Jättevändning tog Lindlöven upp på playoff-plats

Halvvägs in i mötet med Grästorp såg playoff-chansen ut att glida Lindlöven ur händerna. Då svarade laget för säsongens vändning. Med fyra mål på knappa fem minuter gick man från 0-2 till 4-2, genom bland annat ett Zorro-nummer signerat William Wallén. Segern skrevs slutligen till 5-3 och Lindlöven är nu uppe på playoff-plats.

Lindlövens jakt på playoff-spel har bjudit både på dramatik och svängiga matcher. Men frågan är om inte den största nagelbitaren kom på lördagskvällen hemma mot Grästorp. Det var Lindlöven som inledde klart starkast. Hemmalaget etablerade sig snabbt i anfallszonen, fick bra fart i anfallen och tog kontroll över matchbilden.

Ju längre perioden led flyttade dock Grästorp upp spelet. Tempot blev allt högre och lagen bytte puckinnehav med varandra. Trots detta var det ont om klara chanser, där Grästorp var allra närmast när Carl Lundmark satte Dayn Belfour på prov. Målvakten var dock med på noterna och perioden slutade mållöst.

Efter vilan fick sedan gästerna ett tidigt powerplay, något som bäddade för 0-1 i Belfours kasse. Underläget höll dock på att bli kortvarigt. Strax därpå slet sig Max Lalander fri och hakades upp. Straff dömdes till Lindlöven och fram klev specialisten Alexander Kovalonok, som denna gång fick se sin dragning pareras av Robin Andersson i Grästorps-målet.

Istället för kvittering fortsatte olyckan för Lindlöven. En förlorad sargduell ledde till fritt skottläge för Grästorps Emil Andersson och vips var ställningen 0-2. Här började pressen att hårdna på Lindlöven.

– Man blir förbannad. Jag tycker inte att vi kommer upp i den nivå som krävs och vi försöker hela tiden att elda på. Man vet samtidigt att det behövs någonting för att det ska tända och i den här matchen så var det ett mål, berättar Daniel Eriksson om tankarna i det skedet av matchen.

Jättevändning – Zorro-fintade in 4-2

Tränarens lag svarade genom att växla upp anfallsmotorerna och en sargstuds gav William Wallén ett jätteläge. Skottet gick utanför mål, men reduceringen skulle så småningom komma. Återigen var Wallén inblandad, då han skickade in en puck mot mål som Max Lalander forcerade in till 1-2.

Pressen tilltog därefter än mer och Lindlöven-skotten ven mot mål ur alla vinklar. När Jesper Bärgård satte fart på en kontring gick det sedan blixtsnabbt. Christian Hägg drev upp pucken, slog en sidledspassning till Alexander Kovalonok och med 17.36 på klockan vispade skyttekungen in kvitteringen längs med isen.

Pendeln hade nu svängt över till Lindlöven och laget visade upp en enorm energi. Zebastian Ilestedt stressade till sig pucken bakom mål, serverade Joakim Olsson Fromell och helt plötsligt var ställningen 3-2. Det stod sig dock inte länge. För med en Zorro-fint som förde tankarna till serietidningar lekte William Wallén in 4-2.

– Det var väl bara att slänga upp den på bladet och lägga den över axeln. Det var kul att den gick in och det kändes som ett viktigt mål. Då fick vi lite distans till dem, berättar William själv om drömmålet.

Målet var Lindlövens fjärde på lite mer än fem minuter. Förklaringen till jättevändningen tror William är den energi och hunger man fick in i laget.

– När vi ligger under med 2-0 och sen gör ett mål så är det helt plötsligt bara ett till innan man är ikapp. Man blir som en haj. Man känner lukten av blodet och känner att man är nära. Det är så det funkar och då drar adrenalinet igång lite extra och man känner ”vi ska ta de här jävlarna”.

”Kumla ska känna sig jagade”

I slutperioden blev spelet mer svängigt, men Lindlöven höll inledningsvis god kontroll bakåt. Farligare blev det när man själva fick spela i powerplay. Efter att först ha släppt till en kontring kunde man sedan se Grästorp reducera till 4-3.

Lägen för ett avgörande hade man dock gott om. Allra bäst chans hade Alexander Kovalonok, men hans skott räddades. Matchbilden var fortsatt öppen och med bara minuter kvar fick Grästorp ett friläge. Men när gästerna inte tog vara på sin chans gjorde Lindlöven det, och minuten senare lyfte Daniel Olsson Fromell in 5-3.

Det resultatet stod sig matchen ut och gav Lindlöven tre enormt viktiga poäng. Laget tar nu klivet upp på andraplatsen för första gången i vårserien, en plats som innebär playoff-spel.

– Som jag sagt hela tiden så kan vi bara koncentrera oss på våra egna matcher. Nu har vi fem raka vinster och får se till att njuta av det här. Sen på onsdag så har vi Mariestad och det gäller att vinna den också, slår Eriksson fast.

Två poäng bakom skuggar Kumla, som spelar mot IFK Arboga imorgon. Oavsett hur den matchen slutar lever Lindlövens hopp om playoff inför de två sista omgångarna. William Wallén är väldigt tydlig med vart han har blicken fäst.

– Ja vi har siktet inställt på playoff. Kumla ska känna sig jagade, för vi kommer att köra tills det är slut och förhoppningsvis så tar vi oss till playoff. Det vore skitkul.

Matchfakta Lindlöven-Grästorp:
Resultat: 5-3 (0-0, 4-2, 1-1)
Publik: 344
Skott: 35-23
Mål Lindlöven: 1-2 Max Lalander (Wallén, Orrpars), 2-2 Alexander Kovalonok (Hägg, Bärgård), 3-2 Joakim Olsson Fromell (Ilestedt), 4-2 William Wallén (Lalander), 5-3 Daniel Olsson Fromell (Ilestedt, J Olsson Fromell)

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 7 februari 2015 klockan 20:15

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-02 07:58