Äntligen är det klart att IFK Lindesbergs A-herrar spelar division 5-fotboll nästa säsong! Uppflyttningen säkrades på lördagen, då IFK fullständigt körde över tabelltvåan Lillkyrka i seriefinalen med 6-1. Vinsten gav IFK de poäng som behövdes för att säkra seriesegern och laget är nu klart för fotbollsfemman.
– Det är fantastiskt! Killarna är värda alla superlativ, de är bäst när det gäller. Det här bevisar bara vad vi har jobbat för hela året, berömmer IFK-tränaren Pierre Wester.
Fritidsbyn var på lördagsförmiddagen laddad för segerfest. Med avspark 11.00 tog IFK Lindesbergs A-herrar då emot Lillkyrka, en seriefinal mellan ettan och tvåan i division 6. IFK toppade inför matchen serien fyra poäng före motståndet och allt som krävdes för att säkra uppflyttning var en pinne.
Publiken skulle dock få se sina hemmaspelare göra mycket mer än så. Efter en trevande inledning öppnade Emrah Arifi målskyttet efter dryga 20 minuter. Paul Amaechi fyllde kort därefter på till 2-0, innan Abas Ali och samme Amaechi skickade trean och fyran i nät.
Halvtidssiffrorna var förkrossande 4-0 till IFK och matchen var redan där punkterad. I andra halvlek kunde hemmalaget defilera sig vidare mot en division 5-biljett. Lillkyrka fick visserligen in ett tröstmål, men segersiffrorna skrevs till 6-1 och på slutsignalen utbröt vild glädje i IFK-truppen.
”Målet att etablera oss som ett topplag i division 5”
Med en omgång kvar att spela av division 6 är laget redan klara seriesegrare. IFK Lindesberg har på sina 15 matcher vunnit 12 och ”Pirre” Wester håller inte igen med hyllningarna till sin unga spelartrupp.
– Killarna har alltid trott på det vi har gjort. Vi har disciplin, gör allting tillsammans och är verkligen ett team. Man behöver inte vara bäst, bara man är ett lag, förklarar tränaren och tillägger.
– Sen har vi seriens absolut bästa spelare överlag. Riktigt roligt också att vi är 18 man som spelar idag, 18 man som gjort den här resan och som är glada över det vi har presterat. Alla har varit delaktiga i seriesegern.
Den klara förstaplatsen innebär uppflyttning till fotbollsfemman, en serie som IFK varit ifrån under flera år. Redan nu lovar ”Pirre” Wester en fortsättning på sitt uppdrag och styrelsen har fått beskedet att succétränaren stannar. Ikväll firar han uppflyttningen tillsammans med alla lyckliga IFK-are, men snart börjar arbetet för nästa säsong.
– Målet är att etablera oss som ett topplag i division 5. Förhoppningsvis får vi in några tillskott till nästa säsong, som kommer att bidra med ännu mer kvalitet till laget.
Matchfakta IFK Lindesberg-Lillkyrka:
Resultat: 6-1 (4-0)
Mål IFK: 1-0 Emrah Arifi, 2-0 Paul Amaechi, 3-0 Abas Ali, 4-0 Paul Amaechi, 5-0 Ayoub Bahzad Mahmoud, 6-0 Paul Amaechi
Tabellen från Svensk Fotboll:

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.