Drömmen om ett GP-guld får leva vidare för Lindesberg Volley. I semifinalen tog det direkt stopp mot ett favorittippat Engelholm, som ändå pressades av Linde till setsiffrorna 18-25, 15-25 och 17-25. Imorgon väntar bronsmatch mot Örebro.
Redan på förhand stod Lindesberg Volley inför en tuff utmaning i Grand Prix. Mellan laget och en finalplats stod Elitserieledaren Engelholm, hittills obesegrade denna säsong. Skånelaget skulle även hålla den sviten levande och sköljde över Linde i tre raka set, men det var inte helt utan besvär.
I det första setet hamnade visserligen Linde efter direkt. Bergslagstjejerna tvingades att jaga och klarade inte av att hämta ifatt, något som gav 18-25 i setsiffror. Även det efterföljande andra setet förlorades med klar marginal och det var allt eller inget som gällde i set tre.
Där hittade Lindesberg rätt direkt, något som gav effekt. Laget kopplade greppet om setet och gick upp i ledning, ett övertag som stod sig fram till laget hade nått 16 poäng. Då tog det tvärstopp. Engelholm vann snudd på alla bolldueller, vände fullständigt och dödade matchen med setvinst via 25-17.
– Engelholm är ett riktigt bra lag och vi har ingen chans att stå upp mot dem, suckar Freja Morén som är besviken.
– Ja, det är synd att vi inte bjuder upp till dans. När det är GP och mycket publik för att titta vill man att de ska få se en riktigt bra volleybollmatch. Men det var aldrig på den nivån idag.
Nytt derby väntar – repris från i onsdags
Centerns analys är att Engelholm helt enkelt var bättre på allt för dagen. Servemottagningen och serve vanns av skåningarna, som även hade ett bättre block än Linde. Det gav förlust med 0-3 i set och ett omedelbart uttåg ur Grand Prix.
Istället för final blir det alltså bronsmatch imorgon. Där kommer Lindesberg Volley att ställas mot lokalrivalen Örebro, som även föll klart i sin semifinal mot Hylte/Halmstad. Matchen blir en repris på derbyt i onsdags, då Örebro slog tillbaka Linde med 3-0 och nu blickar Bergslagsgänget på revansch.
– Ja, det ska bli jättekul att spela mot Örebro igen. Vi ska visa vart skåpet ska stå, lovar Freja och förklarar vad som måste förbättras mot mötet tidigare i veckan.
– Jag tror överhuvudtaget att vi behöver ha in ett riktigt lagspel, en lagkänsla. För det har saknats i många matcher och särskilt i ett derby mot Örebro behöver vi få med oss laget. Det tror jag blir viktigt.
Matchfakta Engelholm-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-18, 25-15, 25-17)
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.