Att chatta eller bara nöjessurfa en stund, det är så tonåringen oftast använder datorn och Internet i hemmet. Det visar en enkät som Lindesbergs kommun presenterar idag. Majoriteten av de 292 tillfrågade eleverna på Stadsskogsskolan, begränsar sin tid vid datorn till mer sunda vanor och användande. Men samtidigt finns det relativt många som kan bli sittande vid datorn 7 timmar eller mer – varje dag!
Ja, att chatta med polarna på MSN verkar stå väldigt högt i kurs hos högstadieeleven, då han eller hon sätter sig vid datorn. Och när man inte chattar är det nöjessurfning eller nedladdning av musik och film som ligger nära till hands. Ett fullt normalt och sunt beteende för dagens ungdomar. Så långt…
Vidare i denna kartläggning finns naturligtvis också vanor som snarare ses som ovanor. Ett dator- och Internetanvändande som inte är särskilt lämpligt och även kan få påtagliga följder för individen och skolarbetet.
På frågan ”Om du tänker på en vanlig dag, ungefär hur länge brukar du använda Internet?” så svarade eleverna enligt följande:
4,1 % svarade ”ingenting”
18,8 % svarade ”mindre än 1 timme”
41,1 % svarade ”1-2 timmar”
22,9 % svarade ”3-4 timmar”
5,5 % svarade ”5-6 timmar”
7,5 % svarade ”7 timmar eller mer”
Vidare i enkäten svarar eleverna på frågan hur de oftast använder Internet, alltså vad man verkligen sysslar med ute på nätet. Som vi redogjort i början av denna artikel så är chatt och nöjessurf mycket vanligt. Men faktum är att ett 30-tal ungdomar svarade att de kollar på porr när de sitter vid datorn.
Nästan 70 elever säger också att de behöver använda Internet längre och längre tid för att uppnå den spänning man eftersöker.
På tisdag kl 18:30 inbjuds bland annat föräldrar att komma till Stadsskogsskolan för att få veta mer om hur ungdomarnas Internetvanor ser ut och vilka faror som eventuellt finns med i bilden vid ett osunt användande. Då kommer enkäten i sin helhet att redovisas.
Relaterade länkar:
Porrsurf på biblioteket
Slut på kommunal porrsurf
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.