Spekulationerna och ryktena kring nattklubben Club Fantasy har varit många. Och som vanligt är ryktesvägen bredare i slutet av resan. Anledningen till ”debatten” kommer sig av att Club Fantasy inte fick klartecken att köra vidare med sin show efter premiären i januari.
Några personer som tycker gänget bakom Club Fantasy förtjänar att köra vidare i stan är hotellägarna själva.
-Jag gillar dem. De skötte sig hur bra som helst när de var här, så jag skulle inte ha något emot att de körde vidare, kommenterar Johnny Gustavsson.
Orsakerna som gjorde att klubbens andra kväll fick ställas in, var bland annat att den nya alkohollagen inte medger att någon annan än tillståndsinnehavaren (hotellet) tar entrén. Dock ser inte Johnny det som ett stort problem eftersom betalning till arrangörerna går att ordna på annat sätt. Istället är det en ren slitagefråga, menar Johnny.
-Det enda riktiga problemet, som vi ser det, är att hotellet redan har många helger inbokade med andra evenemang. Vi känner att det redan är tillräckligt eftersom vi inte vill slita mer på lokalerna än vad som redan sker, säger han.
Men det innebär inte ett definitivt nej, tillägger han.
-Jag tycker Club Fantasy är så pass bra och schyssta att vi gärna ta en ny diskussion med dem.
Knarkrykten
Klubbens ägare möttes kort efter premiären av rykten om att knarkhandel pågick i lokalerna. Delägare Peter Thelenius menar att det är helt befängt och ens påstå något sådant.
-Det värsta ryktet vi fick höra var att Club Fantasy är en täckmantel för en knarkorganisation. Jag vet att vi under kvällen i Lindesberg fick kasta ut en person som gett sig på vår Dj, och det var början på ryktet. Den utkastade gästen ringde nämligen till hotellet någon dag senare och påstod att vår Dj sålt knark till honom och att det var anledningen till bråket. Skrattretande, säger Peter.
På grund av den ryktesspridning som skett, trodde man ganska tidigt att chanserna i Lindesberg var mycket små. Vändningen kom när Club Fantasy förde ett samtal med hotellets ägare för bara någon vecka sedan.
-Den uppfattning vi fått av situationen i Lindesberg var att vi inte uppfattades som seriösa och därmed att vi inte var välkomna. Därför var jag inställd på att vi skulle höra ett och annat när vi kontaktade hotellet för att prata ut senast.
Men hotellets ägare, precis som de flesta av deras gäster, uppfattade Club Fantasy som en mycket seriös och proffsig verksamhet. Och att dörren inte alls var stängd för fler kvällar. Ryktena till trots.
-Jag blev oerhört glad att höra det direkt ifrån hotellet. Och då fick man ju faktiskt hopp och glädje att arbeta vidare på att få arrangera fler kvällar i Lindesberg. Jag kommer självklart ta ny kontakt med hotellet nu och försöka planera in en framtida klubbkväll, säger Peter Thelenius.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.