Drömmen om ett GP-guld får leva vidare för Lindesberg Volley. I semifinalen tog det direkt stopp mot ett favorittippat Engelholm, som ändå pressades av Linde till setsiffrorna 18-25, 15-25 och 17-25. Imorgon väntar bronsmatch mot Örebro.
Redan på förhand stod Lindesberg Volley inför en tuff utmaning i Grand Prix. Mellan laget och en finalplats stod Elitserieledaren Engelholm, hittills obesegrade denna säsong. Skånelaget skulle även hålla den sviten levande och sköljde över Linde i tre raka set, men det var inte helt utan besvär.
I det första setet hamnade visserligen Linde efter direkt. Bergslagstjejerna tvingades att jaga och klarade inte av att hämta ifatt, något som gav 18-25 i setsiffror. Även det efterföljande andra setet förlorades med klar marginal och det var allt eller inget som gällde i set tre.
Där hittade Lindesberg rätt direkt, något som gav effekt. Laget kopplade greppet om setet och gick upp i ledning, ett övertag som stod sig fram till laget hade nått 16 poäng. Då tog det tvärstopp. Engelholm vann snudd på alla bolldueller, vände fullständigt och dödade matchen med setvinst via 25-17.
– Engelholm är ett riktigt bra lag och vi har ingen chans att stå upp mot dem, suckar Freja Morén som är besviken.
– Ja, det är synd att vi inte bjuder upp till dans. När det är GP och mycket publik för att titta vill man att de ska få se en riktigt bra volleybollmatch. Men det var aldrig på den nivån idag.
Nytt derby väntar – repris från i onsdags
Centerns analys är att Engelholm helt enkelt var bättre på allt för dagen. Servemottagningen och serve vanns av skåningarna, som även hade ett bättre block än Linde. Det gav förlust med 0-3 i set och ett omedelbart uttåg ur Grand Prix.
Istället för final blir det alltså bronsmatch imorgon. Där kommer Lindesberg Volley att ställas mot lokalrivalen Örebro, som även föll klart i sin semifinal mot Hylte/Halmstad. Matchen blir en repris på derbyt i onsdags, då Örebro slog tillbaka Linde med 3-0 och nu blickar Bergslagsgänget på revansch.
– Ja, det ska bli jättekul att spela mot Örebro igen. Vi ska visa vart skåpet ska stå, lovar Freja och förklarar vad som måste förbättras mot mötet tidigare i veckan.
– Jag tror överhuvudtaget att vi behöver ha in ett riktigt lagspel, en lagkänsla. För det har saknats i många matcher och särskilt i ett derby mot Örebro behöver vi få med oss laget. Det tror jag blir viktigt.
Matchfakta Engelholm-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-18, 25-15, 25-17)
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.