Att chatta eller bara nöjessurfa en stund, det är så tonåringen oftast använder datorn och Internet i hemmet. Det visar en enkät som Lindesbergs kommun presenterar idag. Majoriteten av de 292 tillfrågade eleverna på Stadsskogsskolan, begränsar sin tid vid datorn till mer sunda vanor och användande. Men samtidigt finns det relativt många som kan bli sittande vid datorn 7 timmar eller mer – varje dag!
Ja, att chatta med polarna på MSN verkar stå väldigt högt i kurs hos högstadieeleven, då han eller hon sätter sig vid datorn. Och när man inte chattar är det nöjessurfning eller nedladdning av musik och film som ligger nära till hands. Ett fullt normalt och sunt beteende för dagens ungdomar. Så långt…
Vidare i denna kartläggning finns naturligtvis också vanor som snarare ses som ovanor. Ett dator- och Internetanvändande som inte är särskilt lämpligt och även kan få påtagliga följder för individen och skolarbetet.
På frågan ”Om du tänker på en vanlig dag, ungefär hur länge brukar du använda Internet?” så svarade eleverna enligt följande:
4,1 % svarade ”ingenting”
18,8 % svarade ”mindre än 1 timme”
41,1 % svarade ”1-2 timmar”
22,9 % svarade ”3-4 timmar”
5,5 % svarade ”5-6 timmar”
7,5 % svarade ”7 timmar eller mer”
Vidare i enkäten svarar eleverna på frågan hur de oftast använder Internet, alltså vad man verkligen sysslar med ute på nätet. Som vi redogjort i början av denna artikel så är chatt och nöjessurf mycket vanligt. Men faktum är att ett 30-tal ungdomar svarade att de kollar på porr när de sitter vid datorn.
Nästan 70 elever säger också att de behöver använda Internet längre och längre tid för att uppnå den spänning man eftersöker.
På tisdag kl 18:30 inbjuds bland annat föräldrar att komma till Stadsskogsskolan för att få veta mer om hur ungdomarnas Internetvanor ser ut och vilka faror som eventuellt finns med i bilden vid ett osunt användande. Då kommer enkäten i sin helhet att redovisas.
Relaterade länkar:
Porrsurf på biblioteket
Slut på kommunal porrsurf
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.