Jättevändning tog Lindlöven upp på playoff-plats

Halvvägs in i mötet med Grästorp såg playoff-chansen ut att glida Lindlöven ur händerna. Då svarade laget för säsongens vändning. Med fyra mål på knappa fem minuter gick man från 0-2 till 4-2, genom bland annat ett Zorro-nummer signerat William Wallén. Segern skrevs slutligen till 5-3 och Lindlöven är nu uppe på playoff-plats.

Lindlövens jakt på playoff-spel har bjudit både på dramatik och svängiga matcher. Men frågan är om inte den största nagelbitaren kom på lördagskvällen hemma mot Grästorp. Det var Lindlöven som inledde klart starkast. Hemmalaget etablerade sig snabbt i anfallszonen, fick bra fart i anfallen och tog kontroll över matchbilden.

Ju längre perioden led flyttade dock Grästorp upp spelet. Tempot blev allt högre och lagen bytte puckinnehav med varandra. Trots detta var det ont om klara chanser, där Grästorp var allra närmast när Carl Lundmark satte Dayn Belfour på prov. Målvakten var dock med på noterna och perioden slutade mållöst.

Efter vilan fick sedan gästerna ett tidigt powerplay, något som bäddade för 0-1 i Belfours kasse. Underläget höll dock på att bli kortvarigt. Strax därpå slet sig Max Lalander fri och hakades upp. Straff dömdes till Lindlöven och fram klev specialisten Alexander Kovalonok, som denna gång fick se sin dragning pareras av Robin Andersson i Grästorps-målet.

Istället för kvittering fortsatte olyckan för Lindlöven. En förlorad sargduell ledde till fritt skottläge för Grästorps Emil Andersson och vips var ställningen 0-2. Här började pressen att hårdna på Lindlöven.

– Man blir förbannad. Jag tycker inte att vi kommer upp i den nivå som krävs och vi försöker hela tiden att elda på. Man vet samtidigt att det behövs någonting för att det ska tända och i den här matchen så var det ett mål, berättar Daniel Eriksson om tankarna i det skedet av matchen.

Jättevändning – Zorro-fintade in 4-2

Tränarens lag svarade genom att växla upp anfallsmotorerna och en sargstuds gav William Wallén ett jätteläge. Skottet gick utanför mål, men reduceringen skulle så småningom komma. Återigen var Wallén inblandad, då han skickade in en puck mot mål som Max Lalander forcerade in till 1-2.

Pressen tilltog därefter än mer och Lindlöven-skotten ven mot mål ur alla vinklar. När Jesper Bärgård satte fart på en kontring gick det sedan blixtsnabbt. Christian Hägg drev upp pucken, slog en sidledspassning till Alexander Kovalonok och med 17.36 på klockan vispade skyttekungen in kvitteringen längs med isen.

Pendeln hade nu svängt över till Lindlöven och laget visade upp en enorm energi. Zebastian Ilestedt stressade till sig pucken bakom mål, serverade Joakim Olsson Fromell och helt plötsligt var ställningen 3-2. Det stod sig dock inte länge. För med en Zorro-fint som förde tankarna till serietidningar lekte William Wallén in 4-2.

– Det var väl bara att slänga upp den på bladet och lägga den över axeln. Det var kul att den gick in och det kändes som ett viktigt mål. Då fick vi lite distans till dem, berättar William själv om drömmålet.

Målet var Lindlövens fjärde på lite mer än fem minuter. Förklaringen till jättevändningen tror William är den energi och hunger man fick in i laget.

– När vi ligger under med 2-0 och sen gör ett mål så är det helt plötsligt bara ett till innan man är ikapp. Man blir som en haj. Man känner lukten av blodet och känner att man är nära. Det är så det funkar och då drar adrenalinet igång lite extra och man känner ”vi ska ta de här jävlarna”.

”Kumla ska känna sig jagade”

I slutperioden blev spelet mer svängigt, men Lindlöven höll inledningsvis god kontroll bakåt. Farligare blev det när man själva fick spela i powerplay. Efter att först ha släppt till en kontring kunde man sedan se Grästorp reducera till 4-3.

Lägen för ett avgörande hade man dock gott om. Allra bäst chans hade Alexander Kovalonok, men hans skott räddades. Matchbilden var fortsatt öppen och med bara minuter kvar fick Grästorp ett friläge. Men när gästerna inte tog vara på sin chans gjorde Lindlöven det, och minuten senare lyfte Daniel Olsson Fromell in 5-3.

Det resultatet stod sig matchen ut och gav Lindlöven tre enormt viktiga poäng. Laget tar nu klivet upp på andraplatsen för första gången i vårserien, en plats som innebär playoff-spel.

– Som jag sagt hela tiden så kan vi bara koncentrera oss på våra egna matcher. Nu har vi fem raka vinster och får se till att njuta av det här. Sen på onsdag så har vi Mariestad och det gäller att vinna den också, slår Eriksson fast.

Två poäng bakom skuggar Kumla, som spelar mot IFK Arboga imorgon. Oavsett hur den matchen slutar lever Lindlövens hopp om playoff inför de två sista omgångarna. William Wallén är väldigt tydlig med vart han har blicken fäst.

– Ja vi har siktet inställt på playoff. Kumla ska känna sig jagade, för vi kommer att köra tills det är slut och förhoppningsvis så tar vi oss till playoff. Det vore skitkul.

Matchfakta Lindlöven-Grästorp:
Resultat: 5-3 (0-0, 4-2, 1-1)
Publik: 344
Skott: 35-23
Mål Lindlöven: 1-2 Max Lalander (Wallén, Orrpars), 2-2 Alexander Kovalonok (Hägg, Bärgård), 3-2 Joakim Olsson Fromell (Ilestedt), 4-2 William Wallén (Lalander), 5-3 Daniel Olsson Fromell (Ilestedt, J Olsson Fromell)

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 7 februari 2015 klockan 20:15

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-08-18 19:55