Hockeylivet leker för Gustav Backström och Filip Bergmark. Lindesbergs-duon klättrar raskt på hockeystegen och efter att ha avslutat en stark säsong med Örebro Hockeys J20-lag belönades de i april med proffskontrakt i klubben. Sommarträningen är nu i full gång och LindeNytt valde att stämma av med den färske SHL-backen Gustav.
Ni är nu igång nu med försäsongen i Örebro Hockey. Hur länge har ni kört?
– Förra veckan började vi med tester och hade en ganska lugn vecka. Men den här veckan har vi börjat att köra på för fullt.
Vad är det för typ av träning?
– Det är ju konditionsträning och styrkepass som vi kör dagligen. Det är både cykel och löpning till stora delar.
Är det tuffa veckor nu?
– Ja verkligen, det är två träningar om dagen. Vi kör tillsammans två pass varje dag och sen på lördagarna är det ett individuellt som Mattsson, fystränaren, lagt upp åt oss. Så det är bara lördagar som man har för sig själv.
Är det Mattsson som sköter träningen nu? Hur är hans försäsongsträning om du jämför med dina tidigare tränare?
– Ja, vår fystränare Mattias Mattsson är den som håller i det nu. Alla fystränare är i stora drag likadana. Det är tuffa träningar varje dag och hårt, han är som de flesta andra.
Vilka i laget är starkast på de fysiska bitarna. Har ni några monster där ute i spåren?
– Vi har ju några som är lite extrema och så. Det är väl Kalle Olsson, Bobo Petersson och Thomas Enström, de är lite utöver det vanliga. Om man inte får säga sig själv då hahaha!
Får ni känna någonting på utrustningen eller är isen borta från hallen?
– Isen finns kvar till sista maj, så det är konståkare där på eftermiddagen. Men på förmiddagen är det ledigt om man vill ut och åka lite. Jag har varit ute en gång. Sen är det mest skotträning, främst på vid sidan av isen där man byggt upp en skottramp åt oss.
Hur mycket ser ni av Kenta, han är inte så involverad i försäsongen?
– Ja, Kenta och Tornberg och grabbarna är inte med så mycket nu. De har mest varit ner och hälsat lite och visat upp sig bara.
Ni har en period nu i sommar då ni är lediga också?
– Ja vi kör på till dagen före midsommar. Sen är vi lediga i fyra veckor innan vi ska tillbaka och fortsätta att köra på.
Har du några planer för ledigheten?
– Jag och flickvännen ska till Öland i en vecka. Det är väl det enda, annars blir det bara träning. Men löparskorna åker med ner till Öland också haha.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.