, men det är ingen som han har någon direkt kontakt med.
Väl på plats i finländska Solvalla väntar en klassisk landslagssamling, bestående av träning och match. Laget ställs under helgen mot Estland, ett motstånd som man haft tufft för tidigare år. Christoffer är riktigt laddad för fighten och ser fram emot två handbollsfyllda dagar.
– Det blir nog träning med ganska mycket boll och vi kör ungefär två-tre pass om dagen. Det är ett lite annorlunda spel i Finland, man har inte riktigt samma upplägg. Så det är roligt på det sättet att få komma iväg och testa på något nytt.
”Lite nervöst så klart”
Till vardags håller Christoffer till hemma i Bergslagen. 17-åringen är uppvuxen i Lindesberg och har spelat handboll i LIF sedan tio år tillbaka. Förra året fick han göra några enstaka träningar med A-laget, men denna försäsong har han verkligen fått chansen.
Christoffer har fått spela i flertalet av LIF:s träningsmatcher och visat upp ett imponerande spel. Att dubblera spel med juniorerna och A-laget bekommer honom inte. Själv pekar han ut snabbheten och avsluten som sina styrkor, något som passar bra på hans position som vänstersexa. Men han har inte alltid spelat på kanten.
– Jag spelade mest vänsternia innan jag kom upp på handbollsgymnasiet. Sen efter det har fått skola om mig till vänsterkanten, berättar Christoffer.
I det finländska ungdomslandslaget får han variera kanten med att gå som vänsternia. Men vart trivs han bäst med att spela?
– Själv tycker jag att nu har man vant sig vid vänsterkanten, så man tycker den är rolig. Men det är alltid roligt att kliva på niometer. Skillnaden är väl att det är lite tuffare på nio. På kanten kan det ofta hända att man blir stående och på nio är man alltid med i spelet.
Vart tränarna väljer att spela honom mot Estland återstår att se. Christoffer är glad över att få chansen i Finlands-tröjan och landslagsspelet känns givetvis speciellt.
– Lite nervöst är det så klart. Men man har känt på det tidigare, så det är inte så farligt egentligen.
Det här är Christoffer Thor:
Född: 24:e juli 1998
Position: Vänstersex/vänsternio
Klubbar: LIF Lindesberg
Aktuell med: Uttagen till Finlands ungdomslandslag som möter Estland denna helg.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.