Knappt har julen tagit slut och det nya året ringts in innan det är dags för att påbörja nästa fest. Allettan! För första gången i Lindlövens, och Allettans historia, så tog Lindlöven en topp fyra-placering och kommer få mäta sina krafter med topp fyra från Div 1D, även kallad ”Stockholmsserien”. Idel 08-lag men med några undantag, där det bara var klassiska plantfabriken Huddinge av de renodlade Stockholmslagen som knep en Allettan plats.
Sportredaktionen ska så här på årets första dag försöka ge sig på att presentera alla lag i serien och även tippa utgången av serien. De åtta lagen möts i serie med dubbelmöten, hemma och borta. De fyra sista lagen har spelat klart för säsongen och de fyra första får kvala vidare mot HockeyAllsvenskan.
Jag börjar med de lag som jag tror kommer att hamna på plats 5-8.
Åker/Strängnäs HC är duvungen i div 1-sammanhang, då man så sent som säsongen 11/12 spelade sin första säsong i div 1. Dock lyckades man vinna serien direkt och fick spela Allettan redan första året, kom trea, men åkte ur Playoff mot Enköping. I år så knep man fjärdeplatsen en bra bit bakom övriga tre lag i en ganska ojämn serie. Åker har haft en ganska tunn trupp och lånat in den gamla Örebrospelaren Martin Filander som lagt av men ställde upp när moderklubben kallade.
Enköping är ett lag som varit riktigt starkt med div 1-mått mätt ända sedan säsongen 05/06 och de har krigat i toppen i princip varje säsong. Sörsta framgången kom 09/10 när man räckte ända fram till kvalserien till HockeyAllsvenskan, väl där blev det en sjätteplats. Enköping känns inte lika starka i år och jag tror inte det blir en topp fyra i vad jag tror blir en väldigt jämn serie.
Tyvärr Huddinge, men ni räcker inte heller till i år. Allt sedan Huddinge åkte ur Hockeyallsvenskan 2009 har de legat i topp av sin div 1-serie, men denna klubb som levererat mängder av talanger behöver nått år till för att utmana på allvar. Medelåldern på laget ligger på 22,27 år, orutinen kommer lysa igenom och straffa Huddinge.
Visby/Roma är ett lag som är hemmastarka, mycket säkert tack vare den långa resan till Gotland som motståndarna har i benen. Visby kommer ta rätt många poäng hemma men inte alls många på bortaplan vilket gör att det inte räcker till topp fyra.
Falu IF har en del intressanta spelare, bl.a. kapten Anders Löwdal och Fredrik Näslund. Ett hyperfarligt radarpar som öser in poäng för Falun och toppade poängligan under hösten. Radarparet gjorde imponerande 99 poäng tillsammans, varav Anders 52 poäng på 25 matcher och Fredrik 47 poäng på 23 matcher, respekt! Dock så tror jag att motståndarna kommer hitta vägar att hålla nere deras produktion när det bara blir tuffa matcher, men tror på en topp fyra.
Hudiksvall är ett lag som lever mycket på två femmor som matchas hårt. En spelare gör inget lag brukar man säga, men har man Magnus Nilsson i sitt lag med meriter från Timrå, Luleå, Malmö och Esbjerg så är det klart en fördel. Mycket kretsar kring Magnus som kommer leverera en topp fyra till Hudiksvall.
Nyköping hade en storhetstid från 1999 fram till 2008 med spel i Hockeyallsvenskan, men har efter det fört en anonymare tillvaro i ettan med en del ekonomiska problem som rullats upp. Nu har man under ett antal byggt på ny kula och sitter på ett spännande lag som jag är övertygad om tar en topp fyra-placering.
Till sist då laget som jag har följt på nära håll, Lindlöven. Finns alltid en risk för ett lag som når en första stor peak att man inte orkar lyfta igen. Nu tror jag inte så är fallet med Lindlöven utan jag tror att laget kommer göra en stark Alletta. Känns som att laget har en bra mix av spelare som varit med tidigare och har rutinen från Allettan och spelare som är väldigt hungriga på framgångar. Lindlöven har en stor bredd med många spelare som kliver fram och levererar poäng, vilket kan visa sig bli en nyckel om skador dyker upp. Man visar verkligen att man menar allvar när man gjort klart med den tunga värvningen av Marcus Jonasén, en kille med rutin från Elitserien, som alltid ger hundra procent och som är en pålitlig lagspelare och pådrivare. Jag tror på topp fyra för Lindlöven.
Måste till sist än en gång påpeka att jag tror på en väldigt jämn serie där jag tror att alla lag kommer slå alla. Precis som det ska vara när Lindesbergarna bjuds på högoktanig ishockey. Nu börjar festen!
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.