Att chatta eller bara nöjessurfa en stund, det är så tonåringen oftast använder datorn och Internet i hemmet. Det visar en enkät som Lindesbergs kommun presenterar idag. Majoriteten av de 292 tillfrågade eleverna på Stadsskogsskolan, begränsar sin tid vid datorn till mer sunda vanor och användande. Men samtidigt finns det relativt många som kan bli sittande vid datorn 7 timmar eller mer – varje dag!
Ja, att chatta med polarna på MSN verkar stå väldigt högt i kurs hos högstadieeleven, då han eller hon sätter sig vid datorn. Och när man inte chattar är det nöjessurfning eller nedladdning av musik och film som ligger nära till hands. Ett fullt normalt och sunt beteende för dagens ungdomar. Så långt…
Vidare i denna kartläggning finns naturligtvis också vanor som snarare ses som ovanor. Ett dator- och Internetanvändande som inte är särskilt lämpligt och även kan få påtagliga följder för individen och skolarbetet.
På frågan ”Om du tänker på en vanlig dag, ungefär hur länge brukar du använda Internet?” så svarade eleverna enligt följande:
4,1 % svarade ”ingenting”
18,8 % svarade ”mindre än 1 timme”
41,1 % svarade ”1-2 timmar”
22,9 % svarade ”3-4 timmar”
5,5 % svarade ”5-6 timmar”
7,5 % svarade ”7 timmar eller mer”
Vidare i enkäten svarar eleverna på frågan hur de oftast använder Internet, alltså vad man verkligen sysslar med ute på nätet. Som vi redogjort i början av denna artikel så är chatt och nöjessurf mycket vanligt. Men faktum är att ett 30-tal ungdomar svarade att de kollar på porr när de sitter vid datorn.
Nästan 70 elever säger också att de behöver använda Internet längre och längre tid för att uppnå den spänning man eftersöker.
På tisdag kl 18:30 inbjuds bland annat föräldrar att komma till Stadsskogsskolan för att få veta mer om hur ungdomarnas Internetvanor ser ut och vilka faror som eventuellt finns med i bilden vid ett osunt användande. Då kommer enkäten i sin helhet att redovisas.
Relaterade länkar:
Porrsurf på biblioteket
Slut på kommunal porrsurf
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.