Det ena åttavåningshuset är klart för inflyttning. I nästa vecka kommer totalt 16 hyresgäster att få tillträde och veckan därpå lika många till.
– Sedan är det någon enstaka som har valt att vänta till i juni, men de flesta kommer alltså att flytta in innan månadsskiftet, berättar projektledare Arne Larsson.
Det är nästan exakt ett år sedan man började schaktning i den stora slänten som fått namnet Ålkilsbacken. Och nu står alltså det första huset färdigt för inflyttning. Lördag 21 maj flyttar åtta hyresgäster in och dagen efter lika många till. Det kommunala fastighetsbolaget LIBO har valt att lägga upp ett schema för inflyttning på det här sättet för att underlätta för hyresgästerna.
– Vi har gjort så här för att det inte skall bli för mycket på en gång och så att hyresgästerna kan flytta in så problemfritt som möjligt, säger Arne Larsson.
Det andra huset skall vara färdigt för inflyttning i augusti månad och tillträde ges enligt samma modell.
50 båtplatser i juli
I början av juli förväntas den nya ”båthamnen” vara färdig i anslutning till Gröna bron. Totalt 50 båtplatser kommer de nya båtbryggorna ha utrymme för och 20 är reserverade för hyresgäster i Ålkilsbackens lägenheter.
– Det här är flytande, underhållsfria betongbryggor som skall ligga kvar i vattnet året runt. Vi har blivit lovade att bryggorna skall vara på plats och färdiga att användas lagom till vecka 27, berättar Arne Larsson, projektledare LIBO/FALAB.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.