Segern över Mariestad betyder att Lindlöven gått rent mot lagen från höstserien. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Härligt Löven – sänkte tabelltrean borta: ”60 minuter bra hockey”

Efter dubbla förluster är Lindlöven tillbaka på segerspåret – det tack vare en övertygande vinst borta mot Mariestad. Tabelltrean slogs tillbaka med 4-1 sedan Löven gått ifrån i slutperioden, något som ger laget ett skönt lyft på rätt sida om playoffstrecket.

Den första seriehalvan avslutades med tre sköna poäng för Lindlöven. Laget rullade på söndagen till Skaraborg för möte med formstarka tabelltrean Mariestad, som kom till spel med tre raka vinster. Löven å sin sida hade gått tungt på slutet och jagade därför ett trendbrott. Starten lovade även gott för gästerna från Bergslagen, som höll jämna kliv med Mariestad och efter 12.55 kom ledningsmålet i powerplay genom Johan ”Böna” Persson.

Övertaget stod sig seden genom en mållös mittperiod, där Charlie Torstensson bland annat räddade en straff. Den tredje perioden tog däremot fart direkt och med matchuret på bara 45 sekunder hade Mariestad utjämnat. Matchen stod där och vägde en stund, men återigen skulle Lindlöven koppla greppet. Dryga åtta minuter från slutet slog Felix Scharnke till och gav laget ledningen med 2-1.

– Riktigt skönt och det var första målet i AllEttan för mig, så då släpper det en liten klump i magen. Sen fick hela laget väldigt bra energi av det, berättar Felix.

Centern skulle bli segerskytt i och med det sitt ledningsmål. Det dröjde nämligen bara ett par minuter innan André Astley Rydberg fyllde på med det förlösande 3-1-målet för Lindlöven, som då fick marginal att gå på. Med en trygg tvåmålsledning kunde laget spela vidare utan att känna någon press och Löven blev aldrig riktigt passiva. I slutskedet plockade sedan Mariestad sin målvakt i jakten på kvittering, men då stack Alexander Selin upp och satte 4-1 i nät.

– Jag tycker att vi spelar 60 minuter bra hockey. Vi har ett tight lag, ger dem väldigt få klara chanser och skapar en hel del egna lägen. Till slut sitter också målen som vi haft problem med, summerar Felix Scharnke efter vinsten.

Fem poäng ovanför playoffstrecket: ”Har allt i egna händer”

Segern skrevs alltså till 4-1 och innebar ett slut på Lindlövens förlustrad, som innan var uppe i två raka matcher. Laget hade efter sina två inledande vinster i AllEttan förlorat fem av sex matcher, flera med knapp marginal. Därför kom trepoängaren borta mot topptippade Mariestad som en riktig befrielse.

– Det kan man lugnt säga! Nu har vi spelat bra i några matcher, men inte lyckats ta poäng. Då känns det skönt att både kunna spela bra och också vinna, säger Felix.

Lindlöven har nu hunnit halvvägs in i AllEttan Södra. Nio matcher är spelade och samtliga lagets fyra vinster har hämtats mot motstånd ur höstserien. Samtidigt har laget gått poänglösa mot alla fem sydlag, siffror som Felix försöker att förklara.

– Nu har vi mött alla lag och vet hur alla motstånd fungerar. Det blir den stora skillnaden när vi ska de södra lagen igen, att vi vet vad som väntar. Men vi har redan visat att vi kan spela en bra hockey och vinna mot alla lag, det är egentligen bara Kristianstad och Troja som vi haft det tufft mot.

Vinsten över Mariestad påverkar inte några placeringar, utan Lindlöven är kvar som sjua. Positivt är däremot att laget ryckt ifrån sig ett fem poäng stort försprång till Borlänge under playoffstrecket. Med nio matcher kvar är Felix nöjd med det utgångsläget.

– Andas ut vet jag inte om vi kan, men det är skönt att vi har fem poäng ner till lagen under strecket. Vi har allt i egna händer från och med nu. Det gäller att vinna så många matcher som möjligt och se till att vi hamnar topp åtta.

Matchfakta Mariestad-Lindlöven:
Resultat: 1-4 (0-1, 0-0, 1-3)
Publik: 1495
Skott: 36-28
Mål Lindlöven: 0-1 Johan Persson (Lalander, Warman), 1-2 Felix Scharnke (Persson, Lundqvist), 1-3 André Astley Rydberg (Selin, Perstedt), 1-4 Alexander Selin (Berg)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Kumla-Vimmerby 1-3
Kallinge/Ronneby-Borlänge 5-1

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 22 januari 2017 klockan 18:30


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

I helgen har Lindlöven (på bilden från en tidigare seger) chansen att avgöra slutspelets kvartsfinal mot det gästande Boden. Två matcher spelas i Lindehov under lördag och söndag där hemmalaget hoppas på dubbla segrar. Arkivfoto: Hasse Persson

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.

7 mars 2025 klockan 08:30 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Carl Johan Sälle fick många chanser på mål under den tredje perioden. Inom den sista minuten så lyckades han att sätta punkt för eftermiddagen vilket skrev siffrorna till 7-1 mot Forshaga. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.

23 februari 2025 klockan 21:22 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga ...

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar

Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser ...

Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf

Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.

15 februari 2025 klockan 18:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar

LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska ...

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”

Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan ...

Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap

7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skå...

Odramatiskt när Guldsmedshytte SK plockar ner tabelljumbon

Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör ...

bildspel Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök ...

Guldsmedshytte SK dominerar i måstematchen

Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. N...

Ett gäng glada seniorer på träning under säsongen 2023. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Nu ska IFK Lindesberg aktivera seniorer igen – gåfotbollen gör comback

Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.

16 januari 2025 klockan 15:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tabellettan blev för mycket mot Guldsmedshytte SK
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För ...
10 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget ...
6 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Volley visar upp nya talanger
Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det...
4 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2024-12-13

2024-12-07

2024-12-03

2024-11-30

2024-11-25

2024-11-24

2024-11-24

2024-11-21

2024-11-15

2025-03-31 21:26