Att chatta eller bara nöjessurfa en stund, det är så tonåringen oftast använder datorn och Internet i hemmet. Det visar en enkät som Lindesbergs kommun presenterar idag. Majoriteten av de 292 tillfrågade eleverna på Stadsskogsskolan, begränsar sin tid vid datorn till mer sunda vanor och användande. Men samtidigt finns det relativt många som kan bli sittande vid datorn 7 timmar eller mer – varje dag!
Ja, att chatta med polarna på MSN verkar stå väldigt högt i kurs hos högstadieeleven, då han eller hon sätter sig vid datorn. Och när man inte chattar är det nöjessurfning eller nedladdning av musik och film som ligger nära till hands. Ett fullt normalt och sunt beteende för dagens ungdomar. Så långt…
Vidare i denna kartläggning finns naturligtvis också vanor som snarare ses som ovanor. Ett dator- och Internetanvändande som inte är särskilt lämpligt och även kan få påtagliga följder för individen och skolarbetet.
På frågan ”Om du tänker på en vanlig dag, ungefär hur länge brukar du använda Internet?” så svarade eleverna enligt följande:
4,1 % svarade ”ingenting”
18,8 % svarade ”mindre än 1 timme”
41,1 % svarade ”1-2 timmar”
22,9 % svarade ”3-4 timmar”
5,5 % svarade ”5-6 timmar”
7,5 % svarade ”7 timmar eller mer”
Vidare i enkäten svarar eleverna på frågan hur de oftast använder Internet, alltså vad man verkligen sysslar med ute på nätet. Som vi redogjort i början av denna artikel så är chatt och nöjessurf mycket vanligt. Men faktum är att ett 30-tal ungdomar svarade att de kollar på porr när de sitter vid datorn.
Nästan 70 elever säger också att de behöver använda Internet längre och längre tid för att uppnå den spänning man eftersöker.
På tisdag kl 18:30 inbjuds bland annat föräldrar att komma till Stadsskogsskolan för att få veta mer om hur ungdomarnas Internetvanor ser ut och vilka faror som eventuellt finns med i bilden vid ett osunt användande. Då kommer enkäten i sin helhet att redovisas.
Relaterade länkar:
Porrsurf på biblioteket
Slut på kommunal porrsurf
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.