Fabrikschef Richard Morén, avdelningschef för massabruket Peter Juntti, programledare Jan-Erik Eriksson och kommunikationsansvarig Sofia Granerfeldt framför den nya fossilfria sodapannan i Billerud. Foto: Camilla Lagerman

Ingen kris – trots alla kriser – när Billeruds miljardsatsning tar form

På torsdagen bjöd Billerud in pressen för att berätta mer om hur arbetet med den nya fossilfria sodapannan fortskrider. Ett år efter att ”det första stålet” sattes på plats är den 87 meter höga byggnationen så gott som klar och nu kliver man in i en ny fas av projektet.
– Vi är omkring 90 procent inne i projektet och i dagarna passerar vi en miljon arbetstimmar här på site. Nu håller vi på och lämnar över montaget och går in i en drifttagningsfas, förklarar projektets programledare Jan-Erik Eriksson.

För blott två år sedan stod en bergsknalle på platsen där den massiva nya sodapannan tornar upp sig på Billerud. Loggan sattes på plats under förra veckan och nu närmar man sig slutskedet av projektet där man trots en hel del utmaningar lyckats hålla både budget och tidplan.

Foto: Camilla Lagerman

– Vi följer tidplan och vi följer den budget vi har på 2,6 miljarder kronor, trots att vi haft en del utmaningar under resans gång. Dels initialt när vi hade en cementkris, sedan kom Covid och efter det kriget i Ukraina så vi har sett både problem med råmaterial och priser. Vi fattade tidigt ett strategiskt beslut att ha en mer öppen attityd mot våra leverantörer för att inte fastna i låsningar och det har fungerat bra på det stora hela, menar Jan-Erik.

Torkpartiet i den gigantiska kartongmaskinen drivs med ånga från sodanpannan. Foto: Camilla Lagerman

Nu har man påbörjat överlämningen till linjen och går in i en ny fas där man utför drifttagningar och förbereder organisationen för att kunna köra den nya pannan på ett så optimalt och bra sätt som möjligt.

– Avgörande för att lyckas med det här det är att vår personal får en bra kompetensutveckling och har kunskap gällande hur den nya pannan fungerar. Vi utbildar både drift- och underhållspersonal teoretiskt och praktiskt, operatörerna kommer också få en träning i en simulatormiljö för att få kunskap om hur man hanterar olika situationer och driftlägen. Den är stor skillnad på den nya moderna pannan och den gamla som är från 1969, så det blir ett stort steg in i framtiden och en viktig viktig resa som är väldigt avgörande för hela verksamheten, förklarar Peter Juntti, avdelningschef för massabruket.

Billerud tillverkar bland annat vätskekartong som används till att förvara livsmedel. Foto: Camilla Lagerman

En stor skillnad som kommer märkas i både närområdet och även områden en bit bort som Lindesberg och Lillån är att det nya svavelgassystemet som installeras kommer att samla in gaser som ibland gör att det luktar illa.

– När vi har driftproblem eller störningar så kommer det ut svavelföroreningar som luktar litegrann, det är inga stora mängder och de är inte farliga, men de luktar väldigt skarpt. Det kommer bli en stor skillnad nu med det nya svavelgassystemet, det kommer att samla in gaserna och förbränna dessa i den nya sodapannan. Vi vill ju inte att Frövi ska lukta illa, vi vill visa att vi tar ett ansvar och gör förbättringar och åtgärder där vi kan, förklarar Peter Juntti.

Var 40:e minut lämnar en ny jumborulle med en vikt av 60 ton kartongmaskinen. Foto: Camilla Lagerman

Efter sommaren är det dags att påbörja driftsättningen av den nya sodapannan, och under hösten beräknas den vara i fullt bruk.

– Under vecka 40 kommer pannan vara i operationell drift, det betyder att den kommer gå till hundra procent som den gamla pannan, sedan är det full fart frammåt. Det känns tryggt att vi har en ny fullt funktionell panna utan driftstörningar. Det kommer att bli en stabilare drift på hela massabruket, avslutar Richard Morén, fabrikschef på Billerud.

Publicerad 1 juni 2023 klockan 16:33

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-19

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-10

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2026-01-31 07:44