Rainer Hickisch skulptur ”Bild im Raum”, två händer som formar en inramning i vilken man får ett annat perspektiv på saker och ting, har försvunnit spårlöst. Eller som Rainer själv säger: ”Det verkar som att händerna har fått fötter.”
Rainer Hickisch tillverkade två likadana skulpturer med vilka han deltog i kulturevenemanget Vinterspår. Skulpturerna stod placerade nere på Strandpromenaden och blev snabbt ett uppskattat inslag. Många stannade till för att titta i dubbel bemärkelse. Men redan första veckan vandaliserades den ena och plockades därför bort. Den andra fick stå kvar och lämnades också där som en inofficiell donation till Lindesbergs kommun av konstnären Rainer Hickisch.
-Men nu är alltså den spårlöst försvunnen. Jag har letat längs med Strandpromenaden men inte kunnat finna den, säger han.
Rainer tänkte först att den har varit illa placerad och hindrat exempelvis parkarbetare att göra sitt jobb. Men skulpturens enkla förankring i marken gör den väldigt lätt att flytta och torde inte ställa till det för BKT i detta fallet, poängterar Rainer.
Stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher påpekar att just detta, dess förankring, troligtvis innebär att den ligger på sjöns botten just nu.
-Tyvärr brukar det bli så här. Enda chansen är att förankra saker riktigt ordentligt, annars försvinner de ganska snabbt eller blir utsatt för vandalism, kommenterar stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher på Bergslagens Kommunalteknik.
Rainer Hickisch hoppas ändå att skulpturen skall komma till rätta igen och vädjar till allmänheten om att höra av sig om de sett den. Tips kan lämnas anonymt till LindeNytt på denna länk.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.