Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola
Holkmästarna i Löa till SM-final – igen: ”Väldigt glada”
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
SM i fågelholk anordnas av Naturskyddsföreningen och har funnits sedan 2008, med syfte att uppmuntra till holkbyggande och skapa fler bohål för fåglar. Skolklasser från hela landet deltar i tre ålderskategorier, från förskoleklass till gymnasiet.
Av totalt 750 inskickade bidrag har juryn nu utsett årets 15 finalister, och bland dessa har – för tredje året i rad – ett bidrag från Löa friskola tagit en finalplats. Med fantasi och finurlighet har de skapat bidraget ”Fredsduvan”.
Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen på Löa friskola, har haft ansvaret för fågelholksbygget. Hon berättar att årets fågelholk är inspirerad av det som händer runt om i världen just nu.
– Eleverna pratade om att de gärna ville göra en fågel, och samtidigt har vi också diskuterat mycket om krig, FN, fred och frihet. Då kom någon i gruppen på idén att vi skulle skapa en fredsduva. Jag tycker att det var en väldigt smart idé, säger Annette.
Det var under fredagens sändning av TV-programmet Nyhetsmorgon på TV4 som de 15 finalisterna presenterades för första gången.
– Vi följde livesändningen när de presenterade holkarna och finalisterna. När vi fick veta att vår holk blivit utsedd till finalist blev alla väldigt glada, berättar Annette.
Samtliga finalistbidrag i 2025 års tävling. Foto: Naturskyddsföreningen
Nu håller man tummarna på Löa friskola för att det ska bli tredje året gillt och att man får äran att bli ”Årets holkbyggare 2025”. Tävlingen avgörs genom röstning, som är öppen på Naturskyddsföreningens webbplats fram till och med den 13 april. Vinnarna presenteras den 16 april.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 klockan 10:25 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...