Måste villigt erkänna att min och Lindes relation varit en aning frostig. De enda gångerna som jag har varit i Lindesberg har varit i ett tidigare jobb. Snabbt in och raskt iväg efter avslutat arbete, på sin höjd har jag hunnit med en wurre, pizza eller kinamat på något lokalt mathak.
Just ja, en gång så var jag hit och besiktade bilen när jag i vanlig ordning var sent ute och besiktningen i Örebro inte kunde erbjuda önskad service enligt min framförhållning. Så där, då har jag avslöjat mig, en ”Örebroare” kanske du tänker, men ack så fel du har. Jag är egentligen norrlänning som är inflyttad till Örebro för en sju år sedan.
Det jag alltid gör vart jag än bor (jo, jag har bott både i Stockholm och Småland), det är att ta seden dit jag kommer. Jag har alltid haft ett brett idrottsintresse och besöker gärna sportarrangemang av olika slag. Jag har dock ingen lust att gå omkring och hoppas att Bodens hockeylag ska få en ny storhetstid och eventuellt komma hit ner och spela match någon gång per år. Eller att IFK Luleå ska ta revansch för den fasansfulla matchen på Ruddalen mot Västra Frölunda 1993, då en plats i fotbollens allsvenska i princip var utkvitterad när IFK:s målvakt hällde såpa på handskarna och började kasta in bollar i eget mål.
I stället så tar jag de lokala lagen till mitt hjärta och gläds lika mycket med framgångar som jag sörjer motgångar. Dock så har inte min tid räckt till att se allt som jag velat på plats, utan jag har fått följa många lag lite ”passivt” från soffan eller köksbordet i de medier som erbjuds. Det är precis vad jag gjort med Lindesbergs storheter. Tänker då i första hand på Lif Lindesberg och Lindesberg Volley. Imponerades över den friska brandgula fläkten som Lif svepte in med, både i Idrottshuset och i elitserien i handboll, när man chockade de flesta utomstående och inte minst motståndarna med ett fullsatt högljutt Idrottshus och en fartfylld handboll.
Gillar också Lindesberg Volleys resa som gått från en kaxig uppstickare till att man nu stoltserar med klubbens första SM-guld. Blir spännande att se hur man nu klarar att förvalta pundet, det är skillnad på att jaga till att nu bli det lag som alla jagar och vill slå som regerande mästare.
Jag är också imponerad av att en stad i Lindesbergs storlek kan ha så pass många framgångsrika klubbar och ett föreningsliv som fullkomligen sjuder av livskraft. Det är med det utgångsläget jag och Lindesberg nu börjar skriva på ett nytt kapitel i vår gemensamma bok. Ser fram mot att med stor glädje få gräva djupt i Lindes idrottsmylla där planen är att försöka få med allt och lite till. Kommer försöka kontakta och träffa representanter från alla klubbar, men jag behöver även er hjälp. Ge er till känna, tipsa mig om vad som händer och vad ni har på gång i er förening, oavsett nivå på idrottandet. Idrott ska vara glädje, gemenskap och laganda blandat med en å annan elitsatsning. Hoppas att ni ska smittas lite av allt då ni följer sportrapporteringen här på LindeNytt.
Ses på ett kansli eller läktare nära dig!
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.