Hockeylivet leker för Gustav Backström och Filip Bergmark. Lindesbergs-duon klättrar raskt på hockeystegen och efter att ha avslutat en stark säsong med Örebro Hockeys J20-lag belönades de i april med proffskontrakt i klubben. Sommarträningen är nu i full gång och LindeNytt valde att stämma av med den färske SHL-backen Gustav.
Ni är nu igång nu med försäsongen i Örebro Hockey. Hur länge har ni kört?
– Förra veckan började vi med tester och hade en ganska lugn vecka. Men den här veckan har vi börjat att köra på för fullt.
Vad är det för typ av träning?
– Det är ju konditionsträning och styrkepass som vi kör dagligen. Det är både cykel och löpning till stora delar.
Är det tuffa veckor nu?
– Ja verkligen, det är två träningar om dagen. Vi kör tillsammans två pass varje dag och sen på lördagarna är det ett individuellt som Mattsson, fystränaren, lagt upp åt oss. Så det är bara lördagar som man har för sig själv.
Är det Mattsson som sköter träningen nu? Hur är hans försäsongsträning om du jämför med dina tidigare tränare?
– Ja, vår fystränare Mattias Mattsson är den som håller i det nu. Alla fystränare är i stora drag likadana. Det är tuffa träningar varje dag och hårt, han är som de flesta andra.
Vilka i laget är starkast på de fysiska bitarna. Har ni några monster där ute i spåren?
– Vi har ju några som är lite extrema och så. Det är väl Kalle Olsson, Bobo Petersson och Thomas Enström, de är lite utöver det vanliga. Om man inte får säga sig själv då hahaha!
Får ni känna någonting på utrustningen eller är isen borta från hallen?
– Isen finns kvar till sista maj, så det är konståkare där på eftermiddagen. Men på förmiddagen är det ledigt om man vill ut och åka lite. Jag har varit ute en gång. Sen är det mest skotträning, främst på vid sidan av isen där man byggt upp en skottramp åt oss.
Hur mycket ser ni av Kenta, han är inte så involverad i försäsongen?
– Ja, Kenta och Tornberg och grabbarna är inte med så mycket nu. De har mest varit ner och hälsat lite och visat upp sig bara.
Ni har en period nu i sommar då ni är lediga också?
– Ja vi kör på till dagen före midsommar. Sen är vi lediga i fyra veckor innan vi ska tillbaka och fortsätta att köra på.
Har du några planer för ledigheten?
– Jag och flickvännen ska till Öland i en vecka. Det är väl det enda, annars blir det bara träning. Men löparskorna åker med ner till Öland också haha.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.