Derby i damernas div 4 mellan Frövi IK och IFK Lindesberg på Fröjevi i Frövi och ett derby med mycket känslor som blev oväntat spännande. Gästerna hade en 1-4-ledning som hemmalaget höll på hämta upp men närmare än 3-4 kom inte Frövi.
Flera nervösa spelare i båda lagen, men även en nervös IFK-tränare Jörgen Malmqvist som har tränat Frövi i ett stort antal år och som tagit med sig ett antal spelare över till Lindesberg denna säsong. IFK chockstartade med två mål under de första tjugo minuterna. 0-1 gör Emma Karlsson och 0-2 Lena Borg. Halvvägs in i halvleken kopplar Frövi ett grepp om mittfältet och gör inte helt oförtjänt 1-2. Målet verkar inspirera IFK som pumpar på och kommer i attack efter attack men utan att skapa någon riktig farlighet och resultatet står sig halvleken ut.
– Jag tycker att vi gör en bra match trots att vi har flera tongivande spelare borta, tycker Jörgen Malmqvist IFK:s tränare.
I andra halvlek så tar IFK tag i taktpinnen igen och 1-3 gör Nina Renström, ett vackert mål där hon kommer in från vänster, drar sin back och placerar snyggt bollen otagbart för målvakten. 1-4 gör Ebba Öhrwall och det känns hur stabilt som helst, men två lite enkla mål till Frövi och det är rejält spännande. IFK lyfter sig dock sista kvarten och visar en fin moral, jobbar hårt för varandra och springer kopiöst.
– Det var en riktigt skön seger. Även när vi blir lite nervösa så håller vi oss till vår matchplan och är duktiga när vi trillar boll. Jag tycker att vi släpper in lite billiga mål men reder ändå upp situationen bra. Bäst i vårt lag idag är Nina Renström, säger Malmqvist.
Slutresultat: 3-4
IFK Lindesbergs målskyttar: Emma Karlsson, Lena Borg, Nina Renström och Ebba Öhrwall.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.