Ett aktivt Lindesberg enades på onsdagen för att vandra Lindessjön runt. Som en given del i det hade de lokala idrottsföreningarna placerat ut sig längs med vägen. Alla hade de sina speciella stationer och alla var de lika entusiastiska över projektet.
Rotarys projekt ”Vi håller Lindesberg i rörelse” blev precis den succé som man på förhand anat. Staden slöt på onsdagskvällen upp för att ta sig runt den soldränkta Lindessjön. Längs med promenaden stod företag, organisationer och inte minst idrottsföreningar.
Friluftsstationerna hade placerats i anslutning till Arenan och på Loppholmarna. Ute på dessa hade Lindesbergs Tennisklubb slagit upp en station. En miniatyrplan, en prickskyttebana och en hel del priser hade förberetts för de passerande motionärerna.
– Vi är här för att visa upp oss. Linde är väldigt känt för handboll och andra sporter, men tennis är inte jättekänt. Så vi är här för att locka ungdomar och visa att vem som helst kan spela, berättade Julien som var en av tennisklubbens instruktörer på plats.
– Man kan prova på här idag att spela antingen med mig eller med en kompis. Vi hoppas rekrytera några, om vi får in 10-20 nya så skulle det göra mig väldigt glad.
Ett par stenkast bort stod Orienteringsklubben och informerade.
– Vi tänkte visa på det här moderna stämplingssystemet med elektronisk stämpling. Sen gör vi även reklam för ”naturpasset”. Det är ett motionsarrangemang i Stadsskogen, där vi har 25 kontroller längs vägen som är lättillgängliga för folk. Det pågår hela sommaren, förklarade man.
”Fantastisk marknadsföring för hela staden”
Orienteringen och tennisen hade dessutom gott om sällskap på Loppholmarna. WSK Lindesberg erbjöd en skottbana, hos Kraftsportsklubben lyftes det vikter och på beachvolleyplanen höll Lindesberg Volley igång. Samtliga var de nöjda med att vara på plats.
– Ja vi anmälde oss direkt! Nu är det kanske så också att blev större än vad de hade tänkt sig haha, skrockade Kjell Jansson från orienteringen.
På andra sidan ån, längs med promenaden nedanför Arenan, var det handboll som spelades. Stationen tillhörde givetvis LIF Lindesberg. Klubben var nöjda med att fortsätta bygga på Lindesbergs idrottsstämpel och såg stor potential i evenemanget.
– Jag tycker att det är en jättehäftig grej med allt ifrån föreningsliv, organisationer och näringsliv. Att vi alla gör det här tillsammans. Det är något som jag tycker att man ska spinna vidare på, för i en sån här liten ort måste man sträva efter att samarbeta snarare än konkurrera, konstaterade Erik Bååk vars son Joakim fanns med för att instruera ungdomarna.
– Det är några som har tittat förbi och skjutit ett par skott. Annars är det många som känner sig för, ställer frågor och talar med oss, berättade ”Jocke”.
Hemvändaren var dessutom väldigt imponerad av idén bakom ”Vi håller Lindesberg i rörelse”.
– Jag tycker att det är ett otroligt bra initiativ. Det här samlar alla människor, alla föreningar och alla som vill aktivera sig. Just att de lägger det runt sjön är fantastisk marknadsföring för hela staden.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.